żuchwa anatomia
Badge field

Czym są wały żuchwowe?

Published date field

Za pomocą języka zbadaj okolice dolnej szczęki w miejscu, w którym znajdują się korzenie zębów. Następnie przesuń językiem po środkowej części podniebienia. Wyczuwasz twarde guzki? Nie ma powodów do obaw – to najprawdopodobniej nieszkodliwe wyrośla kostne, zwane wałami.

Wały tworzą wyniosłości pokryte zwykłą tkanką dziąsła i nie czynią żadnej szkody. Mogą znajdować się po jednej stronie jamy ustnej, choć najczęściej występują po obu. Mogą pojawić się na powierzchni trzonu żuchwy, na podniebieniu lub tworzyć wyrośl kostną po stronie policzka.

Jak się tworzą wały?

Wały rosną powoli i mają różną wielkość. U wielu osób występują w jamie ustnej, choć nie zawsze zdają one sobie z tego sprawę – o obecności tych wyrośli dowiadują się zwykle od dentysty. Wały częściej występują u mężczyzn i wydają się mieć związek z przynależnością etniczną i czynnikami genetycznymi. Niektórzy stomatolodzy twierdzą, że pacjenci zaciskający szczęki i zgrzytający zębami są bardziej narażeni na występowanie tych guzów. Inni uważają, że częściej występują one u osób z urazami twarzy i szczęki.

Jak leczy się wały żuchwowe?

W większości przypadków wały nie utrudniają jedzenia, picia ani mowy. Dentyści zwykle monitorują wielkość i kształt wyrośli, ale nie zalecają leczenia tych zmian, dopóki nie zaczną przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności albo prowadzić do zaniedbań w obrębie jamy ustnej. Jeśli wały rozrastają się do tego stopnia, że zaczynają stykać się ze sobą w środkowej części jamy ustnej lub jeśli pacjentowi zaleca się stosowanie aparatu ortodontycznego albo protezy, stomatolog może zdecydować się na ich usunięcie. Procedura usuwania wałów wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych na fotelu dentystycznym.

Czy wały sprawiają ból?

W okolicach kostnych wyrośli może rozwinąć się zakażenie, jeśli spożywany pokarm pociera te okolice lub jeśli dentysta podrażni je podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej. W takim wypadku należy dokładnie wyczyścić ranę za pomocą pasty do zębów z fluorem albo płynu do płukania jamy ustnej. Liczba bakterii zmniejszy się, a rana zacznie się goić.

Wały łatwo można pomylić z guzami nowotworowymi, nie są to jednak zmiany nowotworowe ani też nie prowadzą do rozwoju nowotworu. Jeśli wyczuwasz w jamie ustnej podejrzane wyniosłości, najlepiej skonsultuj się z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz