Afty na migdałkach? Oto jak sobie z nimi radzić.
Badge field

Afty na migdałkach? Oto jak sobie z nimi radzić.

Published date field

Odczuwasz ból gardła, ale nie jesteś chory i zastanawiasz się, co Ci dolega? Jeśli sięgniesz po lusterko i zajrzysz sobie do gardła może okazać się, że to, co odczuwasz jako ból gardła lub obrzęk migdałków w rzeczywistości jest aftą. Afty mogą zaatakować dowolną część jamy ustnej, w tym dziąsła, zęby oraz migdałki. Ból spowodowany obecnością afty na migdałkach może naprawdę zakłócić codzienne czynności, takie jak jedzenie czy picie. Dowiedz się, jak sobie radzić z tym problemem i co zrobić, aby uniknąć aft w przyszłości.

Jakie są przyczyny występowania aft?

Przyczyn powstania aft jest wiele, np. stres, alergie pokarmowe, żywność o wysokiej kwasowości, niedobór witaminy B itd. Afty mogą zaatakować dowolny obszar w jamie ustnej, powodując zmiany chorobowe i dyskomfort. Prawdą jest, że afty najczęściej występują w tkance dziąseł i na wewnętrznej stronie policzka. Powstają w wyniku przypadkowego ugryzienia się w policzek, spożywania bardzo twardych pokarmów powodujących małe skaleczenia, które są częstym początkiem aft w jamie ustnej. Afty mogą pojawić się również na migdałkach, które wchodzą w kontakt z substancjami drażniącymi po połknięciu napoju czy pokarmu, w których składzie znajduje się drażniąca substancja.

Ból gardła czy afty na migdałkach?

Objawy aft na migdałkach mogą przypominać zwykły ból gardła. Migdałki mogą być obrzęknięte, a ból można przypisać zwykłemu przeziębieniu, wirusowi, zapaleniu migdałków lub anginie. Najlepszym sposobem, by poznać przyczynę bólu gardła, jest zbadanie migdałków. Ogólny obrzęk lub białe plamki na obu migdałkach są oznaką choroby, ale jedna duża biała okrągła lub owalna rana z czerwonymi krawędziami tylko na jednym migdałku może świadczyć o obecności aft.

Jak radzić sobie z tym problemem?

Istnieje wiele sposobów, aby złagodzić dyskomfort spowodowany przez afty na migdałkach. Jednym z najczęstszych środków zaradczych jest płukanie jamy ustnej słoną wodą, która pomaga oczyścić afty i złagodzić ból na jakiś czas. Portal „abcZdrowie” zaleca również płukanie jamy ustnej sodą oczyszczoną. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę sody oczyszczonej w ½ filiżanki ciepłej wody, aby uśmierzyć ból. Przepłucz gardło płukanką, upewniając się, że dotrze ona do aft, a następnie wypluj ją do umywalki. Możesz też spróbować następujących sposobów:

  • Stosuj leki dostępne bez recepty, aby złagodzić obrzęk i zmniejszyć ból, jednakże uprzednio skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Jedz chłodne, ciepłe i miękkie potrawy, które są łatwe do przełknięcia i łagodzą ból w gardle, dobrze sprawdzą się np. lody, ciepła herbata czy zupa.
  • Unikaj spożywania kwaśnych lub pikantnych potraw, które mogą pogorszyć stan zapalny.
  • Unikaj znanych substancji drażniących i zwracaj uwagę na pokarmy, które często powodują powstawanie aft, takie jak kwaśne cukierki czy owoce.

Afty na migdałkach są zdecydowanie niepożądane, ale dobra wiadomość jest taka, że nie trwają one bez końca. To, co może przypominać ból gardła (i potencjalnie wymagać opieki medycznej), można łatwo wyleczyć w domu, ale należy najpierw skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Im szybciej pozbędziesz się niechcianych owrzodzeń, tym szybciej będziesz cieszyć się ulubionym jedzeniem i napojami.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz