Matka myje zęby swojego dziecka

Małe dzieci i krwawiące dziąsła: co należy zrobić?

Rodzice zawsze się martwią, gdy u dziecka wystąpi krwawienie. Zazwyczaj jest ono wynikiem wypadku, np. otarcia kolana lub przecięcia wargi. Jeśli jednak maluchowi zaczną krwawić dziąsła, niepokój może okazać się uzasadniony.

Znajdziesz tutaj informacje dotyczące przyczyn krwawienia z dziąseł u dzieci i wskazówki, jak poradzić sobie z tym problemem. Zaszczepienie w coraz bardziej niezależnym dziecku prawidłowych nawyków higienicznym może być nie lada wyzwaniem, więc podpowiemy Ci, jak sprawić, aby szczotkowanie zębów było zabawne.

Przyczyny krwawienia z dziąseł u dzieci

Czy dziąsła Twojego dziecka są zaczerwienione, wrażliwe lub obrzęknięte? A może po szczotkowaniu ślina jest zaróżowiona? Te objawy i krwawienie wskazują na to, że u dziecka mogły wystąpić następujące zmiany:

Płytka nazębna i zapalenie dziąseł (choroba dziąseł): Wiemy, że robisz wszystko, aby jak najlepiej zadbać o potrzeby swojego dziecka. Niestety, przyczyną krwawienia może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jak wyjaśnia Medme, zapalenie dziąseł u dziecka może powodować krwawienie. Najczęściej wywoływane jest przez bakterie bytujące w płytce nazębnej.

Oto, jak do tego dochodzi:

  1. Bakterie żyjące w jamie ustnej dziecka żywią się cukrem pochodzącym ze słodkich i zawierających skrobię produktów spożywczych, a następnie tworzą płytkę na dziąsłach i zębach.
  2. Płytka twardniej i przekształca się w kamień nazębny, który powoduje próchnicę zębów i zapalenie dziąseł.
  3. Dziąsła objęte stanem zapalnym zaczynają krwawić podczas szczotkowania.

Zapalenie dziąseł jest zwykle rezultatem niewystarczającego lub nieprawidłowego szczotkowania. Niezauważony lub zignorowany stan zapalny pogarsza się, a na późniejszych etapach chorobę trudno jest odwrócić.

Dobra wiadomość jest taka, że zapalenie dziąseł u dziecka można leczyć w domu, a co więcej – można mu zapobiegać. Poniżej znajdziesz kilka użytecznych wskazówek.

Dieta obejmująca produkty o dużej zawartości cukru: Wiesz już, że napoje bezalkoholowe i cukierki niekorzystnie wpływają na stan dziąseł i zębów. Ale czy wiesz, że sok owocowy i batoniki z suszonymi owocami również zawierają duże ilości cukru? Wysoko węglowodanowe lub zawierające duże ilości skrobi produkty spożywcze, takie jak chleb, chipsy, krakersy, makaron, ziemniaki i precle, przetwarzane są na cukry, które powodują płytkę nazębną i krwawienie z dziąseł.

Suchość w jamie ustnej a dziąsła: Suche dziąsła z łatwością krwawią – jama ustna powinna być zawsze dobrze nawilżona. Przyczyny suchości dziąseł to m.in.:

  • Oddychanie przez usta, a nie przez nos, z powodu alergii lub opuchniętych migdałków albo wyrośli adenoidalnej.
  • Niezamykanie ust w nocy z powodu krótkiej górnej wargi lub innego problemu ortodontycznego.

Uraz dziąseł: Zdrowe dziąsła mogą zacząć krwawić po urazie spowodowanym energicznym szczotkowaniem lub stosowaniem szczoteczki z twardym włosiem.

Stan chorobowy: Czasami przyczyną krwawienia z dziąseł może być stan chorobowy rozwijający się u dziecka. Jeśli leczysz krwawienia (patrz poniżej), ale dziąsła nie przestają krwawić, skonsultuj się z dentystą.

Leczenie i zapobieganie krwawieniu z dziąseł

Jak wyjaśnia Medme, podstawą profilaktyki u dzieci jest dbałość o higienę, a leczenia – stosowanie naturalnych, skutecznych środków o jednoczesnym działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym i aseptycznym. Poniższe czynności służą również jako metoda zapobiegania krwawieniu z dziąseł.

Szczotkowanie: Delikatnie myj zęby i dziąsła dziecka szczoteczką z miękkim włosiem i małą główką, odpowiednią do wielkości jego jamy ustnej. Pamiętaj o następujących sprawach:

  • Szczotkuj zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i przed snem (najlepiej szczotkuj je również po spożyciu produktów zawierających cukier lub skrobię).
  • Nie unikaj dotykania dziąseł szczoteczką, nawet jeśli krwawią. Jeśli zrobisz to delikatnie, usuniesz płytkę nazębną, która powoduje krwawienie.
  • Rozsmaruj na włosiu bardzo małą ilość pasty dla dzieci w wieku poniżej 2 lat. Jeśli dziecko ma 2–5 lat, nałóż ilość odpowiadającą wielkości ziarnka grochu.
  • Pomóż maluchowi, jeśli chce samodzielnie umyć zęby.

Nitkowanie: Delikatnie wyczyść przestrzenie międzyzębowe dziecka, gdy dwa zęby zaczną się ze sobą stykać, zwykle w wieku 2–3 lat. Dzięki temu całkowicie usuniesz płytkę nazębną. Najlepiej sprawdzają się woskowane nici, wykałaczki międzyzębowe lub specjalne urządzenia, odpowiednie do wielkości jamy ustnej dziecka.

Dieta: Dieta przyjazna zębom powinna stać się zdrowym nawykiem. Zalecenia:

  • Regularnie podawaj dziecku posiłki obejmujące warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, produkty mleczne o niskiej zawartości cukru i chude białko (mięso, drób, ryby, rośliny strączkowe). Wskazówka: Podawaj dziecku słodycze od czasu do czasu w porze posiłku, gdy wydzielana ślina pomaga wypłukiwać cukier.
  • Przekąski powinny obejmować owoce, warzywa lub ser niskotłuszczowy. Wskazówka: Aby uniknąć próśb o niezdrowe przekąski, po prostu nie trzymaj ich w domu.
  • W porze posiłków i przekąsek podawaj dziecku wodę. Wskazówka: Przed snem nie podawaj dziecku żadnych przekąsek, tylko wodę – cukry nie będą szkodzić zębom w porze nocnej.

Smarowanie: W nocy rozsmaruj małą ilość wazeliny na wargach i dziąsła dziecka, aby zapobiec wysychaniu.

Wizyty u dentysty: Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty , najlepiej zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia. Nawet jeśli dziecko jest zdrowe i wykształciło w sobie znakomite nawyki higieniczne, udawaj się z nim na regularne wizyty kontrolne — dzięki temu dentysta na czas wykryje stan zapalny dziąseł.

Stomatolog stwierdzi również, czy maluch potrzebuje zabiegu korekcyjnego lub medycznego, który rozwiąże problem otwartych ust w porze nocnej.

Jeśli podejrzewasz, że u malucha występuje poważniejszy stan chorobowy, skonsultuj się z pediatrą.

Jak nie rozzłościć dziecka podczas szczotkowania?

2. i 3. rok życia nazywane są okropnymi nie bez powodu. Czasami maluch nie pozwala Ci wyszczotkować mu zębów po prostu dlatego, że może; innym razem sprawia mu to ból albo krwawią mu dziąsła. Bez względu na powód wytrwaj, drogi rodzicu, i spraw, by szczotkowanie stało się pozytywnym doświadczeniem:

  • Puszczaj zabawne piosenki i wymyślaj gry, które pozwolą dziecku cieszyć się szczotkowaniem.
  • Zachęć malucha do umycia Ci zębów.
  • Pozwól dziecku obejrzeć w lusterku, co się dzieje w jego jamie ustnej podczas mycia zębów.
  • Kup kilka szczoteczek oraz past do zębów i pozwól dziecku wybrać ulubioną.
  • Pozwól dziecku patrzeć, jak szczotkujesz swoje własne zęby.
  • Myj zęby razem z dzieckiem.
  • Chwal dziecko za pozytywne zachowania i ignoruj niepożądane.
  • Zachowaj spokój, wykazuj zadowolenie i odpręż się (a może powinniśmy powiedzieć: spróbuj zachować spokój, wykazywać zadowolenie i odprężyć się).

Na pewno chcesz sprawić, aby Twoje dziecko było zdrowe i szczęśliwe, czasami jednak pojawiają się nieoczekiwane problemy. Wiesz już, jakie są objawy, przyczyny i metody leczenia krwawienia z dziąseł, możesz więc zapobiec występowaniu tego problemu lub uniknąć go całkowicie. Wykształcenie w dziecku zdrowych nawyków higienicznych i dietetycznych zapewni mu piękny uśmiech na całe życie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz