Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Fluoryzacja w gabinecie dentystycznym
Wyobraź sobie, że zamiast borowania w gabinecie dentystycznym wykonany zostaje szybki i bezbolesny zabieg zapobiegający powstawaniu ubytków. Brzmi nieźle, prawda? Zapytaj dentystę o zabieg fluoryzacji, który chroni i remineralizuje szkliwo oraz zmniejsza ryzyko próchnicy. Wreszcie jakiś powód do radości! Dowiedz się więcej o fluorku i o tym, jakie korzyści wiążą się z fluoryzacją.
Czym jest fluorek?
Fluorek to minerał naturalnie występujący w przyrodzie, który odbudowuje szkliwo i odwraca próchnicę na wczesnych etapach. Ciało wchłania go na dwa sposoby: ogólnoustrojowo i miejscowo. Fluorek przyswajany drogą ogólnoustrojową jest najczęściej połykany wraz z wodą (zwykle kranową) i suplementami dietetycznymi. Fluorek przyswajany miejscowo przedostaje się do zębów za pośrednictwem pasty, płynu do płukania jamy ustnej oraz środków stosowanych podczas fluoryzacji w gabinecie dentystycznym.
Korzyści płynące z zabiegu fluoryzacji
Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, fluor oraz związki wapnia i fosforu to czynniki wzmacniające szkliwo – podczas szczotkowania wbudowywane są w strukturę zęba.
Środki do fluoryzacji stosowane w gabinecie dentystycznym są szczególnie korzystne w przypadku osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka próchnicy lub erozji. Jeśli dokucza Ci suchość w ustach, masz osłabione szkliwo, nie przestrzegasz zasad prawidłowej higieny jamy ustnej lub jeśli masz założone korony, zapytaj dentystę, czy lakierowanie zębów środkiem zawierającym fluor może przynieść Ci jakieś korzyści.
Fluoryzacja zębów u dzieci
Jak wyjaśnia portal Medicover, preparaty fluorowe można stosować nawet u dzieci poniżej 6. roku życia. Pamiętaj jednak, że dzieci poniżej 2. roku życia powinny stosować pasty do zębów niezawierające fluoru. Jak wyjaśnia portal Infodent24, połykanie nadmiernych ilości fluoru może powodować zmiany w rozwijającym się uzębieniu, czyli fluorozę.
Portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów dodaje, że lakier fluorkowy to jedyny środek profilaktyczny, który – przy przestrzeganiu zalecanych dawek – może być stosowany bez ograniczeń wiekowych, tj. również u dzieci poniżej 6. roku życia.
Jak przebiega zabieg fluoryzacji?
Profesjonalne zabiegi fluoryzacji trwają zwykle zaledwie kilka minut. Preparaty zawierające fluor mają postać żelu, pianki lub lakieru. Można je nakładać na waciku lub szczoteczce albo umieścić w nakładce na zęby i pozwolić im działać przez kilka minut.
Po zabiegu nie wolno jeść ani pić przez co najmniej 30 minut; w tym czasie fluor jest wchłaniany i następuje odbudowa mikroskopijnych uszkodzeń spowodowanych próchnicą.
W zależności od stanu zdrowia Twojej jamy ustnej dentysta może zalecić Ci wykonanie zabiegu co 6–12 miesięcy. Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka próchnicy, dentysta może zalecić również inne środki zapobiegawcze, takie jak płyny do płukania jamy ustnej, żele lub bakteriobójcze płyny sprzedawane bez recepty.
Porozmawiaj z dentystą o korzyściach płynących z fluoryzacji i nie zapominaj o codziennej higienie jamy ustnej. To najlepszy sposób na zachowanie pięknego, zdrowego uśmiechu.