Badge field

6 naturalnych sposobów na pozbycie się aft

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

 

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Spis treści

  1. Osolona woda
  2. Olejek goździkowy
  3. Suplementy cynku
  4. Aloes
  5. Olej kokosowy
  6. Ocet z cydru jabłkowego

 

Afty mogą pojawić się w dowolnej chwili i bez powodu. Można je leczyć środkami sprzedawanymi bez recepty albo wypróbować domowe receptury, które łagodzą ból i podrażnienie oraz wspomagają leczenie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak pozbyć się aft naturalnymi sposobami.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane ze stanem zdrowia swojej jamy ustnej, skonsultuj się z dentystą – domowe sposoby nie zastąpią profesjonalnej porady.

1. Osolona woda

Płukanie jamy ustnej roztworem soli pomoże osuszyć afty. Rozpuść jedną łyżeczkę zwykłej soli domowej w kubku wypełnionym do połowy ciepłą wodą, a następnie płucz jamę ustną przez 15–30 sekund i wypluj rozwór. W razie potrzeby procedurę można powtarzać co kilka godzin.

2. Olejek goździkowy

Afty mogą być bolesne i sprawiać dyskomfort. Zastosowanie olejku goździkowego skutecznie łagodzi ból występujący w jamie ustnej. Jak wyjaśnia portal Dentonet, jednym z najpopularniejszych domowych sposobów leczenia aft jest płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami. Olejek goździkowy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwbólowe. Wymieszaj 4–5 kropli olejku z oliwą z oliwek, nasącz wacik i przykładaj go na bolące miejsce.

3. Suplementy cynku

Niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 oraz cynku sprzyja rozwojowi aft. Zażywanie suplementów cynku może zmniejszyć częstotliwość ich występowania, a ponadto pobudza układ odpornościowy. Stosując podobne preparaty, należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych przez producenta.

4. Aloes

Aloes może złagodzić ból spowodowany aftami i przyspieszyć proces ich gojenia. Nałóż aloesowy żel łagodzący bezpośrednio na aftę lub pij napoje aloesowe. Aloes pomaga również na inne dolegliwości, takie jak popękane usta czy opryszczkę.

5. Olej kokosowy

Olej kokosowy wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i zwalcza niektóre szkodliwe szczepy bakterii zamieszkujące jamę ustną. Starożytna metoda płukania ust jedną łyżeczką oleju kokosowego, sezamowego lub jakiegokolwiek innego oleju jadalnego znana jest jako ssanie oleju. Jak wyjaśnia portal Strona Zdrowia, olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który zmniejsza przyczepność i gromadzenie się płytki nazębnej, a ponadto działa oczyszczająco. Jak dodaje portal Krok do Zdrowia, olej ten jest również jednym z najstarszych środków używanych w leczeniu aft.

6. Ocet z cydru jabłkowego

Ocet z cydru jabłkowego to popularny domowy sposób na wiele różnych dolegliwości. Jego właściwości bakteriobójcze wspomagają leczenie aft. Jednak w kontakcie z raną ocet może powodować ból – jeśli odczuwasz duży dyskomfort, wypróbuj inne metody. Wlej łyżeczkę octu z cydru jabłkowego do kubka z wodą, wymieszaj roztwór i płucz nim jamę ustną przez 30–60 sekund. Po wypluciu roztworu opłucz jamę ustną czystą wodą. Zapobiega to uszkodzeniu szkliwa na skutek działania substancji zawartych w occie. Płukankę można stosować raz dziennie.

Jeśli szukasz naturalnych sposobów na pozbycie się aft, przekonasz się, że istnieje naprawdę wiele różnych metod. Niektóre z nich mogą okazać się skuteczne u jednych osób, zaś u innych nie przyniosą żadnych efektów – nie wahaj się próbować różnych rozwiązań. Jeśli afty nie ustępują, bądź ich stan się pogarsza, skonsultuj się z dentystą lub lekarzem.

 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz