Kobieta uśmiecha się przez ramię
Badge field

Jak bezpiecznie używać żelu do wybielania zębów w domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybielić zęby i jakiego żelu wybielającego użyć, zapoznaj się z poniższymi informacjami. Żółte, przebarwione zęby to dość powszechny problem. Żele dostępne bez recepty lub żel otrzymany od dentysty może sprawić, że twoje zęby będą wydawać się bielsze. Pod nadzorem dentysty możesz bezpiecznie i skutecznie rozjaśnić swój uśmiech w domu.

Jak działają żele wybielające?

Wiele osób zastanawia się, co znajduje się w żelu wybielającym zęby i jak on działa. Żele wybielające zawierają składniki rozjaśniające i są bezpieczne dla większości zębów. W skład tych żeli zwykle wchodzi nadtlenek wodoru i kilka innych składników, które poprawiają skuteczność i smak produktu.

Typowe składniki żelów wybielających

  • Nadtlenek mocznika i nadtlenek wodoru – Jak wyjaśnia Praktyczna Stomatologia, do wybielania zębów stosuje się nadtlenek karbamidu – składa się z mocznika i nadtlenku wodoru, który rozkłada się na wodę i tlen. Nadtlenek wodoru wchodzi w reakcję z istniejącymi przebarwieniami i zmienia ich strukturę chemiczną. Jak zauważa Czytelnia Medyczna, dzięki tym właściwościom związek ten likwiduje przebarwienia i doprowadza do wybielenia zęba.
  • Wolno i szybko działające żele wybielające – Dentysta może zalecić ci stosowanie nadtlenku mocznika w domu w postaci wolno działającego środka wybielającego. Na pierwszym spotkaniu stomatolog wykona odcisk zębów, a na następnym wręczy ci nakładki, które po wypełnieniu żelem wybielającym można stosować regularnie w domu. Jak wyjaśnia Dentonet, w gabinetach stomatologicznych używa się nadtlenku wodoru o wyższych stężeniach lub dostarcza się go w postaci nadtlenku karbamidu. Ten drugi, w stężeniu 10%, w obecności wody i śliny uwalnia nadtlenek wodoru o stężeniu 3,5%. Szybko działające żele przyśpieszają wybielanie zębów w domu, ale mogą powodować większą wrażliwość zębów.
  • Inne składniki – Wiele środków wybielających zawiera dodatkowe składniki, które zmniejszają wrażliwość zębów. Jak wyjaśnia Dentonet, niektóre pasty zawierają azotan potasu, który znosi nadwrażliwość zębów, będącą częstym efektem ubocznym wybielania. Stomatologia News przypomina, że inne pasty zawierają fosforan wapnia, który pomaga rozjaśnić zęby dzięki usunięciu zewnętrznych nalotów z ich powierzchni. A jak dodaje ABC Zdrowie, każdy rodzaj wybielania może spowodować przejściową nadwrażliwość zębów.

Kto może stosować środki wybielające zęby?

Żele wybielające rozjaśniają zęby i skutecznie usuwają plamy, ale nie są dla każdego. Jak wyjaśnia Medycyna Praktyczna, profesjonalne wybielanie zębów może być wykonywane wyłącznie u pacjentów powyżej 18. roku życia.

Co więcej, przed użyciem żelu wybielającego najlepiej skonsultować się z dentystą. Efekty wybielania zębów z bardzo ciemnymi przebarwieniami, koronami lub wypełnieniami przy użyciu ogólnodostępnych środków mogą nie być satysfakcjonujące. Dentysta doradzi ci, jaka metoda sprawdzi się w twoim przypadku.

Wskazówki dotyczące stosowania żeli wybielających zęby w domu

Przed rozpoczęciem wybielania przy użyciu żelu skonsultuj się z dentystą. Może on wykonać spersonalizowaną nakładkę, która ściśle przylega do konturu jamy ustnej. Wyjaśni również, jak prawidłowo stosować żel, oraz przypomni, aby przed nałożeniem żelu zawsze umyć zęby. W zależności od produktu nakładkę należy nosić kilka godzin, w porze dziennej lub nocnej. Aby uzyskać pożądane rezultaty, dentysta może zalecić stosowanie nakładki przez około dwa tygodnie. Zachowaj ostrożność i nie połykaj żelu! Delikatnie usuń szmatką, czystym palcem lub miękką szczoteczką wszelkie resztki z zębów lub dziąseł, a następnie dobrze wypłucz jamę ustną.

Skutki uboczne stosowania żeli wybielających zęby

Niektóre osoby obawiają się stosowania żeli wybielających. Jak wyjaśnia Dentonet, jeśli nakładka jest właściwie dopasowana, dziąsłom nic się nie stanie. Jeśli jednak nakładka obejmuje swym zasięgiem dziąsła, może dojść do ich podrażnienia na skutek wypłynięcia żelu wybielającego.

W trakcie wybielania może również rozwinąć się wrażliwość zębów, jednak zarówno podrażnienie, jak i wrażliwość ustępują zwykle po zakończeniu zabiegu. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych skutków ubocznych jest wybielanie zębów pod nadzorem dentysty.

Żel wybielający to dobry sposób na rozjaśnienie uśmiechu – zapytaj się dentysty, czy twoje zęby nadają się do tego zabiegu. Aby zachować biały uśmiech, szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą wybielającą i nitkuj je raz dziennie. Regularnie udawaj się na wizyty kontrolne u dentysty – profesjonalne czyszczenie zębów skutecznie usuwa plamy powierzchniowe. Wystarczy trochę wysiłku, a twoje zęby utracą żółty odcień, a uśmiech odzyska całe swoje piękno!