Czy zakładanie plomby powoduje ból?

Czy zakładanie plomby powoduje ból?

Gdy tylko dentysta powie Ci o wykrytych ubytkach i zaleci założenie plomby, z pewnością zaczniesz się zastanawiać, czy zabieg jest bolesny. Strach przed bólem może sprawić, że zaniechasz leczenia, a to tylko pogorszy sprawę. Założenie plomby zwykle nie powoduje dużego dyskomfortu i nie wiąże się z wysokimi kosztami, jeśli wykonane zostanie wcześnie, tuż po wykryciu oznak próchnicy.

Jeśli wciąż odczuwasz lęk przed bólem i dyskomfortem związanym z wypełnieniem ubytku, zapoznaj się z poniższymi informacjami dotyczącymi zabiegu i zaleceń pozabiegowych.

Uzupełnianie ubytków plombą

Na samym początku dentysta podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie bólu odczuwanego podczas zabiegu. Może użyć środka znieczulającego miejscowo, działającego w okolicach dziąseł i jamy ustnej. Środek znieczula wyłącznie obszary poddawane leczeniu, co oznacza, że zachowasz pełną świadomość i będziesz w stanie porozumiewać się z dentystą. Podczas zabiegów stomatologicznych zwykle stosuje się lidokainę.

Podawanie środka znieczulającego odbywa się w trzech etapach. Dentysta delikatnie osusza wnętrze jamy ustnej bawełnianym wacikiem lub strumieniem powietrza. Następnie w miejscu wkłucia nakłada specjalny żel, który znieczula tkankę dziąseł i zmniejsza ból towarzyszący wstrzykiwaniu lidokainy. W trakcie podawania środka możesz odczuwać kłucie, które jednak nie jest spowodowane wprowadzeniem igły. Wrażenie kłucia powodowane jest przez środek, który zaczyna znieczulać dziąsła i okolice jamy ustnej.

Po całkowitym znieczuleniu obszaru poddawanego leczeniu zabieg będzie przebiegać bezboleśnie.

Zalecenia po zabiegu założenia plomby

Gdy po zakończeniu zabiegu efekt znieczulenia zacznie ustępować, możesz mieć wrażenie mrowienia w jamie ustnej. U wielu osób rozwija się również nadwrażliwość w zębach, która zwykle mija po kilku dniach. Dentysta może wręczyć Ci środki przeciwbólowe, które łagodzą dyskomfort odczuwany po zabiegu. W takim przypadku unikaj wywierania nadmiernej siły na zaplombowany ząb.

Jeśli ból lub nadwrażliwość nie zanikają po upływie tygodnia, dentysta powinien upewnić się, że plomba nie jest za wysoka i że Twój zgryz jest prawidłowy.

Jeśli założono Ci plomby w górnym i dolnym zębie z różnych materiałów, możesz doświadczać szoku galwanicznego. Dzieje się tak, gdy plomby wykonane są z kontrastujących ze sobą metali, np. ubytki jednego zęba wypełnione są amalgamatem, a drugiego złotem. Aby zapobiec szokowi, dentysta powinien użyć tego samego materiału podczas wypełniania ubytków w obu zębach.

Kiedy należy skontaktować się z dentystą?

Założenie plomby ma na celu poprawę zdrowia i komfortu jamy ustnej. Czy uzupełnianie ubytków powoduje ból? Na pewno nie powinno, chociaż możesz spodziewać się lekkiej nadwrażliwości i dyskomfortu w okresie kilku dni po zabiegu. Jeśli ból nie zanika po upływie tygodnia, skontaktuj się ze swoim dentystą. Wypełnienie można odpowiednio dopasować i zapobiec dalszym nieprzyjemnościom.

Jeśli tuż po zabiegu nie dokucza Ci ból, ale pojawia się nagle po upływie tygodni, miesięcy czy nawet lat, nie zwlekaj i udaj się do dentysty. Jak wyjaśnia portal Medonet, założona plomba może wypaść, a jej trwałość zależy m.in. od jej właściwości. Dentysta skontroluje stan zębów i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Aby zapobiec powstawaniu ubytków, szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed próchnicą.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów