para gotuje razem obiad

Co powoduje czarne dziąsła?

Zdrowe dziąsła nie zawsze są różowe. Podobnie jak barwa skóry, kolor dziąseł może być inny u różnych osób. Jak wyjaśnia Stomatologia News, dziąsła mogą być różowe, jaśniejsze lub ciemniejsze, a nawet czarne, przy czym przebarwieniom nie muszą towarzyszyć żadne problemy zdrowotne. Przyczyną czarnych plam na dziąsłach mogą być również inne czynniki, takie jak skutki uboczne zażywania niektórych leków lub stosowanie produktów tytoniowych. Czarne dziąsła niekoniecznie wskazują na problem zdrowotny, jeśli jednak myślisz o zabiegu kosmetycznym, zasięgnij porady dentysty.

Naturalne zróżnicowanie koloru dziąseł

Melanina, czarny pigment, który nadaje skórze kolor, znajduje się również w tkance dziąseł. Odpowiada ona za ciemny odcień skóry. Taka pigmentacja występuje głównie u osób pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego i śródziemnomorskiego. Kolor może być inny po jednej lub dwóch stronach jamy ustnej, może być też równomiernie rozłożony lub występować w skupiskach. Przebarwienia melaninowe są zupełnie naturalne i nie wymagają żadnego leczenia.

Jakie są przyczyny czarnych przebarwień na dziąsłach?

Ciemne przebarwienia na dziąsłach mogą wiązać się z niektórymi zaburzeniami hormonalnymi. Jak wyjaśnia Medonet, choroba Addisona charakteryzuje się brunatnym zabarwieniem m.in. błon śluzowych.

Niektóre leki również mogą wpływać na barwę dziąseł. Są to m.in. środki przeciwmalaryczne, przeciwpsychotyczne, onkologiczne i antybiotyki. Jeśli po zażyciu nowego leku pociemnieją Ci dziąsła, skonsultuj się z lekarzem.

Palenie może powodować wiele skutków ubocznych w jamie ustnej, w tym pojawienie się ciemnych plam na dziąsłach. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna zawarta w tytoniu aktywuje komórki produkujące melaninę. Rzucenie palenia pomaga w ograniczeniu ciemnej pigmentacji.

Czasami czarne przebarwienia mogą wskazywać na poważniejszy problem, taki jak nowotwór jamy ustnej zwany czerniakiem złośliwym. Jeśli zauważysz u siebie czarne plamki na dziąsłach, skonsultuj się z dentystą. Jak wyjaśnia Via Medica, podstawą do rozpoznania czerniaka złośliwego jest biopsja tkanki.

Metody leczenia czarnych przebarwień na dziąsłach

Czarne przebarwienia na dziąsłach nie zawsze wymagają leczenia, jeśli jednak myślisz o zabiegu kosmetycznym, masz do wyboru wiele opcji. Po przeglądzie dziąseł dentysta zaleci Ci odpowiednią metodę, w zależności od wyników.

Pacjenci mogą wybrać zabieg chirurgiczny i usunięcie ciemnej taknki za pomocą skalpela. Początkowe wyniki tej operacji są zwykle dobre, ale nie zawsze utrzymują się. Dzieje się tak, ponieważ komórki produkujące melaninę migrują czasami do okolic poddanych zabiegowi, zwiększając pigmentację.

Kriochirurgia, która polega na zamrożeniu ciemnych okolic, to kolejna opcja. Jak wynika z niektórych badań, współczynnik nawrotów jest w przypadku tej metody niski.

Przeszczep tkanki do dziąseł również może być dobrym rozwiązaniem. Polega na pobraniu nieobjętej pigmentacją tkanki z podniebienia i przeniesieniu jej do tkanki dziąseł. W ten sposób ciemne okolice zostają pokryte nową warstwą i nie są usuwane.

Dziąsła mają wiele różnych odcieni. Czarne przebarwienia to często naturalny efekt, a nie problem zdrowotny. Jeśli niepokoi Cię kolor Twoich dziąseł, skonsultuj się z dentystą.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz