co jeść po wyrwaniu ósemki

Miękka dieta: co jeść po zabiegu dentystycznym?

Po długim dniu w fotelu dentystycznym z pewnością marzy Ci się obfity posiłek, ale czasami stomatolog lub chirurg szczękowy zaleca spożywanie jedynie miękkich posiłków, zwłaszcza w przypadku ekstrakcji czy założenia implantu. Miękka dieta zapobiega uszkodzeniu zębów, dziąseł, korony i innych protez. Dowiedz się, dlaczego wymagana jest po niektórych zabiegach dentystycznych i jakie produkty wchodzą w jej skład.

Dlaczego konieczne jest spożywanie miękkich produktów?

Spożywanie miękkich produktów po zabiegu dentystycznym umożliwia prawidłowe gojenie rany. Zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej może obejmować ekstrakcję zęba, operację przyzębia lub korzenia albo założenie implantu. Po zabiegu należy spożywać wyłącznie miękkie produkty, aby zmniejszyć podrażnienie otwartych ran lub uniknąć gryzienia wyleczonym zębem. Również jama ustna i szczęka mogą być objęte bólem.

Jakie miękkie produkty można spożywać po zabiegu dentystycznym?

Jak wyjaśnia portal Medonet, przy problemach z zębami zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów i napojów o płynnej konsystencji. Są to m.in.:

  • Koktajle
  • Jogurty
  • Lody
  • Letnie zupy

Temperatura napojów również może wpływać na stan zębów. Jak wyjaśnia portal Medonet, przez kilka pierwszych dni po zabiegu nie należy przyjmować gorących płynów. Jedz ciepłe zupy, pij ciepłe napoje, ale unikaj gorących!

Miękkie produkty, które wspomagają gojenie

Zrównoważona dieta zapewniająca wystarczającą liczbę kalorii i obfitą ilość białka wspomaga proces gojenia ran. Białko odbudowuje i naprawia mięśnie, skórę i tkanki. Duże ilości białka znajdują się w preparatach proteinowych, które miesza się z mlekiem lub wodą. Możesz również przyrządzić rosół z wołowiny lub drobiu. Wiele różnych owoców i warzyw zawiera odpowiednią ilość substancji odżywczych i wspomaga gojenie. Jak wyjaśnia portal Dentonet, witamina C ,bierze udział w syntezie kolagenu – jest to substancja tworząca m.in. dziąsła, włókna ozębnej, zębinę i kości. Znajduje się ona m.in. w zielonych warzywach liściastych (sałata, szpinak), natce pietruszki, kiszonej kapuście, pomidorach, papryce, truskawkach, ziemniakach, czarnej porzeczce, dzikiej róży oraz czarnym bzie.

Miękka dieta w ciągu dnia

Te ograniczenia nie oznaczają konieczności spożywania tych samych posiłków. Koktajle mleczne i smoothie na śniadanie, lunch i obiad to kuszące opcje, pamiętaj jednak, że zawierają duże ilości cukru, a więc zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na śniadanie, lunch i obiad:

Śniadanie:

  • Jajecznica
  • Owsianka lub krem z pszenicy
  • Jogurt o niskiej zawartości cukru

Lunch:

  • Dynia piżmowa
  • Puree ziemniaczane z kwaśną śmietaną
  • Zupa z soczewicy

Obiad:

  • Tilapia lub inna biała ryba z lekkimi przyprawami
  • Miękkie warzywa gotowane na parze, np. kabaczek lub groszek
  • Polenta lub kasza kukurydziana

Powrót do chrupkich produktów

Dentysta lub chirurg szczękowy powie Ci, kiedy możesz wrócić do chrupkich lub stałych posiłków, takich jak chipsy, zboża albo chrupiące warzywa. Możesz poprosić o szczegółowe zalecenia. Różnią się one w zależności od tego, jak długo powinna być stosowana miękka dieta. W okresie gojenia się rany i po nim przestrzegaj instrukcji pielęgnacyjnych, a zapewnisz zdrowie swojej jamie ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz