Zbliżenie młodych kobiet szczotkujących zęby przed lustrem w szlafroku i z ręcznikiem na głowie

Pasta zapobiegająca kamieniowi - zdrowe zęby i dziąsła

Regularne szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to podstawa zdrowia jamy ustnej. Stosując prawidłową technikę szczotkowania i odpowiednią pastę do zębów zapewnisz sobie piękny uśmiech. Jeśli usiłujesz pozbyć się płytki i kamienia nazębnego, pasta przeciw kamieniowi nazębnemu może być tym, czego potrzebujesz. Dowiedz się więcej o tej paście i korzyściach, jakie płyną z jej stosowania.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to po prostu stwardniała płytka nazębna, czyli kleista warstwa bakterii, która nieustannie pokrywa zęby. Bakterie te żywią się cukrami zawartymi w pożywieniu i produkują kwasy, które uszkadzają szkliwo i powodują próchnicę oraz chorobę dziąseł. Nieusunięta płytka wchłania wapń i fosforany ze śliny i twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny.

Dlaczego trzeba zwalczać kamień nazębny?

Kamień nazębny to szorstki, żółtawy osad gromadzący się wzdłuż brzegu dziąsłowego, który może wzbudzać obawy nie tylko ze względów kosmetycznych. Może on osadzać się ponad i pod tym brzegiem, a także między zębami, co zwiększa ryzyko choroby przyzębia.

Na wczesnych etapach tej choroby kamień powoduje łagodne podrażnienie dziąseł, stan zapalny i krwawienie. Szybka pomoc stomatologa i prawidłowa higiena jamy ustnej odwracają proces chorobowy. Jednak nieusunięty kamień nazębny może sprawić, że infekcja przeniesie się na tkankę i kość wspierającą zęby, a w konsekwencji doprowadzić do powstania kieszonek dziąsłowych, utraty kości i – ostatecznie – wypadania zębów. Na szczęście masz do dyspozycji wiele metod usuwania płytki nazębnej i zwalczania kamienia oraz szansę na piękny i zdrowy uśmiech.

Jakie korzyści płyną ze stosowania pasty do zębów przeciw kamieniowi nazębnemu?

Jeśli nieustannie usiłujesz pozbyć się płytki nazębnej, dentysta może zalecić Ci stosowanie pasty przeciw kamieniowi nazębnemu. Oto korzyści, jakie się z tym wiążą:

  • Czynniki zwalczające kamień. Pasta do zębów przeciw kamieniowi nazębnemu opóźnia wapnienie płytki, dzięki czemu można ją z łatwością usunąć z powierzchni zębów podczas zwykłego szczotkowania. Składniki przeciwdziałające kamieniowi to zwykle jony cynku i pirofosforan.
  • Składniki ścierne. Ta pasta może również zawierać substancje ścierne, które pomagają usuwać kleistą płytkę lub biofilm z powierzchni zębów. Ścierają one bakterie i polerują zęby bez ryzyka uszkodzenia szkliwa.
  • Fluor. Ten naturalny pierwiastek odgrywa ogromną rolę we wzmacnianiu szkliwa i ochronie zębów przed ubytkami spowodowanymi działaniem płytki nazębnej. Zapobiega również rozwojowi szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Czy istnieje pasta do zębów, która skutecznie usuwa kamień nazębny?

Niestety, po utworzeniu się kamienia nazębnego sama pasta niewiele tu zdziała. Trzeba wtedy udać się do dentysty. Stomatolog lub higienistka usunie kamień nagromadzony pod i nad brzegiem dziąsłowym podczas niechirurgicznego zabiegu zwanego scalingiem.

Prawidłowa higiena jamy ustnej zaczyna się od odpowiedniej techniki szczotkowania i stosowania właściwych narzędzi. Uwzględnienie w codziennej rutynie pielęgnacyjnej pasty przeciw kamieniowi nazębnemu pomoże Ci ochronić zęby przed szkodliwym działaniem płytki. Porozmawiaj z dentystą, który pomoże Ci zachować zdrowy uśmiech.