Czym jest torbiel śluzowa?
Badge field

Czym jest torbiel śluzowa?

Published date field

Torbiel śluzowa, inaczej polip śluzówkowy, to cienki, wypełniony płynem woreczek, który rozwija się wewnątrz jamy ustnej. Nie jest szkodliwa i nie sprawia bólu, ale jak podaje portal PIMed Book, może powodować dyskomfort związany z odczuwaniem guzka.

Torbiele pojawiają się zwykle na wewnętrznej stronie ust, ale mogą tworzyć się również na języku, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków, dnie jamy ustnej lub wokół kolczyków w języku lub w ustach. Torbiel na dnie jamy ustnej nazywana jest żabką, a torbiel pojawiająca się na dziąśle – nadziąślakiem mięsakowatym. Polip śluzówkowy jest niebieskawy i zawiera przezroczysty płyn. Dentysta zwykle dokonuje rozpoznania torbieli już po pierwszym spojrzeniu.

Przyczyny i zapobieganie

Przyczyny powstawania torbieli na ustach, dziąsłach lub po wewnętrznej stronie policzków związane są prawdopodobnie z zasysaniem tkanki między zębami. Powstrzymywanie się od tego nawyku może zapobiec powstawaniu niektórych polipów, ale inne mogą pojawiać się losowo.

Leczenie torbieli śluzowych

Torbiele śluzowe często nie wymagają żadnego leczenia, ponieważ na ogół pękają samoistnie. Zwykle wystarczy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Jeśli torbiel powoduje dyskomfort, ulegnie podrażnieniu, przeszkadza w żuciu lub nie zniknie w ciągu kilku tygodni, udaj się do dentysty, który za pomocą sterylnej igły przebije górną powierzchnię polipa. Po wypłynięciu płynu torbiel powinna w końcu zniknąć.

Usuwanie torbieli

Czasami dentysta lub chirurg szczękowy zaleci chirurgiczne usunięcie torbieli, zwłaszcza jeśli po przekłuciu igłą urośnie ponownie. Powikłania po zabiegu są bardzo rzadkie i obejmują zagrożenia typowe dla zabiegów chirurgicznych – infekcje i negatywne reakcje na znieczulenie miejscowe. Porozmawiaj z dentystą lub chirurgiem dentystycznym i upewnij się, że znasz ryzyko.

Jeśli torbiel nie otworzy się sama i nie podejmiesz leczenia, może utworzyć się trwały guzek. Takie guzki nie są szkodliwe, ale skonsultuj się z dentystą, jeśli zauważysz u siebie nowy, niepokojący twór. Dentysta powinien zbadać ten rejon i poddać go prześwietleniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zdrowie Twojej jamy ustnej to część ogólnego stanu zdrowia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz