kamień nazębny

Czy kamień nazębny można usunąć w domu?

Kto by nie chciał, aby doskonale biały uśmiech można było osiągnąć domowymi sposobami? Niestety w przypadku częstych problemów, takich jak tworząca się płytka nazębna, codzienna rutyna jest niewystraczająca. Zobaczmy, czym jest płytka i kamień nazębny, czy można w jakiś sposób zapobiec tworzeniu się tych struktur i dlaczego pomoc dentysty będzie najbezpieczniejszą i najlepszą opcją.

Płytka nazębna, kleista substancja składająca się z bakterii i cukrów, może zacząć twardnieć i przekształcać się w kamień nazębny . Kamień nazębny może negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, więc najlepiej nie dopuszczać do jego powstawania.

Czy kamień nazębny można usunąć w domu?

Być może zastanawiasz się, jak można usunąć kamień nazębny bez pomocy dentysty. Pamiętaj jednak, że tylko on może prawidłowo wykonać zabieg czyszczenia! Po przekształceniu się płytki w kamień zwykła szczoteczka już nie pomoże. Produkty usuwające kamień nazębny do "samodzielnego" stosowania (zestawy narzędzi, środki "naturalne", takie jak truskawki, ocet czy nasiona sezamu) mogą wydawać Ci się kuszące, i choć są one dostępne w każdym sklepie spożywczym lub aptece, najlepiej porozmawiaj z dentystą o metodach usuwania kamienia nazębnego – nie zdawaj się na domowe metody.

Jak kamień nazębny wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Gdy kamień nazębnyzaczyna gromadzić się na zębach i wzdłuż brzegu dziąsłowego, może to stać się zalążkiem choroby jamy ustnej. Zapewnia on porowatą powierzchnię, do której przylega płytka nazębna. W miarę jak się rozrasta, nadbudowuje się na nim coraz więcej warstw płytki. Sama płytka nazębna może spowodować wiele chorób, takich jak zapalenie dziąseł lub próchnica, więc najlepiej jak najszybciej przerwać cykl przekształcania się jej w kamień. Jeśli kamień nazębny zacznie gromadzić się wzdłuż brzegu dziąsłowego, może stać się przyczyną zapalenia dziąseł i krwawienia – są to wczesne oznaki choroby dziąseł. Kamień nazębny jest również kłopotliwy ze względów kosmetycznych. Ma on właściwości wchłaniające, więc może szybko dać początek plamom na zębach. Oznacza to, że picie barwiących napojów, takich jak herbata lub kawa, może spowodować ciemnienie zębów i żółknięcie uśmiechu. Nikt chyba nie chce martwić się swoim wyglądem podczas delektowania się ulubionym napojem!

Oznaki gromadzenia się kamienia nazębnego

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy gromadzi się u Ciebie kamień nazębny, przyjrzyj się swoim zębom. Kamień nazębny to chropowata substancja, której nie usunie samo szczotkowanie. Jeśli utworzył się poniżej brzegu dziąsłowego, może spowodować obrzęk, a w następstwie – krwawienie. Złogi powyżej tego brzegu są żółte lub jasnobrązowe, a jeśli nie zostaną usunięte, rozrastają się znacznie szybciej. Kamień tworzący się poniżej brzegu dziąsłowego może być brązowy lub czarny.

Sposoby zapobiegania tworzeniu się złogów kamienia nazębnego

Podobnie jak w przypadku wielu innych problemów dentystycznych najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie! Zanim zaistnieje potrzeba profesjonalnego usuwania kamienia, możesz podjąć wiele różnych środków zapobiegawczych.

Podczas gdy usuwanie kamienia w domu nie jest bezpiecznym pomysłem, doskonała higiena jamy ustnej pomoże Ci pozbyć się płytki nazębnej:

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem.
  • Szczoteczka nie dostanie się do wszystkich powierzchni zębów i dziąseł, więc nie zapominaj o nitkowaniu (czyli czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych) raz dziennie. Jeśli stosowanie tradycyjnej szczoteczki sprawia Ci kłopot, porozmawiaj z higienistką dentystyczną o alternatywnych metodach, takich jak szczoteczki międzyzębowe.
  • Po szczotkowaniu płucz jamę ustną płynem, aby usunąć resztki bakterii.

Nawet jeśli doskonale szczotkujesz i nitkujesz zęby, nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Na spotkaniu stomatolog usunie płytkę, której nie można było pozbyć się domowymi metodami.

Dlaczego najlepiej wybrać się do dentysty?

Wykształcenie i specjalistyczne przeszkolenie to nie wszystko. Higienistki dentystyczne zwykle studiują co najmniej dwa lata, aby poznać metody czyszczenia zębów. Oprócz tego studia licencjackie i magisterskie kończące się uzyskaniem dyplomu higienistki dentystycznej.

Pomijając kwestie edukacyjne – osoba wkładająca do jamy ustnej ostre lub nieodpowiednie narzędzia może z łatwością uszkodzić zęby i dziąsła. Być może sądzisz, że znasz swoją jamę ustną lepiej niż ktokolwiek inny, to jednak dentysta powinien zająć się usuwaniem kamienia nazębnego. Tylko on może z powodzeniem usunąć jego złogi. Aby wykonać ten zabieg, stosuje ręczne narzędzia do scalingu lub urządzenie ultrasoniczne.

Nie pozwól, aby kwestie ceny stały się przeszkodą w uzyskaniu profesjonalnej pomocy. Istnieje wiele możliwości wykonania tanich zabiegów stomatologicznych, np. w szkołach kształcących dentystów i higienistki dentystyczne. W tych placówkach klinicznych nadzorowani studenci oferują swoje tanie usługi w celu zdobycia niezbędnego doświadczenia.

Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnym wizytom kontrolnym u dentysty kwestia usunięcia kamienia nazębnego nie będzie dłużej spędzać Ci snu z powiek!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz