Kobieta uśmiecha się przez ramię
Badge field

Jak bezpiecznie używać żelu do wybielania zębów w domu?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 06 May 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

Marzenie o białym uśmiechu towarzyszy wielu z nas. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które mają pomóc wybielić zęby w komfortowy, szybki i skuteczny sposób, najlepiej w zaciszu własnego domu. Żele wybielające zyskują na popularności jako domowy sposób na wybielanie zębów dzięki obietnicy zauważalnych efektów. Zanim jednak zdecydujemy się na tę formę poprawy estetyki naszego uśmiechu, warto zrozumieć, jak działają żele wybielające, kto może z nich bezpiecznie korzystać oraz jakie skutki uboczne mogą nas czekać w przypadku niewłaściwego stosowania tego produktu w domu. Wiedz, że możesz się cieszyć pięknym, białym uśmiechem, dbając jednocześnie o zdrowie i bezpieczeństwo.

Metody na wybielenie zębów: domowe i gabinetowe

Rozjaśnienie odcienia zębów może być wykonane za pomocą poniższych metod:

  • profesjonalne zabiegi wybielające przeprowadzane w klinice dentystycznej przez dentystę lub higienistę w gabinecie, np. wybielanie laserowe

  • metoda wybielania nakładkowego, czyli za pomocą specjalnie stworzonych przez technika dentystycznego nakładek i wybielającego żelu dostępnego wyłącznie w gabinecie stomatologicznym,

  • stosowanie produktów wybielających dostępnych w ogólnodostępnej sprzedaży, np. żele, paski czy pasty wybielające.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej drugiej metodzie, czyli wybielaniu nakładkowemu, do którego stosuje się specjalistyczny żel wybielający dostępny wyłącznie u stomatologa.  

Jak działają żele wybielające?

Żele wybielające to produkty rozjaśniające kolor zębów na drodze reakcji chemicznej. Mechanizm działania tych środków polega na rozszczepieniu dużych cząsteczek barwników w reakcjach utleniania i redukcji. Dzięki temu cząsteczki o mniejszej masie mogą zostać usunięte z tkanek zębów na drodze dyfuzji, a po zakończeniu tej reakcji nasze pozbawione barwników zęby stają się jaśniejsze i bielsze.

Żele wybielające stosowane podczas wybielania zębów metodą nakładkową to preparaty o wyższym stężeniu, tj. do 15-20% nadtlenku wodoru lub mocznika. Mogą być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza dentysty, według jego instrukcji i zaleceń. Są dostępne wyłącznie w gabinecie dentystycznym. 

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania żeli wybielających zależy w dużej mierze od ich składu i substancji wybielającej. W skład takich żeli zwykle wchodzi nadtlenek wodoru i  inne składniki, które wpływają na konsystencję, skuteczność, smak i inne cechy danego produktu.

Kto może stosować środki wybielające zęby?

Żele wybielające rozjaśniają zęby i skutecznie usuwają przebarwienia, ale nie są dla każdego. Jak wyjaśnia prof. Dorota Olczak-Kowalczyk z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, profesjonalne wybielanie zębów może być wykonywane wyłącznie u osób powyżej 18. roku życia.

Konsultacja z lekarzem dentystą jest bardzo istotna przed rozpoczęciem zabiegu wybielania, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej, uwzględnić, czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów oraz wybrać odpowiednią metodę do danego rodzaju przebarwień zębów.

Dlatego zawsze należy skonsultować się z dentystą, w celu wykonania poniższych czynności:

  • uwzględnienia stanu zdrowia,

  • uwzględnienia przeciwwskazań do wybielania,

  • doboru odpowiedniej metody i substancji wybielającej dla danego pacjenta,

  • ustalenia, czy nasze zęby mogą być poddane procesowi wybielania. Część osób nie jest podatna na wybielanie (tzw. ich zęby w ogóle się nie wybielą). Są to osoby posiadające wypełnienia, korony i implanty oraz osoby o szczególnej morfologii i anatomii uzębienia.

  • omówienia efektów wybielania. W zależności od rodzaju i pochodzenia przebarwień, wybielanie może być bardziej lub mniej satysfakcjonujące w uzyskanych efektach.

Jak wygląda proces wybielania zębów żelem wybielającym?

  • Krok 1 - wizyta u stomatologa

Stosowanie metody nakładkowej i żelu wybielającego wymaga co najmniej dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej wizycie pobierane są wyciski zębów, które następnie służą do wykonania nakładek do wybielania przez technika dentystycznego. Druga wizyta służy oddaniu nakładek, preparatów do wybielania oraz poinstruowaniu, jak samodzielnie stosować żel wybielający i nakładki w domu.

