Kiedy opryszczka przestaje być zaraźliwa?
Badge field

Kiedy opryszczka przestaje być zaraźliwa?

Published date field

Najpierw pojawia się mrowienie, pieczenie lub swędzenie, a następnie pęcherzyki, które zaczynają ropieć – w ten sposób daje o sobie znać nawracająca opryszczka. Ta choroba wywoływana przez wirusa jest niestety wysoce zakaźna. Ale kiedy możemy stwierdzić, że opryszczka przestaje być zaraźliwa? W chwili, gdy pęcherzyki całkowicie pokryją się strupem, ryzyko zakażenia wirusem znacznie się zmniejsza.

Co powoduje opryszczkę?

Czynnikiem wywołującym opryszczkę jest powszechnie występujący wirus HSV-1. Po pierwszej infekcji wirus pozostaje w komórkach nerwowych przez całe życie. Nawroty opryszczki spowodowane są oddziaływaniem różnych czynników aktywujących wirusa, takich jak światło słoneczne, zmęczenie, stres lub zmiany hormonalne.

GPęcherzyki pojawiają się zwykle na ustach lub w ich okolicy. Nie istnieje lekarstwo na opryszczkę, jednak leki przeciwwirusowe są w stanie zmniejszyć częstotliwość nawrotów.

Dlaczego opryszczka to choroba zakaźna?

Zakażenie wirusem powodującym opryszczkę odbywa się przez kontakt ze skórą gospodarza, co sprawia, że choroba rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Ernest Kuchar w serwisie “Medycyna Praktyczna”, najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, więc najłatwiej złapać wirusa przez kontakt z nimi.

Wirus przenosi się do organizmu innych ludzi poprzez pocałunki lub używanie przedmiotów należących do osoby zarażonej. Dotykanie oczu palcami, które weszły w kontakt z pęcherzykami, może spowodować poważną infekcję i zaburzenia wzroku.

Kiedy opryszczka przestaje być zaraźliwa?

Jak wyjaśnia lekarz Paulina Kiluk w serwisie “Po dyplomie”, gdy wszystkie zmiany pokryją się strupem, ryzyko zakażenia jest mniejsze. Pęcherzyki wypełnione płynem pojawiają się około czterech dni po wystąpieniu pierwszych objawów. Między piątym a ósmym dniem zaczyna tworzyć się żółtawy lub brązowy strup, który w dużym stopniu zapobiega infekcji.

Strup zaczyna się złuszczać i odpada między dziewiątym a dwunastym dniem. Czas gojenia się ran wynosi 2–4 tygodnie od czasu wystąpienia pierwszych objawów. Jak jednak podaje magazyn Focus, wirusem opryszczki można zarazić się od osób, które nie wykazują żadnych objawów klinicznych.

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki?

Przestrzeganie zasad higieny i unikanie kontaktu z innymi ludźmi, gdy jesteśmy chorzy, pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki w najbardziej zakaźnym stadium. Często myj ręce i nie całuj się ani nie nawiązuj z nikim intymnych kontaktów, dopóki zmiany chorobowe nie pokryją się całkowicie strupem.

Nie dziel się jedzeniem ani napojami i nie pożyczaj rzeczy osobistych, takich jak ręczniki, maszynki do golenia, czy pomadka do ust. Dotykaj pęcherzyków tylko wtedy, gdy musisz nałożyć lekarstwo, po czym natychmiast umyj ręce. Osoby z opryszczką w stadium aktywnym powinny unikać kontaktów z niemowlakami i ludźmi z osłabionym układem odpornościowym.

Jak leczyć opryszczkę

Opryszka zanika samoistnie, ale możesz przyspieszyć ten proces, stosując leki przeciwwirusowe. Kremy lub tabletki zawierające określone składniki przyśpieszają gojenie się ran.

Środki przeciwbólowe, np. paracetamol, ibuprofen, czy benzokaina mogą zmniejszyć obrzęk i ból powodowany przez pęcherzyki, a tym samym tendencje do dotykania ran. Wyciskanie pęcherzyków i zrywanie strupów na pewno nie wyleczy opryszczki, za to może spowodować infekcję bakteryjną, która pozostawia długotrwałe blizny.

Opryszczka może wywoływać rozdrażnienie u większości osób zakażonych wirusem, ale rzadko kiedy przeszkadza im w codziennym życiu. To wcale jednak nie oznacza, że nie należy chronić innych przed zakażeniem! Zachowaj czujność, gdy zauważysz pierwsze objawy nawracającej choroby lub jeśli pęcherzyki nie pokryły się strupem – ryzyko zakażenia znacznie się wtedy zmniejszy.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz