Badge field

Nieprzyjemny zapach z ust, tzw. nieświeży oddech. Przyczyny i leczenie

Published date field

 

"Około 75% przypadków nieświeżego oddechu, czyli halitosis, wywołanych jest przyczyną zlokalizowaną w jamie ustnej. Do pozostałych przyczyn należą problemy żołądkowe, infekcje zatok i ostra choroba dziąseł" - mówi dr stomatologii Mark Wolff, dyrektor wydziału stomatologii operacyjnej Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brook.

Jednym z kluczy do udanego leczenia nieświeżego oddechu jest określenie jego przyczyny. Dopiero gdy stomatolog odkryje źródło problemów, można rozpocząć leczenie11.

Możliwe przyczyny nieświeżego oddechu to:

  • Czynniki zewnętrzne - niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, napoje takie jak kawa i alkohol oraz palenie tytoniu
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej - na zębach pozostają resztki pożywienia i płytka nazębna
  • Choroby jamy ustnej - zapalenie dziąseł i choroby przyzębia
  • Protezy - gromadzi się nich płytka nazębna i resztki jedzenia, które należy codziennie usuwać
  • Migdałki - w kryptach migdałkowych mogą zbierać się resztki jedzenia
  • Infekcje dróg oddechowych - infekcje gardła, zatok i płuc
  • Suchość jamy ustnej (kserostomia) - może być spowodowana zaburzeniem pracy ślinianek, przyjmowaniem leków, oddychaniem przez usta, terapią radiologiczną lub chemioterapią
  • Choroby ogólnoustrojowe - cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, płuc, zatok oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Jaki jest związek między chorobą jamy ustnej a chorobą ogólnoustrojową?
Najnowsze badania wskazują na istnienie powiązań między chorobami jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzycą, chorobami układu krążenia, udarem, infekcjami dróg oddechowych i chorobą Alzheimera) oraz innymi schorzeniami. Podczas zapalenia dziąseł mediatory zapalne występujące w tkankach dziąseł, zwane cytokinami, mogą przedostać się do śliny i wraz z nią zostać zaaspirowane do płuc. Bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia również mogą przeniknąć do układu krążenia w pobliżu zębów i przedostać się do innych części ciała. Bakterie z jamy ustnej mogą spowodować wtórne zakażenia lub zapalenia w innych tkankach i układach organizmu (2).

Kogo należy się poradzić w przypadku nieświeżego oddechu?
Jeśli uważasz, że przyczyną nieświeżego oddechu jest Twoja dieta, skonsultuj się z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, którzy pomogą Ci zmienić sposób odżywiania. Jeżeli nie zachowujesz właściwej higieny jamy ustnej i cierpisz z powodu zapalenia dziąseł lub chorób przyzębia (utrata kości wokół zębów, zwana też ropotokiem), skonsultuj się ze swym dentystą, periodontologiem i higienistką stomatologiczną w celu wyleczenia zapalenia dziąseł i uzyskania szczegółowych porad w zakresie domowej higieny jamy ustnej. Leczeniem infekcji migdałków oraz dróg oddechowych powinien się zająć Twój lekarz rodzinny lub specjalista laryngolog lub pulmonolog. 
Większość pacjentów w Stanach Zjednoczonych cierpi na suchość jamy ustnej spowodowaną przyjmowaniem leków, zaburzeniem pracy ślinianek lub radio- i chemioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów. Należy skonsultować się ze swym lekarzem rodzinnym, chirurgiem szczękowym lub onkologiem, którzy przepiszą lub polecą sprzedawane bez recepty produkty łagodzące objawy suchości jamy ustnej. Pacjenci chorujący na cukrzycę lub ze schorzeniami wątroby lub nerek powinni udać się do swego lekarza rodzinnego, urologa lub gastroenterologa w celu uzyskania wskazówek nt. złagodzenia problemu nieświeżego oddechu spowodowanego tymi schorzeniami. Zapytaj w swej przychodni dentystycznej o specjalistę stomatologa lub lekarza, którego powinieneś się poradzić w sprawie nieświeżego oddechu.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz