Czy olej kokosowy wybiela zęby?
Badge field

Czy olej kokosowy wybiela zęby?

Published date field

Jeśli interesują Cię naturalne metody leczenia i produkty ekologiczne, praktyka płukania ust olejem z pewnością nie jest Ci obca. Ten tradycyjny zabieg pielęgnacyjny polega na wprowadzeniu do ust łyżeczki jadalnego oleju (zwykle kokosowego) i płukaniu nim jamy ustnej. Jak twierdzą niektórzy, olej kokosowy korzystnie wpływa na zdrowie dziąseł, usuwa płytkę nazębną, a nawet wybiela zęby. Ale zanim zaczniesz codziennie płukać usta tym olejem, zastanów się, czy warto – okazuje się, że zabieg ten prawdopodobnie nie wiąże się z żadnymi istotnymi korzyściami. Dlaczego?

Pochodzenie praktyki ssania oleju

Jak wyjaśnia portal Naturalnie o Zdrowiu płukanie ust olejem, albo inaczej ssanie oleju, to praktyka stosowana od kilku tysięcy lat, rozwijana w ramach medycyny hinduskiej. Olej traktowany jest tam jako zdrowy składnik tkanek ludzkiego ciała, a płukanie ust ma usuwać bakterie tworzące płytkę nazębną i powodujące zapalenie dziąseł. Co więcej, dzięki tej praktyce zęby rzekomo stają się bielsze i zmniejsza się ich wrażliwość.

GCoraz więcej osób poszukuje naturalnych sposobów na zdrowe ciało, a ssanie oleju stało się jednym z ulubionych zagadnień z obszaru higieny jamy ustnej. Zwolennicy medycyny alternatywnej szybko przyswoili sobie nawyk ssania oleju, a niektórzy z nich regularnie płuczą usta nawet 30 minut dziennie, spodziewając się korzyści zdrowotnych.

Dowody naukowe

JJak podaje Gazeta Wyborcza, nie ma dowodów naukowych na to, że ssanie oleju wybiela zęby. Skuteczność tej metody można porównać do efektu, jaki dają zwykłe płyny do ust.

Inne metody

Szczotkowanie zębów pastą zawierającą nadtlenek wodoru wybiela zęby w zaledwie trzy dni. Jeśli zależy Ci zarówno na pięknym uśmiechu, jak i na czasie, porozmawiaj z dentystą o profesjonalnych metodach dostępnych w gabinecie stomatologicznym.

Ssanie oleju cieszy się w niektórych kręgach dużą popularnością, jednak rzekome właściwości wybielające i zdrowotne tej metody nie zostały zbadane i nie można ich porównywać z metodami, których skuteczność została udowodniona naukowo. Jeśli naprawdę zależy Ci na białych zębach, wybierz składniki, które działają, a zaoszczędzisz czas i energię.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz