Atykuł zawiera informacje o naturalnych metodach leczenia aft, takich jak stosowanie miodu, mleczka z maku, płukanek z sody oczyszczonej, a także o zastosowaniu oleju kokosowego i aloesu.
6 naturalnych sposobów na pozbycie się aft
Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: dr Katarzyna Pękala
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
- Domowe spoosby na afty
- Osolona woda
- Olejek goździkowy
- Suplementy cynku
- Aloes
- Olej kokosowy
- Ocet jabłkowy
Afty to małe, bolesne owrzodzenia, które mogą pojawić się w jamie ustnej, utrudniając jedzenie, mówienie i codzienne funkcjonowanie. Przyczyna ich powstania może być naprawdę różna: stres, dieta, a nawet niewłaściwa higiena jamy ustnej. Afty można leczyć lekami, ale można również wypróbować domowe receptury, które pomagają łagodzić ból i podrażnienie oraz wspomagać leczenie. W tym artykule przedstawiamy 6 naturalnych sposobów na pozbycie się aft. Pamiętaj jednak, że jeśli masz jakiekolwiek obawy związane ze stanem zdrowia swojej jamy ustnej, skonsultuj się z dentystą – domowe sposoby nie zastąpią profesjonalnej porady.
Domowe sposoby na afty
1. Osolona woda
Płukanie jamy ustnej roztworem soli pomoże osuszyć afty, a zarazem oczyścić ranę i zapobiec infekcji. Rozpuść jedną łyżeczkę zwykłej soli domowej w kubku wypełnionym do połowy ciepłą wodą, a następnie płucz jamę ustną przez 15–30 sekund i wypluj rozwór. W razie potrzeby procedurę można powtarzać co kilka godzin.
2. Olejek goździkowy
Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się aft może być stosowanie olejku goździkowego. Olejek goździkowy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwbólowe, dlatego pomaga w złagodzeniu bólu i dyskomfortu wywołanego przez afty. Wymieszaj 4–5 kropli olejku z oliwą z oliwek, nasącz wacik i przykładaj go na bolące miejsce.
3. Suplementy cynku
Niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 oraz cynku sprzyja rozwojowi aft. Zażywanie suplementów cynku może zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Stosując jednak takie preparaty, należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych przez producenta.
4. Aloes
Aloes może złagodzić ból spowodowany aftami i przyspieszyć proces ich gojenia poprzez regenerację tkanek. Nałóż aloesowy żel łagodzący bezpośrednio na aftę lub pij napoje aloesowe. Aloes pomaga również na inne dolegliwości, takie jak popękane usta czy opryszczka.
5. Olej kokosowy
Olej kokosowy wykazuje liczne prozdrowotne właściwości, np. przeciwzapalne i przeciwustrojowe, dzięki zawartości kwasu laurynowego i innych kwasów tłuszczowych. Kwasy te pomagają w zapobieganiu infekcjom, które mogłyby spowolnić gojenie się aft lub je pogorszyć. Ponadto olej kokosowy pomaga redukować zaczerwienienie, ból i obrzęk związany z aftami. Starożytna praktyka ssania oleju wspiera również tworzenie ochronnej warstwy na powierzchni afty, co zapobiega podrażnieniom mechanicznymi i pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie sprzyjające gojeniu się tkanek.
6. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to popularny domowy sposób na wiele różnych dolegliwości. Jego właściwości bakteriobójcze wspomagają leczenie aft. W bezpośrednim kontakcie z raną ocet jabłkowy może powodować ból i zaostrzyć owrzodzenia, dlatego konieczne jest rozcieńczenie go w wodzie. Wlej łyżeczkę octu do kubka z wodą, wymieszaj roztwór i płucz nim jamę ustną przez 30–60 sekund. Po wypluciu roztworu opłucz jamę ustną czystą wodą. Płukankę można stosować raz dziennie.
Jeśli szukasz naturalnych sposobów na pozbycie się aft, w swojej kuchni zapewne znajdziesz wiele różnych produktów, które pomogą Ci złagodzić objawy. Pamiętaj jednak, że jeżeli po tygodniu, dwóch afty nie znikają, bądź ich stan się pogarsza, skonsultuj się koniecznie z lekarzem lub dentystą.