dwóch przyjaciół pijących z kokosów

Czy olej kokosowy wybiela zęby?

Jeśli interesują Cię naturalne remedia i produkty ekologiczne, prawdopodobnie wiesz, czym jest ssanie oleju. Do jamy ustnej wlewa się łyżeczkę oleju jadalnego (zwykle kokosowego) i przepłukuje jej okolice. W ten sposób osoba stosująca tę metodę może zadbać o swoje zęby.

Niektórzy twierdzą, że olej kokosowy wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak zdrowsze dziąsła, zmniejszenie płytki nazębnej, a nawet bielsze zęby. Zanim jednak włączysz ssanie oleju do swojej codziennej, porannej rutyny pielęgnacyjnej, zadaj sobie pytanie: „czy olej kokosowy naprawdę wybiela zęby?” Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, okazuje się, że ta technika prawdopodobnie nie przyniesie Ci żadnych konkretnych korzyści. Zanim dowiemy się dlaczego, przedstawimy historię ssania oleju.

Jakie są początki techniki ssania oleju?

Praktyka ssania oleju wywodzi się z Indii i stosowana jest w ramach tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej na wiele różnych dolegliwości, w tym na problemy w jamie ustnej. Pacjent przepłukuje usta olejem, który ma usuwać bakterie powodujące płytkę nazębną i zapalenie dziąseł. Niektórzy twierdzą, że ta metoda wybiela zęby i zmniejsza nadwrażliwość.

Jak wyjaśnia Strona Zdrowia praktyka ssania oleju polega na płukaniu jamy ustnej za pomocą niewielkiej ilości oleju jadalnego (np. sezamowego, słonecznikowego, kokosowego) przez około 20 minut. Według naturoterapeutów ssanie oleju ma działanie detoksykujące i przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Ponieważ technika ta przyciąga uwagę tak wielu ludzi, przeprowadzono badania naukowe, które miały określić zasadność jej stosowania.

Czy istnieją dowody naukowe potwierdzające skuteczność ssania oleju w wybielaniu zębów?

Jeśli zastanawiasz się, czy olej kokosowy wybiela zęby, sprawdź, co mówią eksperci. Pomimo tego, że nad skutecznością metody płukania ust olejem prowadzono już badania, to niestety większości z nich nie można uznać za wiarygodne.

Trudno jest zatem stwierdzić, czy ssanie oleju wiąże się z jakimikolwiek korzyściami zdrowotnymi.

Jakie metody wybielania zębów są skuteczne?

Jeśli brak jest wystarczających dowodów na skuteczność ssania oleju w wybielaniu zębów, jakie metody warto stosować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak rozjaśnić zęby w domu lub gabinecie dentystycznym.

Wybielanie zębów w domu

Skuteczne produkty wybielające zęby, dostępne bez recepty, to m.in. soda oczyszczona lub ksylitol. Wiele osób stosuje jednak profesjonalne środki, takie jak nadtlenek wodoru lub mocznika, o różnym stężeniu (w zależności od produktu).

Niektóre rozwiązania polegają na stosowaniu lampy LED, która aktywuje czynnik wybielający zęby. Produkty wybielające do stosowania w domu to m.in.:

  • Pasta do zębów: Upewnij się, że Twoja pasta do zębów zawiera fluor. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie.
  • Płyn do płukania jamy ustnej: Stosuj codziennie.
  • Paski: Przestrzegaj instrukcji nakładania podanej na opakowaniu; na paskach znajduje się cienka warstwa czynnika wybielającego.
  • Pióro: Świetne rozwiązanie dla zapracowanych osób, do stosowania w dowolnej chwili.
  • Nakładki z żelem: Dostępne w punktach sprzedaży produktów do pielęgnacji zębów; przed zastosowaniem w domu należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Porozmawiaj z dentystą o profesjonalnym zabiegu wybielania, który zapewni Ci jasny uśmiech:

  • Spersonalizowane nakładki z żelem wybielającym zęby: Spersonalizowane nakładki zwykle skuteczniej chronią dziąsła niż nakładki dostępne bez recepty. Jeśli chcesz, możesz stosować je w domu.
  • Zestaw żel wybielający + lampa laserowa: To najskuteczniejsze rozwiązanie, jednak wiąże się z dużym wydatkiem. Może być ono jednak najlepsze dla Ciebie.

Omów wszystkie opcje z dentystą. Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, stosowanie wybielającej pasty z fluorem w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej pomoże Ci rozjaśnić zęby.

Ssanie oleju jest popularne w niektórych kręgach, jednak skuteczność tej techniki w wybielaniu zębów i zapobieganiu problemów w obrębie jamy ustnej nie jest poparta dowodami naukowymi. Jeśli naprawdę chcesz mieć bielsze zęby, wybierz produkty zawierające składniki o dowiedzionej skuteczności – dzięki nim Twój uśmiech będzie piękniejszy!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz