krwawiące dziąsła

Leczenie krwawiących dziąseł | Colgate®

Szczotkujesz zęby, nitkujesz je lub w inny sposób czyścisz przestrzenie międzyzębowe, gdy nagle zauważasz odrobinę krwi wydobywającą się z Twoich dziąseł. Myślisz pewnie, że to nic takiego (i być może masz rację), ale najlepiej udaj się do dentysty. Krwawienie może wskazywać na zapalenie dziąseł, a to może przekształcić się w zaawansowaną postać choroby. Dobra wiadomość jest taka, że wdrożenie odpowiedniego leczenia jest w stanie zmienić przebieg choroby.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to łagodna postać choroby dziąseł spowodowanej przez płytkę nazębną (zwanej czasami biofilmem). Powoduje ona zaczerwienienie, podrażnienie i obrzęk tkanki dziąseł u podstawy zębów

Nieleczony stan zapalny może przekształcić się w poważniejszą chorobę, a w najgorszym przypadku – przyczynić się do utraty zębów. Higienistka dentystyczna zwykle zauważa krwawienie, obrzęk i podrażnienie podczas czyszczenia zębów. Objawy te mogą wskazywać na zapalenie dziąseł. Prawidłowa higiena jamy ustnej i wizyty kontrolne pomogą Ci odwrócić przebieg stanu zapalnego.

Profesjonalne leczenie krwawiących dziąseł

W trakcie spotkania dentysta sprawdzi ustawienie zębów, szczęki i struktur dentystycznych, takich jak wypełnienia, korony i mostki, aby sprawdzić, czy zmniejsza ono skuteczność szczotkowania lub nitkowania. Jeśli istnieje problem, dentysta zaproponuje Ci zabieg lub metody poradzenia sobie z nim.

Za pomocą sondy periodontologicznej higienistka sprawdzi, czy występuje u Ciebie recesja dziąseł (wykona pomiar głębokości tkanki dziąseł). Zabieg będzie powtarzany w trakcie kolejnych spotkań, aby sprawdzić, czy stan dziąseł ulega poprawie czy pogorszeniu.

Higienistka upewni się również, że prawidłowo szczotkujesz zęby i czyścisz przestrzenie międzyzębowe. Wizyty kontrolne, badania i zabiegi czyszczenia mają zasadnicze znaczenie dla monitorowania przebiegu choroby dziąseł i radzenia sobie z nią.

Domowe sposoby leczenia krwawiących dziąseł

  • Dokładniej i częściej szczotkuj zęby i czyść przestrzenie międzyzębowe. Przestrzegaj instrukcji higienistki. Prawidłowa higiena jamy ustnej skutecznie usuwa bakterie powodujące stan zapalny dziąseł. Może nawet odwrócić przebieg choroby na wczesnych etapach. Używaj szczoteczki z miękkim włosiem i regularnie czyść przestrzenie międzyzębowe. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj raz dziennie.
  • Stosuj antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej. Dentysta może zalecić włączenie antyseptycznego płynu do codziennej rutyny. Przeciwbakteryjny płyn do płukania jamy ustnej nie tylko odwraca przebieg stanu zapalnego dziąseł, ale również zapobiega krwawieniu. Upewnij się tylko, że produkt, który stosujesz, ma odpowiednie atesty.
  • Stosuj prawidłową dietę. Zdrowa żywność poprawia stan jamy ustnej, zapewniając dziąsłom odpowiednie składniki odżywcze. Jedz więcej owoców i warzyw i mniej produktów zawierających duże ilości cukru, takich jak oczyszczony chleb.
  • Monitoruj stres. Lęk może wpłynąć na stan jamy ustnej. Stres zaostrza przebieg zapalenia w ciele, a w konsekwencji sprawia, że dziąsła z łatwością zaczynają krwawić. Pogarsza również funkcjonowanie układu odpornościowego, więc ciało z trudnością zwalcza objawy infekcji. Osoby doświadczające stresu gorzej o siebie dbają, co oznacza rzadsze szczotkowanie zębów.
  • Rzuć palenie. Palenie jest niezdrowe z wielu powodów. Jak wynika ze statystyk amerykańskiego CDC przytaczanych przez portal Stomatologia News, u osób palących ryzyko chorób dziąseł wzrasta o ponad 60%.
  • Używaj własnych szklanek i szczoteczek do zębów. Choroba dziąseł i krwawienie są zaraźliwe. Jeśli w jamie ustnej Twojego partnera żyje dużo bakterii, ryzyko problemów z dziąsłami znacznie się u Ciebie zwiększa.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła krwawią, skonsultuj się z dentystą. Nieleczone krwawienie może przekształcić się w zapalenie dziąseł, a nawet poważniejszą postać choroby. Im szybciej zdiagnozujesz problem, tym lepiej. Zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym i domowe sposoby pomogą Ci zmniejszyć stan zapalny dziąseł i poprawić zdrowie jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz