Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
- Oparzenia
- Afty
- Opryszczka
- Nowotwór jamy ustnej
- Leczenie owrzodzenia
- Inne sposoby zwalczania owrzodzenia
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Jama ustna nieprzerwanie służy nam do różnych zadań, dlatego pojawienie się bolesnej zmiany na podniebieniu może powodować znaczny dyskomfort. Ranki i owrzodzenia w jamie ustnej pojawiają się na skutek działania różnych czynników, od mało poważnych do wzbudzających większy niepokój. Jeśli boli Cię podniebienie, być może rozwinął się u Ciebie któryś z poniższych stanów chorobowych:
Czasem bąble na podniebieniu pojawiają się wskutek oparzeń. Poparzyć można się np. świeżymi, gorącymi kawałkami pizzy, ale w zasadzie każdy gorący napój lub potrawa może doprowadzić do powstania podobnych owrzodzeń.
Poparzone podniebienie zwykle goi się samoistnie w ciągu 3–7 dni. W międzyczasie możesz złagodzić dyskomfort, spożywając miękkie pokarmy i chłodne napoje. Jeśli doskwiera Ci silny ból, dentysta może zalecić Ci łagodzący płyn, który zmniejsza dyskomfort i wspomaga gojenie się ran. Jeśli po siedmiu dniach problem się utrzymuje, nie zwlekaj i skontaktuj się z dentystą.
Afty często powstają na wewnętrznej stronie policzków, ale nie zdziw się, gdy wyczujesz je także na podniebieniu. Badacze uważają, że owrzodzenia te mogą być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego; wywołują je czynniki takie jak stres, niektóre pokarmy, zmiany hormonalne i inne.
U ludzi zwykle występują 1–3 afty na raz, jednak u niektórych osób może się jednocześnie pojawić nawet 10 aft. Owrzodzenie zwykle daje się we znaki przez ponad tydzień, a po dwóch tygodniach całkowicie ustępuje. W międzyczasie ulgę mogą przynieść miękkie pokarmy, które nie podrażnią ran. Dentysta może przepisać Ci również przeciwbólowy żel do smarowania. Jeśli owrzodzenie nie zagoi się po 2 tygodniach, skonsultuj się ze stomatologiem.
Czasami okazuje się, że owrzodzenie na podniebieniu (zwłaszcza te, które nie ustępuje od razu), to opryszczka. Jak wyjaśnia portal Praktyczna Stomatologia, opryszczka rozwija się na wargach, dziąsłach i podniebieniu. Powstające pęcherze wypełnione są płynem i sprawiają ból; po pewnym czasie pękają, a rany pokrywają się strupem i powodują mniejszy dyskomfort.
Opryszczka zwykle pokrywa się strupem w ciągu 4 dni od wystąpienia pęcherzy i goi się całkowicie po 8–10 dniach. W tym czasie nie należy dotykać ani zrywać strupów. Jeśli rany nie znikną samoistnie, możesz zwrócić się o pomoc do dentysty.
Choć niektóre rodzaje owrzodzenia na podniebieniu są niegroźne, żadnego nie należy ignorować – może bowiem okazać się, że w jamie ustnej rozwinął się nowotwór. Jeśli owrzodzenie na podniebieniu nie ustąpiło po 2 tygodniach, jak najszybciej skonsultuj się z dentystą, który dokona prawidłowej oceny. Leczenie nowotworu jamy ustnej jest najbardziej skuteczne, jeśli rozpocznie się na wczesnych etapach choroby, dlatego też po wykryciu podejrzanych objawów jak najszybciej udaj się do stomatologa.
W przypadku owrzodzenia jamy ustnej najlepszym lekarzem jest czas. W trakcie gojenia się ran możesz jednak zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić ból i uniknąć dalszego podrażnienia. Jak podaje portal Dentonet, w przypadku aft skuteczne okazuje się mleczko magnezowe. Jeśli zmiany pokrywają różne rejony jamy ustnej, spróbuj przepłukać ją ciepłą, posoloną wodą lub płynem sprzedawanym na receptę – łagodzący roztwór przyniesie ulgę całej jamie ustnej.
Inne sposoby zwalczania owrzodzenia
W trakcie gojenia się owrzodzenia na podniebieniu ogranicz spożycie alkoholu, produktów tytoniowych i pikantnych potraw. Jeśli często występują u Ciebie afty, spróbuj zidentyfikować czynniki, które je wywołują, a łatwiej będzie Ci je kontrolować. Mogą to być np. kwaśne potrawy lub stres. Portal Medonet zaleca pacjentom stosowanie diety bogatej w witaminę B12.
Jeśli w Twojej jamie ustnej pojawi się owrzodzenie, nie zakładaj najgorszego. Nie denerwuj się i unikaj dodatkowych podrażnień. Większość wrzodów ustępuje samoistnie, ale jeśli zmiany na podniebieniu nie zagoją się w ciągu dwóch tygodni, nie zwlekaj i skonsultuj się z dentystą – dokona on oceny Twojego stanu i zaleci wizyty kontrolne.