Opryszczka w jamie ustnej u dorosłych
Badge field

Leczenie 3 rodzajów owrzodzenia powodującego zapalenie jamy ustnej.

Published date field

Jama ustna pełni wiele ważnych funkcji – wspomaga komunikację, odżywienie i oddychanie. Jednak podobnie jak w przypadku innych części i narządów ciała pewne czynniki mogą zaburzyć jej funkcjonowanie. Jak wyjaśnia portal Medonet, zapalenie jamy ustnej jest rozległym procesem zapalnym zajmującym większość lub nawet całą powierzchnię błony śluzowej jamy ustnej oraz warg. Ten powszechny problem, występujący u wielu osób w którymś momencie życia, spowodowany jest przez różne czynniki. Poniżej znajdziesz wiele użytecznych informacji dotyczących zapalenia jamy ustnej oraz sposobów leczenia tej dolegliwości i metod łagodzenia bólu.

Objawy i leczenie opryszczki

Przyczyną opryszczki jest wirus opryszki pospolitej typu 1 (HSV-1) – wysoce zaraźliwy patogen, rozprzestrzeniający się w ślinie osób zakażonych, zwykle dzieci w wieku 0,5–5 lat. W wielu przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo. Jak jednak wyjaśnia portal Medonet, zmianom na błonie śluzowej jamy ustnej mogą towarzyszyć następujące objawy: pieczenie samoistne lub pod wpływem bodźców, np. przy spożywaniu pokarmów z ostrymi i kwaśnymi przyprawami, ból, świąd, zaburzenia wydzielania śliny, zwłaszcza zmniejszone wydzielanie śliny, powodujące suchość błony śluzowej.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie opryszczkę, nigdy się już od niej nie uwolnisz. Twoje ciało nie jest w stanie pozbyć się wirusa powodującego owrzodzenie. Na szczęście nawroty nie są ciężkie i zwykle wystarczą Ci leki sprzedawane na receptę łagodzące ból i gorączkę. Podczas ataku choroby dzieci powinny pić duże ilości płynów. Epizod zwykle ustępuje po dwóch tygodniach lub wcześniej. W przypadku częstych nawrotów lekarz może przepisać Ci leki przeciwwirusowe.

Objawy i leczenie aft

Afty to okrągłe i bolesne wrzody w jamie ustnej. Występują pojedynczo lub w skupiskach (składających się nawet z 10 wrzodów). To całkiem powszechna dolegliwość.

Afty pojawiają się u członków tej samej rodziny, ale nie są zaraźliwe. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jakie są dokładne przyczyny tego schorzenia, ale uważa się, że winny jest przede wszystkim wadliwie funkcjonujący układ odpornościowy. Czynnikami wyzwalającymi są kwaśne produkty spożywcze, urazy w obrębie jamy ustnej, stres emocjonalny i zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym.

Objawy obejmują wrażenie mrowienia lub pieczenia na języku, a także na wewnętrznej części policzków lub warg. Tworzenie się wrzodów trwa 2–3 dni; uformowane afty mogą być małe albo duże. Małe ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni i nie pozostawiają żadnych blizn, natomiast duże zwykle sprawiają ból i mogą pozostawić ślady.

Aftom nie można zapobiec, nie istnieje też skuteczna metoda leczenia. Można jednak łagodzić objawy, takie jak kłujący ból. Spożywaj miękkie produkty, płucz usta ciepłą wodą i stosuj żel przeciwbólowy. W przypadku większych wrzodów poproś lekarza o leki sterydowe.

Objawy i leczenie owrzodzenia spowodowanego protezami dentystycznymi

Jak wyjaśnia portal Medonet, stan zapalny może rozwinąć się na skutek infekcji grzybiczej. Dotyka ona osoby noszące protezy dentystyczne, zmagające się z zaburzeniami endokrynologicznymi i wyniszczającymi chorobami ogólnymi, zażywającymi kortykosteroidy i niedbającymi o higienę jamy ustnej.

Stan chorobowy spowodowany jest przerostem grzyba naturalnie występującego w jamie ustnej. Aby więc zaradzić problemowi, przestrzegaj zasad higieny – regularnie szczotkuj zęby i stosuj płyn do płukania jamy ustnej. Jeśli nosisz protezy, czyść je dokładnie po każdym posiłku. Po zdjęciu zostawiaj je na noc w szklance wody. Palenie również sprzyja namnażaniu się drożdży w jamie ustnej, tak więc rzuć nałóg już dziś.

Jeśli prawidłowa higiena jamy ustnej okaże się niewystarczająca, skonsultuj się z lekarzem lub dentystą, który przepisze Ci odpowiedni lek.

Opryszka, afty lub pleśniawki wiążą się zwykle z pewnym dyskomfortem. Ulgę mogą przynieść domowe sposoby: środki zmniejszające gorączkę, leki przeciwbólowe oraz żele i płyny do płukania jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz