W artykule znajdziesz informacje o tym, jak radzić sobie z uczuciem suchości w ustach. Opisujemy wskazówki, dotyczące nawilżania jamy ustnej, diety i zmian stylu życia, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia.
Domowe sposoby na suchość w ustach
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści
- Pij wodę
- Spożywaj cukierki bez cukru
- Żuj gumy bez cukru
- Wybieraj produkty bezkofeinowe
- Oddychaj przez nos
- Używaj nawilżacza powietrza
- Rzuć palenie
- Płucz jamę ustną płynem niezawierającym alkoholu
- Środki sprzedawane bez recepty
- Stosuj suplementy witaminowe
Jeśli dokucza Ci suchość w ustach, nie jesteś wyjątkiem. Wiele osób skarży się na tę dolegliwość, jednak odpowiednia higiena i konsekwentne działanie sprawią, że przestaniesz odczuwać dyskomfort w jamie ustnej.
Suchość w ustach rozwija się wtedy, gdy gruczoły ślinowe nie produkują wystarczającej ilości śliny. Towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej. Oprócz dyskomfortu zwiększa się również ryzyko różnych problemów stomatologicznych, np. choroby dziąseł. Jak wyjaśniają badaczki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obniżenie ilości śliny, np. na skutek stosowania leków, może zwiększać ryzyko próchnicy. Ślina chroni zęby przed kwasami zawartymi w żywności i napojach, a bez tej ochrony szkliwo narażone jest na erozję.
Suchość w ustach może rozwinąć się na skutek działania wielu czynników: stosowania leków, niedoborów żywieniowych, stresu i nie tylko. Dentysta pomoże Ci rozpoznać przyczynę. Poniżej znajdziesz 10 prostych sposobów na złagodzenie objawów.
Suchość w ustach może wystąpić na skutek odwodnienia, dlatego nie zapominaj o piciu wystarczających ilości płynów. Odwodnienie nie zawsze jest przyczyną tej dolegliwości, ale pamiętaj, że popijanie wody pomoże Ci oczyścić zęby i język z bakterii w warunkach zmniejszonego wydzielania śliny.
2. Spożywaj cukierki bez cukru
Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, ssanie cukierków bez cukru pobudza wydzielanie śliny. Unikaj produktów zawierających cukier, bo przyczyniają się one do powstawania próchnicy – co więcej, suchość w ustach pogarsza przebieg tej choroby.
Nie lubisz cukierków? Wybierz gumę do żucia. Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, żucie gumy pobudza wydzielanie śliny. Pamiętaj jednak, że gumy nie powinny zawierać cukru.
4. Wybieraj produkty bezkofeinowe
Kofeina wysusza jamę ustną, więc może zaostrzać objawy suchości w ustach. Nie oznacza to, że musisz unikać produktów takich jak kawa, herbata czy napoje gazowane – po prostu wybieraj wersje bezkofeinowe.
Oddychanie przez usta może wysuszyć jamę ustną. Aby więc uniknąć zaostrzenia objawów, spróbuj oddychać przez nos. Jeśli utrudnia Ci to alergia lub katar, udaj się do lekarza – wyeliminowanie tych problemów pomoże Ci złagodzić objawy suchości w ustach.
6. Używaj nawilżacza powietrza
Oddychanie suchym powietrzem sprzyja suchości w ustach. Aby zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu, używaj nawilżacza. Oddychanie w warunkach większej wilgotności pomoże Ci złagodzić objawy, zwłaszcza podczas snu.
Jak wyjaśnia portal Medonet, palenie może spowodować zaburzenia wydzielania śliny. Jeśli podobnie jak wiele osób masz problemy z rzuceniem palenia, poproś dentystę o poradę.
8. Płucz jamę ustną płynem niezawierającym alkoholu
Wiele płynów do płukania jamy ustnej zawiera alkohol, który ze względu na swoje właściwości może wpłynąć na poziom nawilżenia jamy ustnej. Stosuj płyny niezawierające alkoholu – zwalczają zarazki i zapobiegają powstawaniu suchego środowiska, w którym mogą się one rozwijać.
9. Środki sprzedawane bez recepty
Na rynku dostępnych jest wiele produktów nawilżających jamę ustną: aerozole, płyny do płukania jamy ustnej i pasty do zębów zawierające specjalne składniki. Aerozole to wygodny sposób na złagodzenie objawów – można je wszędzie zabrać, a efekt widoczny jest już po sekundzie. Większość substytutów śliny można stosować zgodnie z potrzebą lub zaleceniami lekarza.
10. Stosuj suplementy witaminowe
Jak wyjaśnia portal Medonet, witamina C zmniejsza suchość w ustach, bo wspomaga produkcję kolagenu oraz ma działanie nawilżające. Gazeta dodaje, że witaminy z grupy B wzmacniają odporność organizmu. Zapytaj lekarza o możliwość zażywania preparatów z witaminami z grupy B, zawierających tiaminę, niacynę, ryboflawinę i pirodyksynę.
Suchość w ustach zwiększa ryzyko problemów z zębami i dziąsłami. Szczotkuj zęby pastą zawierającą fluorek, która zapobiega próchnicy. Codzienne nitkowanie przynosi korzyści wszystkim, ale w przypadku osób skarżących się na suchość w ustach może być zbawienne – dolegliwość ta zwiększa ryzyko rozwoju chorób przyzębia, a nitkowanie zastępuje naturalny obieg śliny w przestrzeniach międzyzębowych i wokół linii dziąseł.
Suchość w ustach to nieprzyjemny stan chorobowy, który ma wiele przyczyn. Dentysta powie Ci, jak można sobie z nim poradzić – istnieje wiele prostych, domowych sposobów na złagodzenie dokuczliwych objawów.