 

  • Krok 2 - wybielanie zębów w domu

Następnie przystępujemy do procesu wybielania. Niewielką ilość żelu wybielającego aplikuje się do nakładek, które zakłada się na umyte zęby na czas kilku godzin lub na noc - w zależności od zaleceń lekarza dentysty lub higienisty stomatologicznego. Cały proces zajmuje zwykle 7-14 dni, a w ciągu tego czasu oraz 2-3 tygodnie po zakończeniu wybielania, należy utrzymać białą dietę. 

 

Jak używać żelu wybielającego w domu? Instrukcja krok po kroku

  1. Przed przystąpieniem do wybielania zębów dokładnie oczyść zęby stosując szczoteczkę do zębów i pastę do zębów. Często w ramach zapobiegania wystąpienia nadwrażliwości po wybielaniu zębów do codziennej higieny zalecana jest pasta na nadwrażliwość.

  2. Zdejmij zatyczkę z aplikatora/strzykawki z żelem wybielającym.

  3. Do oczyszczonej i suchej nakładki wyciśnij niewielką ilość żelu wybielającego z aplikatora/strzykawki. Postaraj się zaaplikować żel równomiernie wewnątrz nakładki w miejsca odpowiadające zewnętrznym powierzchniom zębów. Ilość żelu powinna być niewielka. Z reguły zestawy do wybielania składają się z 2-4 strzykawek z żelem do wybielania, który powinien wystarczyć na około 10-14 dni.

  4. Strzykawkę zamknij szczelnie i przechowuj ją w suchym i chłodnym miejscu. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na światło i wysoką temperaturę.

  5. Nałóż nakładkę z żelem do wybielania na oczyszczone zęby.

  6. W nakładce nie powinna znajdować się duża ilość żelu. Jeśli jednak zauważysz, że po nałożeniu nakładki wypłynęły z niej nadmiar żelu, oczyść je np. za pomocą płatków kosmetycznych.

  7. Nakładkę z żelem stosuje się najczęściej w nocy lub przez kilka godzin w ciągu dnia. Jest to jednak zawsze ustalane podczas konsultacji z lekarzem dentystą lub higienistą stomatologicznym.

  8. Po upływie zaleconego czasu zdejmij nakładkę z zębów.

  9. Nadmiar żelu z powierzchni zębów usuń przy pomocy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Możesz przepłukać jamę ustną letnią wodą (zimna woda może przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych objawów nadwrażliwości). Zalecane jest następnie umycie zębów przy zastosowaniu pasty do zębów, np. pasty na nadwrażliwość. 

  10. Usuń resztki żelu wybielającego z wnętrza nakładki, np. przy pomocy oddzielnej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Nie zaleca się korzystania z tej samej szczoteczki do zębów do mycia zębów i do oczyszczania nakładki. Po usunięciu nadmiaru żelu przepłucz nakładkę letnią wodą. Nie stosuj wody gorącej, by nie zniszczyć materiału, z którego wykonana jest nakładka do wybielania zębów.

  11. Oczyszczoną nakładkę odłóż do specjalnego pudełeczka, by mogła całkowicie wyschnąć do następnego cyklu wybielania. Pamiętaj, w nakładce nie należy jeść ani pić!

Skutki uboczne stosowania żeli wybielających zęby

Chociaż żele wybielające zęby są popularnym i skutecznym sposobem na poprawę estetyki uśmiechu, mogą one również wywoływać pewne skutki uboczne. 

Najczęściej spotykanym problemem jest zwiększona wrażliwość zębów, która może wystąpić zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu kuracji wybielającej. Najczęściej ustępuje samoistnie po zakończeniu lub po przerwaniu wybielania zębów. By minimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów, możesz wdrożyć do codziennej pielęgnacji pastę znoszącą nadwrażliwość oraz szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu. W przypadku silnych objawów nadwrażliwości zaleca się dodatkowe wmasowanie specjalistycznej pasty we wrażliwe miejsca opuszkiem palca przez 1 minutę, aby uzyskać natychmiastową ulgę.

 

instrukcja aplikacji pasty znoszącej nadwrażliwość zębów

Jeśli masz tendencję do wystąpienia nadwrażliwości, to postaraj się:

  • ograniczyć spożywanie produktów, które sprzyjają występowaniu tych nieprzyjemnych objawów (kwaśne napoje, pokarmy),
  • unikać past o wysokiej abrazyjności (ścierności) oraz szczoteczek o twardym włosiu.

Innym potencjalnym skutkiem ubocznym jest podrażnienie lub oparzenie dziąseł, które mogą być spowodowane kontaktem z wysoko stężonym żelem wybielającym. W niektórych przypadkach użytkownicy mogą również doświadczyć przejściowego przebarwienia dziąseł lub białych plamek na powierzchni zębów. Rzadziej, ale wciąż możliwe, są reakcje alergiczne na składniki żelu.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych niepożądanych efektów, zaleca się stosowanie żeli wybielających pod nadzorem doświadczonego stomatologa oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu i sposobu ich aplikacji.

 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz