Badge field

Implanty zębów: Co to jest?

Published date field

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów to metalowe śruby lub ramy, które zostały chirurgicznie wszczepione w kość szczęki, pod powierzchnią dziąsła. Dentysta umieszcza na nich sztuczne zęby.

Jak działają implanty zębów?

Implanty zrastają się z kością szczęki, więc tworzą solidną podstawę, na której osadzane są sztuczne zęby. Protezy lub mosty mocowane na implantach nie ześlizgują się, ani nie przemieszczają w jamie ustnej–ma to duże znaczenie podczas spożywania posiłków oraz zwykłej rozmowy. Dzięki temu rozwiązaniu stosowanie zarówno całych protez i mostów, jak i pojedynczych koron umieszczanych na implantach, jest dużo bardziej wygodne, niż w przypadku tradycyjnych mostów i koron.

Jak twierdzi wiele osób, zwykle mosty i protezy są po prostu mało komfortowe lub też ich użytkowanie jest często niemożliwe z powodu bolesnych otarć, niedopasowanych krawędzi czy ryzyka zakrztuszenia. Co więcej, tradycyjne mosty muszą zostać przymocowane do zębów po obu stronach przestrzeni powstałej po utracie zęba. Jedną z korzyści wynikających z zastosowania implantów jest możliwość osadzenia sztucznego zęba bez konieczności przygotowania lub oszlifowania sąsiadujących zębów.

Zanim zdecydujesz się na wszczepienie implantu, upewnij się, że Twoje dziąsła są zdrowe, a struktura kości umożliwi adekwatne wsparcie. Implanty należy odpowiednio pielęgnować. Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty sprawią, że będziesz się nimi cieszyć przez długi czas.

Jak wyjaśnia portal Infodent24, leczenie implantoprotetyczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.

W praktyce stosowane są dwa rodzaje implantów:

  • Implanty śródkostne— podczas zabiegu wszczepia się je bezpośrednio w kość szczęki. Gdy w miejscu wszczepienia wygoi się dziąsło, wykonuje się drugi zabieg, który ma na celu połączenie śrubki z właściwym implantem. Następnie na śrubce mocuje się pojedynczy sztuczny ząb lub grupę takich zębów, często na moście dentystycznym albo protezie.
  • Implanty podokostnowe— zbudowane są z metalowej ramy, którą umieszcza się na kości szczęki tuż poniżej tkanki dziąsła. Podczas, gdy goi się dziąsło, rama zostaje umocowana na kości. Śrubki przymocowane do ramy wystają z dziąsła. Podobnie jak w przypadku implantów śródkostnych, na śrubkach umieszcza się sztuczne zęby.
Posts Artificial
Podczas zabiegu śrubki umieszcza się pod dziąsłami. Sztuczne zęby, zgrupowane na moście, mocuje się na śrubkach.
Implants Replacement
Implanty zapewniają bardzo stabilną i bezpieczną podstawę. Implanty służą jako podstawa dla pojedynczych sztucznych zębów.

 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz