Brunetka trzyma się za policzek, bo bolą ją podrażnione dziąsła.

Podrażnione dziąsła po wybielaniu zębów: co musisz wiedzieć?

Jeśli kiedykolwiek kawałek gorącej pizzy poparzył ci jamę ustną, wiesz, że podrażnienie tkanek miękkich tej części ciała wcale nie jest powodem do śmiechu. Nie tylko gorące jedzenie i napoje mogą poparzyć lub podrażnić tkankę miękką, np. na dziąsłach. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz uszkodzić dziąsła podczas wybielania zębów.

Wiemy, że stosowanie produktów do wybielania zębów w domu mieści się w twoim budżecie i napiętym harmonogramie. Musisz jednak wiedzieć, jak zabiegi wybielania mogą prowadzić do podrażnienia lub poparzenia dziąseł oraz jakie ma to znaczenie dla zdrowia twojej jamy ustnej. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy podrażnienia dziąseł i jak je złagodzić. Poznasz również sposoby zapobiegania poparzeniu dziąseł.

Co powoduje podrażnienie dziąseł podczas wybielania?

Produkty do wybielania zębów sprzedawane bez recepty to m.in. pasty i środki zawierające czynniki wybielające: paski, żele, płukanki, pisaki i nakładki z żelem.

Wybielająca pasta do zębów zawiera zwykle małe ilości czynników wybielających bądź nie zawiera ich wcale, pomaga jednak rozjaśnić zęby dzięki właściwościom usuwającym przebarwienia. W przypadku tego rodzaju past ryzyko podrażnienia lub poparzenia dziąseł jest dużo mniejsze, jeśli nie zawierają nadtlenku wodoru. Zbyt duży nacisk podczas szczotkowania może spowodować niewielkie podrażnienie, jednak same składniki nie są przyczyną żadnych problemów.

Wybielające pasty do zębów zawierają zwykle czynniki takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika. Jak wyjaśnia Medonet, zbyt duża ilość środka wybielającego (takiego jak nadtlenek wodoru) może doprowadzić do poparzenia dziąseł.

Oprócz chemicznych poparzeń objawem podrażnienia na skutek zabiegu wybielania są również białe plamy na dziąsłach lub zabielenie pewnej części ich tkanki. Czasami na dziąsłach tworzy się opuchlizna.

Jak można złagodzić podrażnienie dziąseł?

Wyobraź sobie, że w połowie zabiegu wybielania wykonywanego w domu zaczynasz czuć lekkie pieczenie dziąseł. Co możesz zrobić?

Przede wszystkim przerwij zabieg: Wyjmij nakładkę lub produkt wybielający. Nie czekaj, aż poparzenie ulegnie pogorszeniu!

Następnie opłucz jamę ustną: Płukanie osoloną, ciepłą wodą pomaga usunąć przylegający do tkanek środek wybielający i łagodzi podrażnienia.

Dobra wiadomość – szybkie przerwanie zabiegu sprawia, że podrażnienie dziąseł zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Płukanie jamy ustnej osoloną wodą pomaga złagodzić dyskomfort występujący w czasie gojenia się tkanki. W razie potrzeby można stosować ogólnodostępne środki łagodzące podrażnienie lub pieczenie.

Jeśli poparzenie wygląda poważnie, towarzyszy mu opuchlizna lub wzbudza Twój niepokój, skonsultuj się z dentystą. Stomatolog przyjrzy się zmianie i stwierdzi, czy domowe sposoby leczenia wystarczą, a w razie potrzeby wskaże inne opcje łagodzenia dyskomfortu.

Jak zapobiec poparzeniu dziąseł na skutek wybielania zębów?

Wybielanie zębów nie powoduje zwykle żadnych problemów, trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach. Nie zapomnij:

  • Przeczytać: Zapoznaj się ze wszystkimi zaleceniami dotyczącymi stosowania produktu, a następnie postępuj zgodnie z nimi.
  • Zetrzeć: Jeśli czynnik wybielający dostanie się w okolice dziąseł, zetrzyj go natychmiast miękkim, zwilżonym wacikiem. Zwykle dzieje się tak podczas stosowania jednorozmiarowej, źle dopasowanej nakładki z żelem lub na skutek stosowania zbyt dużej ilości żelu.
  • Zwrócić uwagi, na to, że: Czynnik wybielający nie powinien być stosowany dłużej niż zaleca producent. W razie wystąpienia dyskomfortu należy go szybko wypłukać.
  • Wspomóc gojenia: Pozwól dziąsłom trochę odpocząć. Jeśli musisz przerwać zabieg wybielania z powodu podrażnienia, nie wznawiaj go przed upływem kilku dni – tyle czasu goi się tkanka dziąseł.

Możesz również wypróbować dostępne na rynku produkty wybielające niezawierające nadtlenku. Niektóre reklamowane są jako produkty zawierające wyłącznie składniki naturalne. Produkty te mogą również powodować skutki uboczne, w tym podrażnienie dziąseł, więc zapoznaj się ze składem i uważnie przeczytaj instrukcje.

Ogólnodostępne środki do wybielania zębów zawierają dużo mniejsze ilości czynników wybielających niż produkty stosowane w gabinecie dentystycznym, więc może warto zastanowić się nad profesjonalnym zabiegiem. Stomatolog zapewni Ci kontrolowane warunki i zrobi wszystko, aby chronić twoje zęby oraz dziąsła. Będzie również śledzić oznaki podrażnienia.

Jeśli nie masz czasu na profesjonalne zabiegi, poproś dentystę o spersonalizowaną nakładkę wypełnioną żelem wybielającym, którą możesz stosować w domu. Poproś go również o pokazanie, jak prawidłowo aplikować żel.

Wszyscy pragniemy mieć piękny i błyszczący uśmiech. Nie chcemy jednak osiągnąć tego celu kosztem zabielenia (lub zaczerwienienia) dziąseł na skutek działania czynników wybielających. Zapoznaj się z objawami poparzenia – dzięki temu będziesz w stanie ochronić tkankę dziąseł. Następnym razem gdy będziesz wybielać swoje zęby, podejmij środki zapobiegawcze, a twój uśmiech będzie odkrywać błyszczącą biel zębów i zdrowy róż dziąseł.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz