mężczyzna myje zęby

4 proste przyczyny podrażnienia dziąseł

Podrażnienie dziąseł ma różnorodne przyczyny, od poparzeń spowodowanych gorącymi produktami spożywczymi po urazy. Niektóre z nich są sprowokowane przez naszą nieuwagę. Całe szczęście podrażnieniom można zapobiegać, rozpoznając czynności i nawyki, które je powodują. Poznaj cztery czynniki, które ranią delikatną tkankę dziąseł, a także wskazówki, jak zmienić nawyki, aby zapobiec przyszłym podrażnieniom.

1. Zbyt energiczne szczotkowanie

Nadmierny nacisk podczas szczotkowania może dawać Ci poczucie, że lepiej czyścisz zęby i dziąsła, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej – energiczne mycie uszkadza je, co może doprowadzić do poważnej infekcji. Wystarczy być skrupulatnym, a delikatny nacisk skutecznie usunie resztki jedzenia i płytkę nazębną. Wykonuj krótkie, precyzyjne ruchy, aby całkowicie wyczyścić wszystkie powierzchnie zębów. Stosuj również szczoteczki z miękkim włosiem, gdyż najlepiej czyszczą zęby bez uszkadzania delikatnej tkanki dziąseł.

2. Nieprawidłowa technika nitkowania

Nadgorliwe nitkowanie również nie przynosi wielu korzyści. Unikaj nadmiernego nacisku i energicznych ruchów do przodu i do tyłu, ponieważ może to powodować dalsze podrażnienie, a nawet krwawienie z dziąseł (nie wspominając o dyskomforcie).

Zapobiegaj podrażnieniom, wykonując delikatne nitkowanie:

  • Powoli przesuwaj nitkę do przodu i do tyłu, do góry i w dół, delikatnie, po wszystkich bokach zębów.
  • Stosowanie takiego nacisku podczas nitkowania wokół podstawy zębów sprawi, że nitka dotrze do resztek jedzenia utkniętych pod brzegiem dziąsłowym; za duża siła może sprawić, że przeoczysz te miejsca.
  • Unikaj gwałtownego wpychania nitki w te okolice lub zablokowywania jej tam, w przeciwnym razie dziąsła mogą zostać przecięte lub obite.

Nie lubisz tradycyjnego nitkowania? A może nie masz czasu na wyrobienie w sobie tego nawyku? Wypróbuj irygator wodny, czyli urządzenie do mycia przestrzeni międzyzębowych, które za pośrednictwem równego strumienia wody delikatnie czyści trudno dostępne miejsca.

3. Domowe środki wybielające zęby

Czynniki zawierające nadtlenek wodoru wybielają zęby, ale mogą również powodować podrażnienia, jeśli zetkną się z tkanką dziąseł. Paski lub nakładki wybielające sprzedawane bez recepty nie są dostosowane do konturu jamy ustnej, więc nadtlenek może wchodzić w kontakt z dziąsłami.

Stomatolog pomoże Ci wybielić zęby w domu bez ryzyka podrażnień brzegu dziąsłowego, oferując niestandardową nakładkę ze środkiem wybielającym. Dzięki temu czynnik rozjaśniający będzie stykać się wyłącznie z zębami, omijając delikatną tkankę przyległych dziąseł.

4. Wybory dietetyczne

Produkty spożywcze również mogą powodować podrażnienie. Twarde cukierki albo chrupiące chipsy ziemniaczane pocierają dziąsła i drażnią je podczas przeżuwania. Nie możesz żyć bez chrzęszczenia? Wypróbuj zdrowe alternatywy, np. seler lub marchewki. Jak wyjaśnia portal Polki, chrupkie surowe warzywa i owoce spełniają funkcję naturalnych myjek, które wypłukują z jamy ustnej resztki jedzenia i osad, regulują poziom kwasów w jamie ustnej i dosłownie szczotkują zęby i język dzięki swojej chropowatej fakturze.

Leczenie podrażnionych dziąseł

Jeśli wydaje Ci się, że podrażnienie jest poważne, udaj się na wizytę do stomatologa, ponieważ może ono wskazywać na inny problem zdrowotny. Jeśli jednak zostało spowodowane przez Ciebie, wypróbuj domowe sposoby. Jak wyjaśnia Strona Zdrowia, w przypadku problemów z dziąsłami konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych, antybiotyków i preparatów wzmacniających odporność organizmu. Przy zaawansowanym stanie zapalnym i dotkliwym bólu należy stosować też zalecone przez dentystę żele i płukanki.

Podrażnienie dziąseł nie jest przyjemne, ale zmiana nawyków pomoże Ci poradzić sobie z tym problemem. Im wcześniej rozpoznasz przyczynę, tym szybciej wdrożysz leczenie i odzyskasz piękny uśmiech i pewność siebie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz