Jak używać aplikatorów do wybielania zębów?
Badge field

Jak używać aplikatorów do wybielania zębów?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 05 Feb 2024

Autor artykułu: lek.dent. Maria Liszewska

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Istnieją liczne metody skutecznego wybielania zębów. Wyróżniamy przede wszystkim metody profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym oraz metody domowe za pomocą preparatów dostępnych do kupienia bez recepty. Jednym z nich są aplikatory - na czym polega wybielanie zębów tą metodą?

Czym jest aplikator do wybielania zębów?

Prostym w użyciu przykładem preparatu do domowego wybielania zębów jest aplikator Colgate Max White Overnight Whitening Serum. Jest to poręczny, prosty w użyciu aplikator o zawartości nadtlenku wodoru w stężeniu 0,1%. Jego serum wybielające nakłada się na powierzchnię zębów na noc po umyciu zębów i zmywa się je dopiero podczas porannego szczotkowania. Efekt jaśniejszych zębów uzyskuje się po około 3 tygodniach nieprzerwanego stosowania co noc.

Czy aplikatory wybielające zęby są bezpieczne?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele środków do samodzielnego wybielania zębów w domu, które nie wymagają przed użyciem konsultacji ze stomatologiem. Środki te, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, są bezpieczne i nie spowodują uszkodzenia zębów czy dziąseł, ponieważ stężenia środków wybielających w nich są niewysokie. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego do bezpiecznego wybielania zębów w warunkach domowych zostały dopuszczone preparaty zawierające 0,1% nadtlenku wodoru lub inne związki go uwalniające (jak np. nadtlenek karbamidu). Najczęściej takie produkty można znaleźć na półce w drogerii. Oznacza to, że aplikatory wybielające, takie jak Colgate Max White Overnight Whitening Serum, można bezpiecznie i samodzielnie używać w domu.

Przed rozpoczęciem wybielania zębów w domu zalecamy jednak udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego, aby lekarz dokładnie ocenił, czy nie istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów.

Jak używać aplikatorów do wybielania zębów?

1. Umyj zęby jak zazwyczaj, a następnie wytrzyj suchą chusteczką lub gazikiem. Tak delikatnie osuszone zęby są gotowe do nałożenia preparatu z aplikatora.

2. Nałóż precyzyjnie pojedynczą, cienką warstwę serum na zewnętrzną powierzchnię górnych zębów. Unikaj kontaktu żelu wybielającego z dziąsłami. Odczekaj około 15 sekund, aby serum wyschło. Aby wspomóc proces, nie zamykaj ust. Jedno zanurzenie aplikatora wystarcza na pokrycie ok. 5 zębów serum. Powtórz ten proces na dolnych zębach.

3. Po zakończeniu aplikacji serum na powierzchnię zębów, pozostaw preparat na zębach. Będzie on działał wybielająco przez całą noc. Po przebudzeniu umyj zęby, by usunąć żel z powierzchni zębów.

4. Zawsze upewnij się, czy po użyciu aplikator został dokładnie zamknięty. Ważne jest także oczyszczenie pędzelka aplikatora z nadmiaru serum - możesz to zrobić przy pomocy suchej chusteczki po aplikacji preparatu na zęby. Pamiętaj, że nie należy używać do tego wody!

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania aplikatorem?

Jednym z często zadawanych pytań jest „na jak długo utrzyma się efekt jaśniejszych zębów po wybielaniu?”. Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Na efekt wybielania zębów wpływa wiele czynników - rodzaj środka wybielającego, metoda i sposób przeprowadzonego zabiegu, ekspozycja na substancje, które przebarwiają zęby (np. kawa, herbata, czerwone wino, dym tytoniowy), rygor w utrzymaniu tzw. "białej diety" podczas wybielania i przez 2 tygodnie po jego zakończeniu, a nawet anatomia, struktura zębów i wiek. Jeśli jednak osoba, która wybiela zęby nie jest w znaczącym stopniu narażona na czynniki przebarwiające, efekt jaśniejszych zębów powinien utrzymać się nawet do roku od zakończenia wybielania.

Aby podtrzymać efekty wybielania, można dodatkowo stosować wybielające pasty do zębów, np. Max White Ultra Active Foam, które zawierają niewielkie i bezpieczne stężenia środków wybielających. Istotne jest także - w miarę możliwości - unikanie czynników, które wpływają przebarwiająco na nasze zęby. Najczęstszą przyczyną przebarwień zębów są czynniki zewnątrzpochodne, takie jak barwniki znajdujące się w różnych pokarmach, napojach czy dymie tytoniowym.

Co robić po wybielaniu zębów?

Zarówno w trakcie, jak i przez 2 tygodnie po zakończeniu wybielania zębów należy utrzymywać tzw. białą dietę. Celem stosowania białej diety jest utrzymanie na dłużej efektów wybielania zębów i ochrona ich szkliwa przed wnikaniem barwników, zarówno naturalnych, jak i sztucznych, które mogą przebarwiać zęby.

Stosując białą dietę, kierujemy się przede wszystkim kolorem i barwą spożywanych potraw i napojów. Należy unikać m.in. owoców i warzyw o intensywnej barwie (jagody, truskawki, buraki), napojów, które przebarwiają zęby (kawa, herbata, czerwone wino) oraz silnie barwiących przypraw (cynamon, kurkuma, kakao, curry).

W trakcie wybielania i po jego zakończeniu niewskazane jest palenie tytoniu. Dym tytoniowy nie tylko przebarwia zęby i może spowodować, że wybielanie będzie nieskuteczne - w kontakcie dymu tytoniowego z preparatami do wybielania ryzyko nowotworów jamy ustnej znacząco wzrasta!

Nadwrażliwość po wybielaniu zębów - jak z nią postępować?

Nadwrażliwość to częsty problem pacjentów i może się pojawić m.in. w trakcie wybielania zębów jako skutek uboczny - szczególnie w przypadku wybielania w gabinecie stomatologicznym, gdzie stosowane są preparaty o wyższych stężeniach (25-35% nadtlenku wodoru lub nadtlenku mocznika). Stopień nadwrażliwości jest bezpośrednio związany ze stężeniem nadtlenkowego składnika wybielającego i czasem trwania wybielania.

Nadwrażliwość pojawia się zazwyczaj w trakcie wybielania i utrzymuje się przez kilka dni po zakończeniu lub przerwaniu zabiegu. Wybielanie zębów w domu (zgodnie z zaleceniami producenta) powoduje mniejszą nadwrażliwość zębów niż wybielanie w gabinecie, ponieważ przeprowadzane jest przy użyciu preparatów o niższym stężeniu. To oznacza, że wybielanie zębów aplikatorem Colgate nie powinno spowodować nadwrażliwości zębów.

Aby jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości, szczególnie u osób podatnych na ten problem, warto wyeliminować z diety kwaśne napoje i pokarmy, które same w sobie przyczyniają się do wystąpienia tych nieprzyjemnych objawów. Warto także upewnić się, że szczoteczka do zębów, którą stosujesz, ma miękkie włosie. Skuteczną pomocą w zapobieganiu i walce z nadwrażliwością są pasty do zębów znoszące nadwrażliwość.

Pamiętaj jednak, że skuteczność i bezpieczeństwo stosowania aplikatora wybielającego jest kluczowe i zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i instrukcją przekazaną przez lekarza dentystę bądź higienistę stomatologicznego.

Bibliografia:

1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018 

2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009 

3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016 

4. Ewa Rusyan, Etiologia i czynniki modyfikujące erozję zębów, Borgis - Nowa Stomatologia 1/2003, s. 33-36 

5. Clifton M. Carey, Tooth Whitening: What We Now Know, Journal of Evidence Based Dental Practice, Volume 14, Supplement, 2014, s. 70-76

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz