Czy zakładanie plomby powoduje ból?
Badge field

Czy zakładanie plomby powoduje ból?

Published date field

Gdy tylko dentysta powie Ci o wykrytych ubytkach i zaleci założenie plomby, z pewnością zaczniesz się zastanawiać, czy zabieg jest bolesny. Strach przed bólem może sprawić, że zaniechasz leczenia, a to tylko pogorszy sprawę. Założenie plomby zwykle nie powoduje dużego dyskomfortu i nie wiąże się z wysokimi kosztami, jeśli wykonane zostanie wcześnie, tuż po wykryciu oznak próchnicy.

Jeśli wciąż odczuwasz lęk przed bólem i dyskomfortem związanym z wypełnieniem ubytku, zapoznaj się z poniższymi informacjami dotyczącymi zabiegu i zaleceń pozabiegowych.

Uzupełnianie ubytków plombą

Na samym początku dentysta podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie bólu odczuwanego podczas zabiegu. Może użyć środka znieczulającego miejscowo, działającego w okolicach dziąseł i jamy ustnej. Środek znieczula wyłącznie obszary poddawane leczeniu, co oznacza, że zachowasz pełną świadomość i będziesz w stanie porozumiewać się z dentystą. Podczas zabiegów stomatologicznych zwykle stosuje się lidokainę.

Podawanie środka znieczulającego odbywa się w trzech etapach. Dentysta delikatnie osusza wnętrze jamy ustnej bawełnianym wacikiem lub strumieniem powietrza. Następnie w miejscu wkłucia nakłada specjalny żel, który znieczula tkankę dziąseł i zmniejsza ból towarzyszący wstrzykiwaniu lidokainy. W trakcie podawania środka możesz odczuwać kłucie, które jednak nie jest spowodowane wprowadzeniem igły. Wrażenie kłucia powodowane jest przez środek, który zaczyna znieczulać dziąsła i okolice jamy ustnej.

Po całkowitym znieczuleniu obszaru poddawanego leczeniu zabieg będzie przebiegać bezboleśnie.

Zalecenia po zabiegu założenia plomby

Gdy po zakończeniu zabiegu efekt znieczulenia zacznie ustępować, możesz mieć wrażenie mrowienia w jamie ustnej. U wielu osób rozwija się również nadwrażliwość w zębach, która zwykle mija po kilku dniach. Dentysta może wręczyć Ci środki przeciwbólowe, które łagodzą dyskomfort odczuwany po zabiegu. W takim przypadku unikaj wywierania nadmiernej siły na zaplombowany ząb.

Jeśli ból lub nadwrażliwość nie zanikają po upływie tygodnia, dentysta powinien upewnić się, że plomba nie jest za wysoka i że Twój zgryz jest prawidłowy.

Jeśli założono Ci plomby w górnym i dolnym zębie z różnych materiałów, możesz doświadczać szoku galwanicznego. Dzieje się tak, gdy plomby wykonane są z kontrastujących ze sobą metali, np. ubytki jednego zęba wypełnione są amalgamatem, a drugiego złotem. Aby zapobiec szokowi, dentysta powinien użyć tego samego materiału podczas wypełniania ubytków w obu zębach.

Kiedy należy skontaktować się z dentystą?

Założenie plomby ma na celu poprawę zdrowia i komfortu jamy ustnej. Czy uzupełnianie ubytków powoduje ból? Na pewno nie powinno, chociaż możesz spodziewać się lekkiej nadwrażliwości i dyskomfortu w okresie kilku dni po zabiegu. Jeśli ból nie zanika po upływie tygodnia, skontaktuj się ze swoim dentystą. Wypełnienie można odpowiednio dopasować i zapobiec dalszym nieprzyjemnościom.

Jeśli tuż po zabiegu nie dokucza Ci ból, ale pojawia się nagle po upływie tygodni, miesięcy czy nawet lat, nie zwlekaj i udaj się do dentysty. Jak wyjaśnia portal Medonet, założona plomba może wypaść, a jej trwałość zależy m.in. od jej właściwości. Dentysta skontroluje stan zębów i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Aby zapobiec powstawaniu ubytków, szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed próchnicą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz