Zapalenie jamy ustnej u dziecka
Badge field

Opryszczka u dzieci: wszystko, co musisz wiedzieć

Owrzodzenia mogą pojawić się w jamie ustnej niezależnie od wieku. Jedną z takich zmian jest opryszczka. Jeśli jesteś rodzicem, z pewnościa zaniepokoją Cię objawy tej choroby u Twojego dziecka. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące przyczyn opryszczki u dzieci, towarzyszących objawów i sposobów leczenia.

Czym jest opryszczka?

Jak wyjaśnia portal Medonet, opryszczka wywoływana jest przez wirusa HSV-1. Dzieci najczęściej zarażają się od rodziców, od rówieśników w przedszkolu, na placu zabaw. Do zakażenia może dojść przede wszystkim w trakcie pocałunku; nie jest również wskazane oblizywanie sztućców, korzystanie z jednego kubka czy oblizywanie dziecku smoczka.

Medonet wyjaśnia również, że po zainfekowaniu wirusem objawy opryszczki mogą pojawiać się na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak miesiączka, wyziębienie organizmu, stres, usunięcie zęba, przemęczenie, niedożywienie i wystawienie na działanie promieni słonecznych.

Objawy opryszczki

Jak wyjaśnia portal Medme, wirus opryszczki pospolitej jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Na początku zmianom towarzyszy mrowienie i swędzenie skóry wokół ust, a następnie pojawiają się pęcherzyki. Mogą one łączyć się ze sobą lub pękać i wydzielać jasny płyn, pozostawiając lejowaty wrzód, który przekształca się w strup. Zmiana goi się zwykle w ciągu 2–4 tygodni. Inne objawy to dyskomfort, ból w okolicach węzłów chłonnych, bóle mięśni i otarta tkanka dziąseł.

Leczenie opryszczki dziecięcej

Obecnie brak lekarstwa na opryszczkę. Jak wyjaśnia portal Medme, gdy choroba ma silny przebieg koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Tylko on jest w stanie określić przyczynę i stwierdzić, czy dziecko zaraziło się wirusem opryszczki pospolitej, czy też dolega mu coś innego.

Aby przynieść dziecku ulgę w domu, przyłóż lód lub ciepłą szmatkę w okolice objęte zmianami. Jeśli ból jest silny, lekarz pediatra może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych lub kremu sprzedawanego bez recepty.

Środki zapobiegawcze

Opryszczka może przenosić się z osoby dorosłej na dziecko, z dziecka na dziecko lub z dziecka na osobę dorosłą. Jak wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, po zakażeniu pierwotnym wirus pozostaje w komórkach nerwowych w stanie utajenia i może powodować nawroty choroby. Zarażona osoba i członkowie jej rodziny powinni pamiętać o prawidłowej higienie rąk, która zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, oraz o prawidłowej higienie jamy ustnej, która zmniejsza ilość wirusa w jamie ustnej.

Pewne indywidualne nawyki pomagają zapobiegać przenoszeniu choroby z jednej osoby na drugą. Są to m.in.:

  • Niedzielenie się naczyniami
  • Unikanie sytuacji, w której osoby z widocznymi objawami dotykają i całują dzieci
  • Podejmowanie dodatkowych środków ostrożności w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym lub znajdujących się w stresujących okolicznościach — obie sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia objawów

Jeśli u Twojego dziecka wystąpią objawy opryszczki, pamiętaj, że ta choroba jest dość powszechna. Nie zapominaj jednak o środkach zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz