Woman drinking glass of water
Badge field

Fluorek – źródła, zabiegi pielęgnacyjne i suplementy

Published date field

 

Stosowanie fluoru wzbudza ostatnio coraz więcej pytań. Czy woda z wodociągów powinna być fluorowana? Jaka ilość fluoru jest odpowiednia? Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego ten naturalnie występujący pierwiastek zmniejsza ryzyko powstawania ubytków o co najmniej 25% zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, a nawet jest w stanie cofnąć wczesne zmiany próchnicowe. Woda kranowa to Twoja pierwsza linia obrony przeciw próchnicy, jeśli jednak nie została poddana fluoryzacji, porozmawiaj ze stomatologiem o innych możliwych sposobach dostarczenia fluoru do organizmu.Źródła fluoru

Fluor w wodzie wodociągowej

Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego fluoryzacja wody to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie próchnicy zębów, jakim dysponują organy zdrowia publicznego.

Towarzystwo popiera pomysł fluoryzacji wody pochodzącej z sieci wodociągowej, kierując się wynikami badań trwających ponad 70 lat. Badania te pokazują, że stosowanie fluoru w optymalnych ilościach jest bezpieczne i skuteczne. Towarzystwo odrzuca również twierdzenia o szkodliwości fluoryzacji, twierdząc, że są one częścią „literatury pseudonaukowej”. Jak twierdzą eksperci, zalecana ilość fluoru w wodzie wodociągowej wynosi 0,7 części na milion części wody. To optymalny poziom, który pomaga zapobiegać próchnicy.

Aby sprawdzić poziom fluoru w wodzie pochodzącej z sieci wodociągowej, skontaktuj się z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji. Jeśli woda pochodzi z prywatnej studni, najlepiej poddać ją profesjonalnej analizy. Jeśli okaże się, że woda zawiera mniej niż jedną część fluoru na milion części wody, skonsultuj się ze stomatologiem.

Zapewnienie sobie wystarczającej ilości fluoru jest łatwe, ponieważ dostępnych jest wiele alternatywnych źródeł tego związku.

Stosowanie pasty do zębów z fluorem

Stosowanie pasty z fluorem to najlepszy i najpopularniejszy sposób na zapewnienie zdrowia zębom. Szczotkuj je dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor, oraz stosuj inne produkty higieniczne z tym pierwiastkiem, takie jak płyn do płukania jamy ustnej albo żel stosowany miejscowo. Używaj szczoteczki z miękkim włosiem, które nie ściera szkliwa; twarde włosie może z czasem je uszkodzić. Płyny do płukania jamy ustnej mogą pomóc dzieciom, u których wcześniej rozwinęły się ubytki lub które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka próchnicy. W przypadku dzieci w wieku 3–6 lat należy upewnić się, że ilość pasty odpowiada wielkości ziarnka grochu; rodzice powinni również upewnić się, że dzieci nie połykają pasty. Niemowlęta, u których pojawiły się zęby, potrzebują jedynie ilości odpowiadającej wielkości ziarnka ryżu.

Zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym

Jeśli jesteś w grupie umiarkowanego lub wysokiego ryzyka próchnicy, lub jeśli woda pitna nie pokrywa Twego zapotrzebowania na fluor, stomatolog może zalecić Ci zabieg w gabinecie. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna ma do wyboru wiele różnych opcji uzupełniania niedoborów fluoru i wzmacniania szkliwa:

  1. Pianka w miękkim korytku, które pacjent zagryza przez kilka minut
  2. Kilkominutowe płukanie jamy ustnej środkiem zawierającym fluor
  3. Lakier z fluorem nakładany bezpośrednio na zęby

Po zabiegu lekarz może zalecić Ci nie płukanie jamy ustnej, nie spożywanie posiłków lub napojów przez co najmniej 30 minut, w tym czasie zęby wchłoną fluor.

Zabiegi wykonywane w domu

Zabiegi wykonywane w domu przeznaczone są dla osób z grupy wysokiego ryzyka próchnicy, takich jak pacjenci poddawani radioterapii lub zmagający się z suchością w jamie ustnej. Jeśli stomatolog stwierdzi, że te zabiegi mogą przynieść Ci korzyści, przepisze Ci żel z fluorkiem do samodzielnego stosowania.

Woda butelkowana

Wraz z rozpoczęciem sprzedaży wody butelkowanej wzrosła liczba osób, które nie otrzymują zalecanej ilości fluoru. Większość dostepych wód nie zawiera tego związku. Jeśli pijesz głównie wodę butelkowaną, prawdopodobnie nie pokrywasz swojego zapotrzebowania na ten ważny pierwiastek. Skonsultuj się ze stomatologiem który może przepisać Ci środek lub suplement uzupełniający poziom fluoru w Twoim ciele.

Optymalna podaż fluoru zależy od wielu czynników:

  • Zawartość fluoru w wodzie butelkowanej, która może się znacznie różnić w zależności od marki. Jeśli fluor nie jest wymieniony na etykiecie, skontaktuj się z producentem.
  • Ilości wypijanej codziennie wody butelkowanej
  • Korzystanie z wody butelkowanej w różnych celach: picie, gotowanie lub dodawanie do zup, soków i innych napojów
  • Picie fluorowanej wody w innych miejscach, np. w szkole lub pracy

Suplementacja fluoru

Suplementy fluoru dostępne są w postaci pastylek do ssania, tabletek lub płynów. Można je kupić na receptę w większości aptek, również internetowych. Najlepiej omów ze stomatologiem możliwość stosowania przez Ciebie i Twoją rodzinę suplementów fluoru sprzedawanych bez recepty oraz potencjalne korzyści, jakie się z tym wiążą.

Bez względu na to, jakie jest źródło fluoru – woda butelkowana, pasta do zębów czy suplementy – pamiętaj, że liczy się przede wszystkim odpowiednia ilość tego związku. Przestrzegaj zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego, a zapewnisz zdrowie swoim zębom.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz