próchnica zębów

Jakie są przyczyny próchnicy? Wszystko, co musisz wiedzieć o czynnikach sprzyjających tej chorobie, jej leczeniu i zapobieganiu

Ubytki to częsty problem, ale wcale nie muszą się rozwinąć. Dowiedz się, jakie są przyczyny próchnicy, jak ją leczyć oraz jak jej zapobiegać, aby zapewnić zębom zdrowie na długie lata.

Próchnica, czyli ubytki, to okolice zębów objęte chorobą. Jest ona powszechna, ale całe szczęście łatwo poddaje się leczeniu. Jak wyjaśnia portal Medicover, próchnica zębów jest chorobą cywilizacyjną i dotyczy niemal całej populacji.

Jak tworzą się ubytki?

Główną przyczyną ubytków jest płytka nazębna. Ten kleisty biofilm tworzy się na zębach przez cały czas, żywiąc się cukrami zawartymi w spożywanych pokarmach i napojach. Bakterie tworzące płytkę wydzielają kwas, który ze względu na kleistość biofilmu przylega do powierzchni zębów. W konsekwencji szkliwo ulega uszkodzeniu na skutek utraty wapnia i fosforanów. Proces ten określany jest jako demineralizacja i może spowodować tworzenie się białych plamek na powierzchni zęba. Małe otwory w szkliwie oznaczają pierwszy etap próchnicy.

W miarę postępów choroby kwas i bakterie zaczynają działać na koleją warstwę zęba – zębinę. Zębina jest utworzona z mikroskopijnych kanalików, a bez ochrony szkliwa nie jest ona w stanie zapobiec stymulowaniu nerwów wewnątrz zęba przez gorące, zimne, kwaśne i kleiste produkty spożywcze – pojawia się wtedy wrażliwość i ból zębów.

Nieusunięta płytka nazębna będzie działać na niższym poziomie, a choroba obejmie miazgę – miękką tkankę znajdującą się w środku zęba, zawierającą nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Po zainfekowaniu miazgi może rozwinąć się ropień, który zwykle powoduje silny ból zęba, ekstremalną nadwrażliwość, ból podczas gryzienia, gorączkę, a nawet obrzęk twarzy lub policzków.

Jak leczy się próchnicę?

Jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy próchnicy, natychmiast udaj się do dentysty. Pomimo wielu informacji krążących w Internecie nie wyleczysz ubytków samodzielnie. Tylko dentysta może tego dokonać, a rodzaj leczenia zależy od zaawansowania choroby.

  • Remineralizacja. Ślina zawiera wiele minerałów niezbędnych do odnowienia zapasów wapnia i fosforanów w szkliwie, które zostały uszczuplone na najwcześniejszych etapach próchnicy. Dzięki nim szkliwo jest w stanie się odbudować. Możesz jednak przyśpieszyć proces remineralizacji, stosując fluorek, który w połączeniu z jonami wapnia i fosforanów wzmacnia i uodparnia szkliwo. Higienistka dentystyczna może wykonać zabieg fluoryzacji podczas kolejnej wizyty, aby odwrócić pierwsze skutki próchnicy.
  • Odbudowa. W miarę jak próchnica postępuje konieczny może okazać się zabieg odbudowy. Dentysta usunie wszystkie tkanki zęba objęte chorobą i wypełni wyczyszczoną przestrzeń plombą. Jeśli okolice objęte próchnicą są naprawdę duże, a pozostała część zęba jest za mała na wypełnienie, dentysta może zalecić Ci koronę, która pokryje uszkodzony ząb.
  • Leczenie kanałowe. Po zainfekowaniu miazgi zęba nie pozostaje nic innego, jak wykonać zabieg leczenia kanałowego. W ten sposób ocalisz ząb. Dentysta usunie zainfekowaną miazgę, oczyści komorę i wypełni ją.
  • Ekstrakcja. Na ostatnim etapie zaawansowania próchnicy zęba nie można odbudować i trzeba go usunąć. Po zabiegu dentysta może zaproponować Ci założenie mostka lub implantu, który zastąpi brakujący ząb.

Jak zapobiegać próchnicy?

Dobra wiadomość jest taka, że możesz uniknąć próchnicy, bólu, który powoduje i kosztownego leczenia, podejmując środki zapobiegawcze. Dbaj o zęby i przestrzegaj następujących zaleceń:

  1. Przestrzegaj zasad prawidłowej higieny jamy ustnej w domu. Próchnica zaczyna się w domu. Myj zęby dwa razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem i pastą zawierającą fluor. Nie zapominaj również o nitkowaniu. Dodatkową ochronę zapewni Ci płyn do płukania jamy ustnej z fluorem. Stosuj dietę niskocukrową i uważaj na kwaśne produkty i napoje.
  2. Regularnie odwiedzaj dentystę. Na wczesnych etapach próchnicy nie występują żadne widoczne objawy, więc co sześć miesięcy odwiedzaj dentystę, który sprawdzi stan Twojego uzębienia i wykona profesjonalne czyszczenie. Tylko on może wykryć zalążki problemu i powstrzymać rozwój próchnicy, zanim stanie się pełnoobjawowa. Stomatolog założy Ci również uszczelniacz dentystyczny – plastikową warstwę ochronną – na głębokie wyżłobienia, które znajdują się na powierzchniach żujących. Zapobiegnie to gromadzeniu się bakterii w tych trudno dostępnych okolicach.
  3. Spożywaj produkty nieszkodliwe dla zębów. Uwzględnij w swojej diecie świeże warzywa i owoce oraz produkty białkowe. Ogranicz spożycie słodzonych napojów i słodkich przekąsek, które sprzyjają powstawaniu ubytków. W ciągu dnia unikaj podjadania i pij przede wszystkim wodę.

Chociaż ubytki to częsty problem, wcale nie muszą się pojawić u Ciebie. Wiedza o tym , jak się tworzą i jak im zapobiegać to pierwszy krok na drodze do zdrowia jamy ustnej. Wykształć w sobie prawidłowe nawyki pielęgnacyjne już teraz, a zapewnisz swoim zębom zdrowie na całe lata.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz