Plomba dentystyczna
Badge field

Zęba plomba: co zrobić, jeśli odpadnie

Published date field

 

Zastanawiasz się, co robić, gdy wypadnie Ci plomba? Wielu osobom przytrafiła się podobna sytuacja: spokojnie spożywasz posiłek, gdy nagle w Twojej jamie ustnej pojawia się obce ciało. Zadajesz sobie wtedy pytanie: czy ten obiekt pochodzi z żywności, czy może wypadła mi plomba? Jeśli rzeczywiście wypadło Ci wypełnienie, najlepiej zadzwoń do dentysty. W gabinecie dowiesz się, co dalej.

Zapobieganie

Regularne wizyty u dentysty pomogą Ci wykryć potencjalne problemy z plombami. Stomatolog rozpozna otwarte brzegi lub nierówne zużycie wypełnienia, zanim będzie za późno. Udzieli Ci również porady, jak prawidłowo dbać o zęby i zapobiec powstawaniu płytki nazębnej powodującej próchnicę. Ubytki tworzące się wokół krawędzi wypełnienia zakłócą proces odbudowy. Jeśli nie będziesz przestrzegać zasad higieny, pewnego dnia możesz sobie zadać pytanie, co robić z wypadniętą plombą.

Elementy odbudowy zęba i wypełnienia mają swój punkt zmęczenia i po pewnym czasie będą wymagać wymiany. Żadna plomba nie trwa wiecznie. Podczas regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym dentysta ustali, czy nadszedł moment na wymianę wypełnienia, zanim samo wypadnie. Jednak plomby mogą wypaść zupełnie nieoczekiwanie, powodując ból, dyskomfort i konieczność szybkiego działania. Jak wyjaśnia portal dentystyczny, każde wypełnienie z czasem może się wykruszyć lub obluzować, a na powierzchni zęba, najczęściej na granicy miedzy plombą a szkliwem, może pojawiać się próchnica. W najgorszym przypadku konieczne okazać się może leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

Czego możesz się spodziewać w gabinecie stomatologicznym?

Jeśli wypadnie Ci plomba, nie panikuj. Wszyscy dentyści rezerwują czas dla pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, tak więc lekarz przyjmie Cię w tym samym dniu. Jeśli podobna sytuacja przytrafi Ci się w weekend, zapowiedź głosowa poinformuje Cię o punktach, w których otrzymasz pomoc. W gabinecie stomatologicznym dentysta lub jego asystent dokona przeglądu Twojej dokumentacji medycznej i zapyta Cię, czy niepokoi Cię coś szczególnego lub czy wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek objawy. Następnie wykona zdjęcie rentgenowskie i obejrzy ząb, aby ustalić przebieg leczenia. Jeśli można założyć kolejną plombę, dentysta zapyta Cię o preferowany materiał. W niektórych przypadkach wypisze Ci skierowanie do specjalisty i wytłumaczy powody. Czasami w celu odbudowy zęba wymagane jest leczenie kanałowe i założenie korony lub nakładki. W rzadkich przypadkach dentysta może zalecić ekstrakcję.

Wybór wypełnienia

Jeśli ząb można odbudować, typ odbudowy zależeć będzie od jego położenia. W przypadku trzonowców i przedtrzonowców możesz wybrać wypełnienie amalgamatowe (srebrne) lub materiał kompozytowy i szkło-jonomerowy (w kolorze zęba). Jeśli plomba wypadnie z zębów przednich (siekaczy i kłów), najlepsze pod względem estetycznym będą wypełnienia kompozytowe i szkło-jonomerowe. Największy nacisk wywierany jest na zęby tylne, dlatego najlepszy będzie materiał amalgamatowy, który cechuje się dużą trwałością. Wielu dentystów przychyla się jednak do próśb pacjentów i ze względów estetycznych wybiera plomby w kolorze zęba.

Jeśli doszło do dużej utraty zęba, a stosunek pozostałej części do planowanej odbudowy wskazuje na korzyść tej drugiej, dentysta zwykle zaleca założenie korony lub nakładki. Jeśli ma czas, zakłada koronę tymczasową albo plombę sedatywną, która ochrania ząb. Podczas kolejnych wizyt pobrane zostaną odciski i wykonana zostanie korona stała, którą stomatolog umieści w odpowiednim miejscu.

W rzadkich przypadkach po wypadnięciu wypełnienia otwiera się głęboka jama lub uwidacznia nerw. Wtedy jedyną opcją leczenia pozostaje leczenie kanałowe i założenie korony. Jeszcze rzadziej dentysta zaleca ekstrakcję – dzieje się tak wtedy, gdy utrata plomby wiąże się z poważnym pęknięciem zęba. W takim przypadku stomatolog wraz z chirurgiem szczękowym przedstawi Ci plan leczenia obejmujący zastąpienie utraconego zęba ruchomym mostkiem lub implantem.

Co robić, gdy wypadnie Ci plomba albo pęknie ząb? Nie panikuj i natychmiast zadzwoń do dentysty. Po dokładnym badaniu lekarz dobierze leczenie. Zignorowanie problemu może skończyć się bólem, dyskomfortem, a nawet utratą zęba.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz