young men brushing his teeth
Badge field

Czy warto stosować pastę do zębów bez fluoru?

Published date field

Czy warto stosować pastę do zębów bez fluoru? Wszystko zależy od wieku osoby. Dzieciom poniżej drugiego roku życia należy szczotkować zęby pastą w ilości odpowiadającej wielkości ziarnka ryżu – zapobiega to negatywnym skutkom połknięcia. W przypadku większości dzieci i osób dorosłych stosowanie fluorku wiąże się z korzyściami. Wielu ludzi zastanawia się nad koniecznością jego stosowania, należy jednak pamiętać, że ten naturalnie występujący minerał jest bezpieczny i zapobiega powstawaniu ubytków.

Czym jest fluorek?

Fluorek w stanie naturalnym występuje w skorupie ziemskiej i jest uwalniany do gleby, wody i powietrza. Związek ten wzmacnia zęby i uodparnia szkliwo na działanie kwasów powodujących ubytki, zapobiegając wystąpieniu pierwszych objawów próchnicy. Ze względu na właściwości hamujące rozwój ubytków fluorek dodawany jest czasami do sieci wodociągowej. F

Krótka historia fluorku

Związek między fluorkiem a zdrowiem jamy ustnej był intensywnie badany przez ostatnie 100 lat. Narodowy Instytut Wiedzy o Zdrowiu Zębów i Twarzoczaszki podsumowuje początki badań na temat fluorku, które datuje się na lata 1901–1930 i późniejsze. Mieszkańcy kilku miasteczek zauważyli, że na zębach stałych ich dzieci pojawiają się brązowe plamki. Jednak u osób dorosłych rzadko kiedy występowała próchnica.

Badacze odkryli, że wysoki poziom fluorku w wodzie pitnej na tym terenie odpowiadał za pojawianie się plamek i odporność na próchnicę. Do lat 40. XX wieku wiedza o tym, że fluorek w odpowiednich dawkach może zapobiegać powstawaniu ubytków, była już dobrze ugruntowana. Po dodaniu fluorku do sieci wodociągowej miasta Grand Rapids w stanie Michigan, współczynnik występowania próchnicy u dzieci spadł o ponad 60%.

Fluoryzacja sieci wodociągowych to obecnie standardowa procedura zapewniająca odpowiedni poziom tego związku w wodzie pitnej. Fluorek wchodzi również w skład niektórych produktów spożywczych, past do zębów, suplementów, a nawet płynów do płukania jamy ustnej.

Jaka jest rola fluorku?

Bakterie spożywające cukier produkują kwasy, które powodują próchnicę, natomiast fluorek wzmacnia szkliwo, czyli warstwę ochronną otaczającą zęby, i chroni je przed działaniem tych kwasów. Przed wyrznięciem się zębów mlecznych szkliwo ulega wzmocnieniu na skutek spożywania fluorków zawartych w żywności i napojach. Po wyrznięciu, naturalne źródła fluorku pomagają w odbudowie osłabionego szkliwa na wzrastających zębach.

Fluorek jest dobry nie tylko dla dzieci! Pomaga on zapobiegać próchnicy również u osób dorosłych. Fluorek wchodzący w skład past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, czyli stosowany miejscowo, świetnie sprawdza się w przypadku wszystkich grup wiekowych. Dzieci i dorośli spożywający wyłącznie wodę butelkowaną powinni jednak zachować ostrożność. Wiele marek nie zawiera fluorku, więc oprócz stosowania pasty do zębów warto rozważyć również inne źródła tego związku. Dentysta rozwieje wszelkie wątpliwości i przedstawi Ci wszystkie możliwe opcje – dzięki temu upewnisz się, że Twoja codzienna pielęgnacja jamy ustnej obejmuje stosowanie odpowiednich ilości fluorku.

Czy warto stosować pastę do zębów bez fluoru?

Jeśli zamierzasz stosować u swoich dzieci pastę do zębów bez fluoru, pamiętaj, że Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca stosowanie bardzo małych ilości pasty z fluorem, od momentu wyrznięcia się pierwszego zęba do 3. roku życia. W przypadku dzieci w wieku 3–6 lat ilość pasty powinna odpowiadać wielkości ziarnka groszku. Zalecane ilości zmniejszają ryzyko fluorozy, która powoduje odbarwienia lub wystąpienie dziurek na zębach. Na powierzchni szkliwa powstają wtedy brązowe lub białe plamki albo rozproszone punkciki. Czasami zęby mogą się wydawać szorstkie w dotyku.

Jeśli okaże się, że masz alergię na fluorek, istnieje wiele różnych past do zębów pozbawionych tego związku. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób stosowanie fluorku wpłynie na konkretne stany chorobowe lub ogólny stan Twojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli uważasz, że wraz z pokarmem i napojami otrzymujesz wystarczającą dawkę fluorku, porozmawiaj z dentystą lub lekarzem o Twoim rzeczywistym zapotrzebowaniu na ten związek. Fluorki stosowane miejscowo i spożywane wraz z pokarmem i napojami w różny sposób wpływają na zdrowie jamy ustnej. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne, fluorek wchodzący w skład produktów do higieny jamy ustnej wzmacnia zęby, uodparniając je na próchnicę, natomiast spożywany fluorek przyczynia się do kształtowania mocnych struktur zębowych jeszcze przed wyrznięciem się zębów. Ślina również zawiera fluorek, przez co stale chroni Twoje zęby.

Na podstawie badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dziesięcioleci można powiedzieć, że fluorek chroni zęby i sprzyja zdrowiu jamy ustnej. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj je raz dziennie, a będziesz cieszyć się zdrowym uśmiechem.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz