Suchość w ustach
Badge field

Sposoby na ugaszenie suchości w ustach.

Published date field

Masz wrażenie, że w Twojej jamie ustnej panuje pustynny żar? Nie martw się – istnieje wiele sposobów na kserostomię, czyli suchość w ustach. Objawy powodują dyskomfort, ale można je złagodzić. Jeśli jednak nie ustępują w ciągu kilku tygodni, nawet po wypróbowaniu wymienionych poniżej domowych sposobów, skonsultuj się z lekarzem lub dentystą.

Przyczyny kserostomii

Przyczyną kserostomii jest niedobór śliny, który może być spowodowany następującymi czynnikami:

Niepożądane działania leków. Kserostomia to skutek uboczny niektórych chorób, np. cukrzycy, białaczki, choroby Sjogrena, anemii złośliwej, chłoniaka Hodgkina i AIDS. Wydzielanie śliny u pacjentów onkologicznych może zostać wstrzymane, ponieważ gruczoły ślinowe ulegają zniszczeniu w wyniku radioterapii. Niektóre leki również powodują suchość w ustach, więc dokładnie czytaj ulotki.

Odwodnienie. Czy pijesz wystarczające ilości wody? A być może trudno jest Ci powstrzymać się od kolejnej filiżanki kawy? A jak wyjaśnia portac ABC Zdrowie, kawa nie ugasi naszego pragnienia, bo ze względu na efekt diuretyczny jej działanie jest wręcz odwrotne. Jeśli natomiast dużo ćwiczysz, nie zapomnij o właściwym nawodnieniu organizmu.

Niedobór witamin. Jak wyjaśnia portal Medonet, w niektórych przypadkach suchość w ustach spowodowana jest niedoborem witamin i elektrolitów. Nawet jeśli produkcja śliny odbywa się prawidłowo, brak tych związków może wpłynąć na stan wyściółki jamy ustnej, co powoduje wrażenie suchości.

Powszechne objawy

Czy występują u Ciebie następujące objawy?

    – Suchość utrudniająca mówienie, jedzenie i połykanie

    – Pieczenie lub owrzodzenie w jamie ustnej i na języku

    — Pęknięcia w kącikach ust

    – Nieprzyjemny zapach lub smak, którego ciężko jest się pozbyć

Domowe sposoby na suchość w ustach

Jeśli cierpisz na kserostomię, problem może się zaostrzyć, gdyż ślina nie przestaje rozrzedzać kwasy produkowane przez bakterie, a to zwiększa ryzyko próchnicy zębów i podrażnienia dziąseł. Poniższe domowe sposoby zwiększą Twój komfort i ochronią zęby.

Pij dużo wody! Trzymaj butelkę wody na wyciągnięcie ręki i często z niej korzystaj. Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, osoby skarżące się na suchość w ustach powinny unikać spożywania soków owocowych oraz słodkich napojów. Brak śliny i cukier to doskonała pożywka dla bakterii powodujących ubytki.

Żuj gumę. Jak wyjaśnia portal Medonet, doraźną ulgę może przynieść żucie gumy bez cukru.

Stosuj płyny do płukania jamy ustnej. Zaburzenia wydzielania śliny sprzyjają powstawaniu ubytków, więc przed pójściem do łóżka przepłucz usta płynem zawierającym fluorek. Płyn ten reminalizuje zęby i zapobiega próchnicy oraz chorobie dziąseł.

Środki sprzedawane bez recepty. Na rynku dostępne są aerozole, płyny do płukania jamy ustnej oraz pasty do zębów zawierające specjalne składniki, które nawilżą Twoją jamę ustną.

Witaminy. Witamina C regeneruje tkankę uszkodzoną w suchych warunkach jamy ustnej. Witamina B zwalcza bakterie, zwiększając odporność organizmu – najlepiej kup kompleks witamin B, zawierający tiaminę, niacynę, ryboflawinę oraz witaminę pirydoksynę.

Używaj nawilżacza powietrza. Zostawiaj na noc włączony nawilżacz.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz