Badge field

Rodzinny Poradnik Zdrowia Jamy Ustnej

Published date field

Stosując informacje przedstawione w niniejszym poradniku, Ty i Twoja rodzina możecie zachować zdrowe zęby i dziąsła przez całe życie. Jako rodzic, możesz pracować ze swoimi dziećmi, aby pomóc im zrozumieć, dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna — jak również nauczyć je prawidłowych nawyków!
Cztery kroki do pięknego uśmiechu

  1. Należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą do zębów z fluorem, zwłaszcza po śniadaniu i przed snem.
  2. Należy codziennie czyścić zęby nicią dentystyczną.
  3. Należy ograniczyć liczbę spożywanych codziennie posiłków.
  4. Należy regularnie odwiedzać dentystę.

Łatwo jest zapewnić swojej rodzinie zdrowie jamy ustnej. Wystarczy posiadać właściwe informacje oraz niewielką praktykę, aby dopilnować przestrzegania pewnych reguł!
W tej części można znaleźć następujące informacje:

Jak szczotkować zęby?

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Czym jest fluor?

Przekąski a próchnica


Kontrola stomatologiczna

Zapobieganie próchnicy u małych dzieci


Jak szczotkować zęby?

parfam_1f parfam_2f
parfam_3f parfam_4f
                          parfam_5f

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Do góry

parfam_floss1 parfam_floss2

Fluor – najskuteczniejsza ochrona twojej rodziny

Fluor jest substancją najskuteczniej zwalczającą próchnicę, jaką można napotkać podczas starań mających na celu zapewnienie rodzinie pięknych uśmiechów na całe życie. Utrzymują one silne zęby u całej rodziny, niezależnie od wieku.

Jak działa fluor?
Każdego dnia szkliwo zębów jest atakowane przez kwasy wytwarzane w płytce nazębnej. Kwasy te mogą osłabiać zęby, co prowadzi do próchnicy.

Tu właśnie działa fluor. Gdy docierają one do zębów, fluor jest wchłaniany przez szkliwo. Pomaga on naprawić szkliwo i zapobiegają próchnicy zębów. Może nawet zatrzymać proces próchniczy.

Skąd wziąć fluor?
Można czerpać korzyści z fluoru pochodzącego z wielu różnych źródeł. Może on działać zarówno z zewnątrz zębów, jak i z wewnątrz organizmu. Najlepszy efekt zapewnia dostarczanie fluoru obiema drogami! W domu, Ty i Twoja rodzina powinniście szczotkować zęby pastą do zębów z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza po śniadaniu i przed snem.

Do góry

Przekąski a próchnica
Tak jak fluor stanowią najskuteczniejsze zabezpieczenie przed próchnicą, tak największym wrogiem naszych zębów mogą być częste przekąski. Codziennie Ty i Twoja rodzina musicie stawić czoła wyzwaniom związanym z przekąskami. Oto co należy wiedzieć:

Liczy się częstość spożywania przekąsek
Prawda jest taka, że to, co Twoja rodzina je, nie jest tak ważne, jak to, kiedy i jak często spożywane są przekąski! Wszystko to ma związek z "reakcją płytki", która jest opisana poniżej:

Reakcja płytki
W jamie ustnej każdej osoby znajdują się bakterie tworzące płytkę nazębną. Jednak gdy bakterie te napotkają cukry i skrobię pochodzące z przekąsek, takich jak ciastka, cukierki, suszone owoce, napoje, a nawet precle lub chipsy, płytka nazębna reaguje wytwarzaniem kwasów, co prowadzi do "ataku płytki".

Faktem jest, że większość spożywanych przekąsek zawiera cukry lub skrobię, które umożliwiają płytce wytwarzanie kwasów. A każdy "atak płytki" może trwać do 20 minut po zakończeniu przekąski. W tym czasie dochodzi do osłabienia szkliwa zębów. Może wówczas pojawić się próchnica!

Walka z płytką nazębną
Dobra wiadomość jest taka, że można podjąć walkę z płytką nazębną! Szczotkując zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz redukując liczbę spożywanych każdego dnia przekąsek, Ty i Twoja rodzina możecie zapobiegać próchnicy.

Jeżeli przekąska jest konieczna, najlepiej wybierać produkty o dużej wartości odżywczej i spożywać je z umiarem. Lepiej też spożyć cały posiłek za jednym razem! Oto dlaczego: Spożycie pięciu części przekąski za jednym razem naraża zęby na próchnicę przez około 20 minut. Spożywanie tych samych pięciu części o różnych porach naraża zęby na próchnicę przez około 100 minut. To jest różnica!

Należy także kontrolować słodycze spożywane przez niemowlęta!
Niemowlęta są tak samo narażone na próchnicę, jak dzieci starsze i osoby dorosłe. Próchnica we wczesnym wieku może wręcz stanowić bardzo poważny problem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w części "Zapobieganie próchnicy we wczesnym wieku".

Do góry

Kontrola stomatologiczna:
parfam_bluechartDentysta jest partnerem Twojej rodziny na drodze do pięknego uśmiechu. Należy pamiętać o regularnym odwiedzaniu dentysty przez wszystkich członków rodziny. Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się przed ukończeniem przez nie trzeciego roku życia. 

Kontrole stomatologiczne we wczesnym wieku dziecka umożliwiają dzieciom nabycie pozytywnych skojarzeń z dentystą.

Zabierz ze sobą małe dziecko na swoją własną wizytę u dentysty. W ten sposób oswoi się ono z gabinetem dentystycznym.

 

Kontrola stomatologiczna: czego należy oczekiwać

Lakierowanie zębów:
Dentysta może przeprowadzić leczenie zębów dziecka dodatkową dawką fluoru w postaci lakieru w celu wzmocnienia zębów. Lakierem tym „maluje się” powierzchnie zębów dziecka. Szkliwo staje się wtedy bardziej odporne na próchnicę.

Lakowanie zębów:
Warstaw laku to cienka ochronna powłoka z tworzywa sztucznego, nanoszona przez dentystę na stałe zęby trzonowe lub/i przedtrzonowe. Lak wypełniaja bruzdy na powierzchniach żujących zębów, w których mogłyby utkwić cząstki pokarmów i bakterie, powodując próchnicę. Po naniesieniu, laki mogą zapewniać skuteczność przez kilka lat.

Badania rentgenowskie: 
Zdjęcia RTG ukazują dentyście, co się dzieje wewnątrz zębów i pod linią dziąseł. Podczas wykonywania prześwietlenia zakłada się fartuch ołowiany w celu uniknięcia zbędnej ekspozycji na promieniowanie.

Do góry

Zapobieganie próchnicy u małych dzieci
(czasem określanej jako próchnica butelkowa)

Próchnica u małych dzieci jest chorobą, której można zapobiec. Poniższe kroki mogą pomóc uchronić Twoje dziecko przed tą bolesną chorobą — zawsze możesz zwrócić się do dentysty lub lekarza o dodatkowe informacje.

Najlepiej nie podawać dziecku butelki do łóżeczka. Jeśli jednak trzeba podać niemowlęciu butelkę do łóżeczka, powinna w niej znajdować się tylko czysta woda. Każdy płyn oprócz wody, nawet mleko lub sok, może powodować próchnicę.

parfam_loving

Można używać butelki do karmienia dziecka w regularnych odstępach czasu, jednak pozwalanie na użycie butelki jako "uspokajacza" może być ważną przyczyną próchnicy.

  • Podczas karmienia trzymaj swoje dziecko. Gdy niemowlę zaśnie, odstaw butelkę i ułóż dziecko w łóżeczku.
  • Nie kładź dziecka spać z butelką.
  • Nie pozwalaj dziecku nosić butelki.

Do góry

Copyright © 2002, 2003 Colgate-Palmolive Company. All rights reserved.

Powrót na spis artykułów "Prawidłowa higiena jamy ustnej"

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz