Kamienie migdałkowe
Badge field

Czym są kamienie migdałkowe?

Published date field

Kamienie migdałkowe to małe skupiska białej wydzieliny, które tworzą się w szczelinach migdałków. Znajdują się zwykle na powierzchni wyrośli adenoidalnych, po każdej stronie tylnej części gardła. Wielkością mogą przypominać zarówno ziarnko ryżu, jak i groszek. Występują dość powszechnie i nie są szkodliwe, ale mogą wywołać niepokój u osób, które nigdy wcześniej ich nie miały.

Jak tworzą się kamienie migdałkowe?

Migdałki przypominają malutkie brokuły. Na ich powierzchni znajdują się wnikające w głąb szczeliny. Kamienie migdałkowe tworzą się ze skupisk bakterii i śliny, które gromadzą się właśnie w tych szczelinach. Mogą być miękkie i „serowate”, ale po wchłonięciu minerałów zawartych w ślinie i spożywanym pokarmie stają się twarde jak kamień.

Tworzenie się kamieni w obrębie tkanki migdałków przebiega zwykle niezauważalnie i bezobjawowo. Nawet jeśli występują jakiekolwiek objawy, najczęściej nie są one dokuczliwe. Pojawić się może nieprzyjemny zapach z ust oraz lekki obrzęk migdałka, na którym utworzył się kamień. Czasami kamienie zostają uwięzione w szczelinach, co może prowadzić do rozwoju dokuczliwych objawów, takich jak ból gardła, infekcja lub trudności w połykaniu. W takich przypadkach należy skonsultować się z dentystą lub lekarzem rodzinnym, który pomoże Ci wykluczyć poważny stan chorobowy.

Leczenie kamieni migdałkowych

Kamienie migdałkowe zwykle tworzą się i ustępują samoistnie – podjęcie leczenia nie jest więc konieczne. Lekarz lub dentysta może je usunąć bez znieczulenia, jeśli dostęp do nich nie stwarza żadnych problemów i nie towarzyszą im żadne objawy. Prawidłowa higiena jamy ustnej, a w razie potrzeby – płukanie ust ciepłą, osoloną wodą, mogą zapobiec gromadzeniu się kamienia i złagodzić objawy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze można zapobiec występowaniu tych złogów.

Jeśli kamienie mają skłonność do nawrotów i towarzyszy im częsty ból gardła, obrzęk i trudności w połykaniu lub oddychaniu, lekarz może zalecić wycięcie migdałków. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia jamy ustnej, skonsultuj się z nim lub z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz