Infekcja gardła
Badge field

Grzybicy Gardła: objawy i przyczyny

Published date field

Drożdże znajdują się wszędzie wokół nas. W większości przypadków grzyb przynosi więcej korzyści niż szkód – bez drożdży nie byłoby chleba ani piwa. Jednak w niektórych przypadkach te mikroorganizmy mogą powodować choroby, np. grzybicę gardła. Inna nazwa tego schorzenia to pleśniawka. Pleśniawki występują częściej w pewnych grupach pacjentów. Zrozumienie przyczyn i objawów grzybicy gardła ułatwi diagnozę i umożliwi podjęcie leczenia.

Częste objawy grzybicy jamy ustnej

Jak wyjaśnia portal Medme, początek infekcji może być niemalże niezauważalny, jednak rozwoju pleśniawek na błonie śluzowej języka, wargi, podniebienia, czy gardła nie da się nie zauważyć. Stan zapalny może również powodować pieczenie lub swędzenie w tych okolicach. Rozwój infekcji w gardle może z kolei utrudniać połykanie lub sprawiać wrażenie, że coś nam tam utknęło.

U niektórych pacjentów pleśniawka wywołuje widoczne objawy. Białe plamki lub zmiany na języku oraz podniebieniu często towarzyszą grzybicy gardła, choć rozwijają się również na skutek innych stanów chorobowych. Inne widoczne objawy to pęknięcia i zaczerwienienie w kącikach ust oraz gładka, zaczerwieniona okolica w środkowej części języka.

Grupy ryzyka

Jeśli chodzi o występowanie pleśniawek lub grzybicy gardła albo jamy ustnej, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: tego rodzaju infekcje dotyczą tylko niewielkiej części populacji. Jak wyjaśnia portal Kobiety i Medycyna, pleśniawki występują głównie u noworodków, ale problem może dotyczyć każdej osoby. Powstawaniu pleśniawek u dorosłych sprzyja również obniżona odporność (m.in. na skutek podeszłego wieku, stresu, zaburzeń immunologicznych).

Portal Medonet dodaje, że pleśniawki najczęściej pojawiają się u noworodków i niemowląt. Według Poradnika Zdrowie, do rozwoju zakażenia dochodzi również u osób z nowotworami, a jak wyjaśnia portal Medme, jedną z przyczyn występowania pleśniawek jest zakażenie wirusem HIV.

Diagnoza i leczenie infekcji

Jeśli u Ciebie lub Twojego znajomego występują objawy grzybicy gardła lub jamy ustnej, najlepiej od razu udać się do lekarza. Po zbadaniu objawów i pobraniu próbki z gardła lekarz postawi diagnozę.

Pamiętaj, że grzybica gardła niekoniecznie oznacza stan zapalny. Jak podaje Gazeta, grzyby odpowiedzialne za wywołanie zakażenia ma około 70% populacji.

Jeśli lekarz wykryje obecność infekcji, zaleci Ci stosunkowo proste leczenie. Nystatyna to środek przeciwgrzybiczy dostępny w wielu postaciach: tabletek do ssania, płynu lub kapsułek. W przypadku pleśniawki zwykle jest to lek pierwszego rzutu. Jeśli stan zapalny nie ustępuje po zażyciu tego środka, lekarz może przepisać mocniejszy, np. flukonazol. W razie bardzo ostrej infekcji pacjent może otrzymać amfoterycynę B. Lek ten należy zawsze stosować jako ostateczność, ponieważ stwarza duże ryzyko dla zdrowia.

Zapobieganie przyszłym infekcjom

Nawrotom infekcji grzybiczych można zapobiec. Jak wyjaśnia portal Kobiety i Medycyna, zasadnicze znaczenie ma wzorowa higiena jamy ustnej. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, a jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia pleśniawki, nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty.

Grzybica jamy ustnej lub gardła nie rozwija się często, jeśli jednak znajdujesz się w grupie ryzyka, dowiedz się, jak można zapobiegać tej chorobie i jak ją leczyć.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz