Ósemka ząb
Badge field

Zęby mądrości po ekstrakcji

Published date field

Zęby mądrości (ósemki) to ostatnie wyrzynające się trzonowce, znajdujące się w tylnej części jamy ustnej. U około 1–2% populacji rozwijają się nadliczbowe, dodatkowe ósemki. Mogą one wyrosnąć w miejscu po ekstrakcji poprzednich zębów mądrości. Wielu ludzi ma wtedy wrażenie, że odrastają im wyrwane zęby.

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie wyrastające trzonowce, zwane również „trzecimi zębami trzonowymi”. Wyrzynają się zwykle w okresie nastoletnim lub po 20. roku życia. Okres ten zbiega się z początkiem dorosłości, stąd ich nazwa.

Naukowcy i dentyści nie wiedzą dokładnie, dlaczego wyrastają nam te zęby. Zwykle są usuwane, przez co wydaje się, że nie pełnią żadnej istotnej funkcji. Jak jednak wyjaśnia Puls Medycyny, ósemki to narządy szczątkowe, zanikające powoli w procesie ewolucji. Dieta praczłowieka składała się głównie z trudnych do przeżucia liści, korzeni i surowego mięsa, dlatego trzeci ząb trzonowy był bardzo przydatny, zwłaszcza w przypadku utraty lub uszkodzenia pozostałych.

W tamtych czasach trzecie trzonowce miały zbawienny wpływ na przetrwanie. Dzisiaj jednak ich rola jest nieistotna.

A co, jeśli masz więcej niż cztery zęby mądrości?

Większość ludzi ma cztery zęby mądrości, jednak u niektórych osób wyrasta ich więcej. W takim przypadku dentysta wykryje je na cyfrowym zdjęciu rentgenowskim. Prawdopodobieństwo posiadania dodatkowych ósemek jest bardzo niskie – wyrzynają się u około 1–2% populacji. Co więcej, nadliczbowe zęby mogą wyrosnąć praktycznie w całej jamie ustnej. U niektórych osób są to dodatkowe siekacze, kły i inne trzonowce.

Dlaczego w większości przypadków wyrywa się zęby mądrości?

Do czasu wyrznięcia się trzecich trzonowców wolne miejsca w szczęce zostają zajęte przez inne zęby. Zęby mądrości próbują wtedy przebić się na swoje miejsce, ale zostają zablokowane. Wyrastają więc w poziomie lub pod innym kątem. Jeśli nie wyłonią się z kości szczęki, mówimy, że zostały zatrzymane.

Jeśli ząb mądrości został u Ciebie zatrzymany, jak najszybciej udaj się do dentysty. Objawy zatrzymania to m.in.:

– Sztywność lub ból szczęki;

– Obrzęk, zapalenie i infekcja tkanki dziąseł;

– Częściowo wyrżnięty ząb, nadwrażliwy lub sprawiający ból.

Jeśli wyrastający ząb drażni okolice Twojej jamy ustnej lub zaczyna wybijać inne zęby, najwyższy czas go usunąć. Niektórzy dentyści zalecają ekstrakcję zęba mądrości, zanim zacznie się wyrzynać. Decyzję podejmuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, pokazującego dokładnie ułożenie ósemki.

Czy ząb mądrości może odrosnąć? Niektórzy ludzie mają więcej niż cztery ósemki, choć jest to naprawdę rzadkie. W takim przypadku konieczna może okazać się kolejna ekstrakcja.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz