Grupa ludzi uśmiechających się i jedzących pizzę
Badge field

Owrzodzenie na podniebieniu? Cztery możliwe przyczyny

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 28 Feb 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

Choć owrzodzenia w jamie ustnej nie należą do rzadkich, pojawienie się owrzodzenia na podniebieniu może wywołać zaniepokojenie. Owrzodzenie może mieć jednak wiele przyczyn, więc nie należy zakładać najgorszego. Owrzodzenie na podniebieniu może wiązać się z którymś z poniższych czynników:

1. Oparzenia

Czasem bąble na podniebieniu pojawiają się wskutek poparzeń – zwłaszcza po gorącym posiłku. Zjawisko to określa się mianem „podniebienia od pizzy”, ponieważ gorące kawałki pizzy zwykle powodują podrażnienie w tej części jamy ustnej. Jednak pizza to nie jedyny produkt, który może spowodować poparzenia w ustach. Skutek taki może mieć wszelkiego rodzaju gorące jedzenie i gorące napoje, takie jak kawa czy herbata.

Poparzone podniebienie zwykle goi się samoistnie w ciągu 3 do 7 dni. Aby zmniejszyć dyskomfort, w okresie tym należy ograniczyć się do jedzenia miękkich pokarmów i picia chłodnych napojów. Jeśli ból jest silny, dentysta może zalecić stosowanie produktu minimalizującego dyskomfort spowodowany oparzeniami i przyspieszającego proces gojenia. Jeśli po 7 dniach poparzone miejsce jest nadal bolesne, skontaktuj się z dentystą.

2. Afty

Afty często powstają na wewnętrznej stronie policzków, ale nie zdziw się, gdy wyczujesz je na podniebieniu. Afty to okrągłe masy, których przyczyny mogą się różnić w zależności od przypadku. Badacze uważają, że owrzodzenia te mogą być spowodowane problemami z układem odpornościowym i dlatego wywołują je czynniki takie jak stres, niektóre pokarmy i zmiany hormonalne.

Ogólnie rzecz biorąc, jednorazowo może wystąpić od jednej do trzech aft, lecz u niektórych osób może się ich pojawić jednocześnie ponad 10. Owrzodzenia te zwykle są bolące przez nieco ponad tydzień, po czym całkowicie znikają po dwóch tygodniach. Czekając aż się zagoją, jedz pokarmy o neutralnym smaku, by nie podrażniać owrzodzeń. Dentysta może przepisać przeciwbólowy żel do smarowania owrzodzeń w trakcie procesu gojenia. Jeśli owrzodzenia nie zagoją się po 2 tygodniach, idź na kontrolę do dentysty.

3. Opryszczka

Owrzodzenia na podniebieniu – zwłaszcza te, które nie znikają od razu – mogą okazać się opryszczką. Opryszczka – zmiana spowodowana przez wirusa Herpes simplex – na ogół pojawia się na wargach, lecz może też utworzyć się na podniebieniu twardym. Owrzodzenia te mają postać bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem, które następnie pękają i pokrywają się strupkiem, stając się mniej bolesne.

Opryszczka zwykle pokrywa się strupkiem w ciągu 4 dni od pojawienia się i goi się całkowicie po 8-10 dniach. W trakcie gojenia pęcherzyków nie należy dotykać ani zrywać. Jeśli nie znikną samoistnie, należy zwrócić się o pomoc do dentysty.

4. Rak jamy ustnej

Choć niektóre owrzodzenia na podniebieniu są niegroźne, żadnego nie należy ignorować, ponieważ mogą okazać się objawem raka jamy ustnej. Jeśli masz na podniebieniu owrzodzenie, które po 2 tygodniach nadal się nie zagoiło, jak najszybciej udaj się na kontrolę do dentysty. Leczenie raka jamy ustnej jest najskuteczniejsze, gdy zostaje on wykryty wcześnie, więc ważne jest, by jak najszybciej zwrócić uwagę dentysty na podejrzane owrzodzenia.

Jeśli dentysta podejrzewa, że owrzodzenie jest zmianą nowotworową, skieruje pacjenta na badanie do chirurga stomatologa i wykona biopsję tkanki. W przypadku diagnozy raka można szybko rozpocząć leczenie. Leczenie to często wiąże się z chirurgicznym usunięciem zmiany nowotworowej, a następnie z radioterapią lub chemioterapią, które mają na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworu do innych komórek.

Jeśli na Twoim podniebieniu pojawi się owrzodzenie, nie zakładaj, że jego przyczyna jest poza Twoją kontrolą. Owrzodzenia takie mogą mieć różne przyczyny, zarówno niegroźne, jak i bardziej niebezpieczne. Wiele z nich znika samoistnie, lecz owrzodzenie na podniebieniu, które nie zagoiło się w ciągu 2 tygodni, powinno skłonić pacjenta do wizyty u dentysty w celu jego zdiagnozowania, a przy tym przeglądu stanu uzębienia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz