Brunetka trzyma się za policzek, bo bolą ją podrażnione dziąsła.

Poparzone dziąsła po wybielaniu zębów: co musisz wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Jul 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

Wybielanie zębów to stosunkowo prosty do wykonania zabieg, który może być przeprowadzony w warunkach domowych lub w gabinecie stomatologicznym. Przed przystąpieniem do wybielania zębów warto jednak dowiedzieć się, jakich środków ostrożności przestrzegać, by ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Oprócz nadwrażliwości po wybielaniu zębów, która jest najczęstszym niepożądanym objawem, czasem dochodzi także do poparzenia dziąseł preparatem wybielającym zęby. 

Z tego artykułu dowiesz się, jak zapobiegać poparzeniu dziąseł podczas wybielania zębów i jak bezpiecznie przeprowadzić cały zabieg, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jak rozpoznać poparzenie dziąseł po wybielaniu?

Poparzone dziąsła po wybielaniu zębów mogą wykazywać różne objawy, w zależności od stopnia podrażnienia i indywidualnej reakcji organizmu. Do najczęściej występujących objawów poparzonych dziąseł zalicza się:

  • Zaczerwienienie - dziąsła mogą stać się bardziej czerwone niż zwykle, co jest oznaką podrażnienia lub stanu zapalnego.

  • Obrzęk - dziąsła mogą stać się bardziej opuchnięte w miejscach, gdzie miały kontakt z substancją wybielającą.

  • Ból lub dyskomfort - może występować uczucie bólu lub pieczenia, szczególnie podczas jedzenia lub dotykania podrażnionych obszarów.

  • Białe plamy - w niektórych przypadkach na dziąsłach mogą pojawić się owrzodzenia dziąseł w postaci białych plam, które są wynikiem bezpośredniego kontaktu z substancją wybielającą (najczęściej goją się samoczynnie w przeciągu 7-14 dni).

  • Krwawienie - wrażliwe i podrażnione dziąsła mogą zacząć krwawić, na przykład podczas szczotkowania zębów.

  • Odsłonięcie szyjek zębowych - w wyniku podrażnienia może dojść do tymczasowego odsłonięcia szyjek zębowych, co może zwiększyć wrażliwość zębów na zimno, ciepło, słodkości lub inne bodźce.

Co powoduje podrażnienie dziąseł podczas wybielania?

Wybielanie zębów, jak każdy zabieg z użyciem substancji chemicznej, nie jest całkowicie pozbawione potencjalnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Aby nie dopuścić do podrażnienia dziąseł w trakcie wybielania, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Środek wybielający i jego stężenie

Główną przyczyną podrażnienia dziąseł jest kontakt z substancjami chemicznymi używanymi w procesie wybielania, takimi jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Te środki wybielające mogą być drażniące dla tkanki dziąsłowej, szczególnie przy wysokim stężeniu. Z tej przyczyny, produkty zawierające powyżej 0,1% substancji wybielającej (czyli produkty niedostępne na drogeryjnej półce) są przeznaczone jedynie do profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub pod jego nadzorem. Jednocześnie są to preparaty o wyższym ryzyku wywołania nadwrażliwości zębów czy poparzenia dziąseł. Aby tego uniknąć, lekarz bądź higienista stosuje szczególne środki ochrony dziąseł, np. w postaci płynnego koferdamu, który zapobiega przedostaniu się produktu wybielającego na dziąsła. 

Niewłaściwa aplikacja produktu

W zależności od metody, niewłaściwa aplikacja produktu wybielającego może spowodować podrażnienie dziąseł. Często dzieje się tak w przypadku stosowania pasków wybielających - precyzyjne naklejenie pasków na powierzchnię zębów z ominięciem tkanek dziąseł bywa trudne. 

Również w przypadku stosowania zestawu wybielającego z nakładkami do wykonania samodzielnie w domu istnieje duże ryzyko ich niewłaściwego wykonania. Zwykle są to nakładki wykonane z termoplastycznego materiału, które zyskują plastyczność po ogrzaniu (np. w wodzie o wysokiej temperaturze) i które następnie samodzielnie zakłada się na zęby. Z taką metodą wiąże się jednak duże ryzyko nieprecyzyjnego wykonania nakładek, przez które będzie wydostawać się zaaplikowany żel wybielający. W ten sposób może on z łatwością podrażniać dziąsła oraz inne tkanki miękkie (takie jak policzki czy język).

Bardziej zalecaną metodą wybielania zębów jest np. wykonanie indywidualnych nakładek w gabinecie stomatologicznym. Lepiej przylegają do powierzchni zębów i chronią dziąsła w bardziej precyzyjny sposób. Sprawia to, że ryzyko wypłynięcia żelu wybielającego poza nakładkę jest mniejsze, pod warunkiem nieaplikowania do wnętrza nakładki nadmiernych ilości żelu. Inną, rekomendowaną metodą, jest stosowanie żeli wybielających w formie aplikatora. Dzięki precyzyjnemu pędzelkowi można zaaplikować wybielający żel bezpośrednio na powierzchnię zębów, omijając dziąsła. Taki produkt zapewnia minimalne ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów również dzięki niskiemu stężeniu nadtlenku wodoru.

Stan zdrowia jamy ustnej

Stan zdrowia jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na ryzyko wystąpienia podrażnienia dziąseł podczas wybielania zębów. Jeśli dziąsła i zęby nie są zdrowe, mogą być bardziej podatne na ryzyko wystąpienia negatywnych skutków po wybielaniu, np. bólu, czy nadwrażliwości.

U osób cierpiących na zapalenie dziąseł podrażniona tkanka dziąsłowa może zostać pod wpływem środków wybielających dodatkowo podrażniona, a stan zapalny może ulec zaostrzeniu. W przypadku zaś chorób przyzębia, takich jak paradontoza, środki wybielające mogą pogorszyć stan zapalny tkanek dziąseł i przyzębia oraz przyczynić się do ich dalszego uszkodzenia. Ponadto osoby, które niedawno przechodziły takie zabiegi stomatologiczne, jak zakładanie wypełnień, czy ekstrakcje zębów, również powinny wstrzymać się przez pewien czas z wybielaniem zębów. W zależności od wykonanego zabiegu lekarz dentysta wskaże, jaki czas powinien upłynąć, aby pacjent mógł bezpiecznie przystąpić do wybielania zębów.

Jak złagodzić poparzenie dziąseł?

Wyobraź sobie, że w połowie zabiegu wybielania zębów wykonywanego w domu zaczynasz czuć podrażnienie, ból lub pieczenie dziąseł, czasami połączone z widocznym poparzeniem lub delikatnym owrzodzeniem? Co możesz w takiej sytuacji zrobić?

Przede wszystkim przerwij zabieg (lub poproś osobę przeprowadzającą wybielanie profesjonalne, lekarza dentystę lub higienistę stomatologicznego, o przerwanie zabiegu)! Nie czekaj, aż objawy ustąpią samoistnie. Następnie wypłucz jamę ustną letnią wodą - może pomóc przynieść łagodzący efekt oraz usunie nadmiar środka wybielającego. 

Dobra wiadomość – przerwanie zabiegu w momencie wystąpienia nieprzyjemnych objawów podrażnienia dziąseł czy nadwrażliwości zębów zabiegu sprawia, że podrażnienie dziąseł zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Płukanie jamy ustnej letnią wodą pomaga złagodzić dyskomfort występujący w czasie gojenia się tkanki. W razie potrzeby można stosować ogólnodostępne środki łagodzące podrażnienie lub pieczenie.

Jeśli poparzenie wygląda poważnie, towarzyszy mu opuchlizna lub wzbudza Twój niepokój, skonsultuj się z dentystą. Stomatolog przyjrzy się zmianie i stwierdzi, czy domowe sposoby leczenia wystarczą, a w razie potrzeby wskaże inne opcje łagodzenia dyskomfortu.

Jak zapobiec poparzeniu dziąseł na skutek wybielania zębów?

Szeroka gama dostępnych bez recepty produktów do wybielania zębów zwiększa zainteresowanie tematem domowego wybielania zębów, ale także nasuwa pytanie, czy wybielanie zębów w warunkach domowych może być bezpieczne dla moich dziąseł?

Spiesząc z odpowiedzią - tak, wybielanie zębów jest bezpieczne. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych aspektach, by uniknąć podrażnienia dziąseł:

  • zadbaj o swoje bezpieczeństwo - przed rozpoczęciem jakiegokolwiek wybielania udaj się do swojego stomatologa na wizytę kontrolną i pełne badanie stomatologiczne,

  • zapoznaj się ze wszystkimi zaleceniami producenta oraz instrukcją obsługi dotyczącymi stosowania produktu, a następnie postępuj zgodnie z nimi,

  • reaguj na czas - jeśli podczas wybielania poczujesz nieprzyjemne podrażnienie lub ból, natychmiast usuń substancję wybielającą z zębów i dziąseł,

  • pozwól swoim dziąsłom zregenerować się - proces gojenia się dziąseł trwa kilka dni. Jeśli doszło do podrażnienia dziąseł, pozwól im się zregenerować w tym czasie i nie przystępuj do ponownego wybielania przez najbliższy tydzień.

Wszyscy pragniemy mieć piękny i błyszczący uśmiech. Pamiętaj jednak, że zdrowie Twoich dziąseł jest ważniejsze niż osiągnięte za wszelką cenę efekty wybielania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy przed rozpoczęciem wybielania bądź w trakcie, zawsze skonsultuj się z lekarzem dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz