Co powoduje podrażnienie dziąseł podczas wybielania?
Wybielanie zębów, jak każdy zabieg z użyciem substancji chemicznej, nie jest całkowicie pozbawione potencjalnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Aby nie dopuścić do podrażnienia dziąseł w trakcie wybielania, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Środek wybielający i jego stężenie
Główną przyczyną podrażnienia dziąseł jest kontakt z substancjami chemicznymi używanymi w procesie wybielania, takimi jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Te środki wybielające mogą być drażniące dla tkanki dziąsłowej, szczególnie przy wysokim stężeniu. Z tej przyczyny, produkty zawierające powyżej 0,1% substancji wybielającej (czyli produkty niedostępne na drogeryjnej półce) są przeznaczone jedynie do profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub pod jego nadzorem. Jednocześnie są to preparaty o wyższym ryzyku wywołania nadwrażliwości zębów czy poparzenia dziąseł. Aby tego uniknąć, lekarz bądź higienista stosuje szczególne środki ochrony dziąseł, np. w postaci płynnego koferdamu, który zapobiega przedostaniu się produktu wybielającego na dziąsła.
Niewłaściwa aplikacja produktu
W zależności od metody, niewłaściwa aplikacja produktu wybielającego może spowodować podrażnienie dziąseł. Często dzieje się tak w przypadku stosowania pasków wybielających - precyzyjne naklejenie pasków na powierzchnię zębów z ominięciem tkanek dziąseł bywa trudne.
Również w przypadku stosowania zestawu wybielającego z nakładkami do wykonania samodzielnie w domu istnieje duże ryzyko ich niewłaściwego wykonania. Zwykle są to nakładki wykonane z termoplastycznego materiału, które zyskują plastyczność po ogrzaniu (np. w wodzie o wysokiej temperaturze) i które następnie samodzielnie zakłada się na zęby. Z taką metodą wiąże się jednak duże ryzyko nieprecyzyjnego wykonania nakładek, przez które będzie wydostawać się zaaplikowany żel wybielający. W ten sposób może on z łatwością podrażniać dziąsła oraz inne tkanki miękkie (takie jak policzki czy język).
Bardziej zalecaną metodą wybielania zębów jest np. wykonanie indywidualnych nakładek w gabinecie stomatologicznym. Lepiej przylegają do powierzchni zębów i chronią dziąsła w bardziej precyzyjny sposób. Sprawia to, że ryzyko wypłynięcia żelu wybielającego poza nakładkę jest mniejsze, pod warunkiem nieaplikowania do wnętrza nakładki nadmiernych ilości żelu. Inną, rekomendowaną metodą, jest stosowanie żeli wybielających w formie aplikatora. Dzięki precyzyjnemu pędzelkowi można zaaplikować wybielający żel bezpośrednio na powierzchnię zębów, omijając dziąsła. Taki produkt zapewnia minimalne ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów również dzięki niskiemu stężeniu nadtlenku wodoru.
Stan zdrowia jamy ustnej
Stan zdrowia jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na ryzyko wystąpienia podrażnienia dziąseł podczas wybielania zębów. Jeśli dziąsła i zęby nie są zdrowe, mogą być bardziej podatne na ryzyko wystąpienia negatywnych skutków po wybielaniu, np. bólu, czy nadwrażliwości.
U osób cierpiących na zapalenie dziąseł podrażniona tkanka dziąsłowa może zostać pod wpływem środków wybielających dodatkowo podrażniona, a stan zapalny może ulec zaostrzeniu. W przypadku zaś chorób przyzębia, takich jak paradontoza, środki wybielające mogą pogorszyć stan zapalny tkanek dziąseł i przyzębia oraz przyczynić się do ich dalszego uszkodzenia. Ponadto osoby, które niedawno przechodziły takie zabiegi stomatologiczne, jak zakładanie wypełnień, czy ekstrakcje zębów, również powinny wstrzymać się przez pewien czas z wybielaniem zębów. W zależności od wykonanego zabiegu lekarz dentysta wskaże, jaki czas powinien upłynąć, aby pacjent mógł bezpiecznie przystąpić do wybielania zębów.