dwa papierosy w popielniczce

Co powoduje zielone i inne przebarwienia zębów?

Piękny uśmiech wpływa pozytywnie na pewność siebie. Czyste, białe zęby to gwarancja pięknego uśmiechu, zielone i przebarwione – nie. Jeśli masz podobny problem, czytaj dalej.

Rodzaje przebarwień zębów

U wielu osób na zębach pojawiają się przebarwienia, także zielone. Dzieje się tak pod wpływem czynników chorobowych i wyborów związanych ze stylem życia.

Przebarwienia zewnętrzne

Są to przebarwienia, które pojawiają się na powierzchni zębów po spożyciu pewnych produktów.

  • Czerwone wino, czarna i zielona herbata i zabarwione, ciemne produkty spożywcze
  • Płyny do płukania jamy ustnej dla osób z chorobą dziąseł mogą pozostawiać ciemne plamy na zębach
  • Palenie papierosów lub żucie tytoniu

Nawyki higieniczne mają duży wpływ na wielkość przebarwienia. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj je raz dziennie, w miarę możliwości po posiłkach. Nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty. Jeśli chcesz uzyskać głębszy odcień bieli, porozmawiaj z nim o zabiegach wybielających.

Przebarwienia wewnętrzne

Te przebarwienia tworzą się wewnątrz zęba. Oto niektóre przyczyny.

  • Antybiotyki, np. tetracyklina i płynna amoksycylina
  • Uraz zęba
  • Fluoroza, która rozwija się w wyniku połknięcia nadmiernej ilości fluoru w czasie formowania się zębów u dzieci
  • Martwy ząb, czyli ząb, który został uszkodzony i nie może się sam odbudować
  • Wiek. Jak wyjaśnia Infodent24, z wiekiem barwa uzębienia zmienia się
  • Stomatologia News dodaje, że chemioterapia lub radioterapia głowy i szyi u części pacjentów również może wpłynąć na odcień zębów.

Przebarwienia wewnętrzne mają często szary odcień. Niestety, nie można ich usunąć, przestrzegając zasad higieny jamy ustnej ani wykonując profesjonalne polerowanie.

Zielone przebarwienia

Zielone przebarwienia na zębach to rodzaj wewnętrznych przebarwień, które występują u niemowląt. U dzieci z żółtaczką mogą pojawić się zielone plamy na mleczakach. Jest to jednak rzadkie zaburzenie przedurodzeniowe. Zielone mleczaki ostatecznie zastępowane są białymi zębami stałymi.

Zielone przebarwienia na zębach i dziąsłach u osób dorosłych mogą być spowodowane nagromadzeniem się przebarwień bądź działaniem bakterii lub grzybów. Winna jest tu przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustne j. Wdrożenie prawidłowych nawyków i profesjonalne czyszczenie pomaga usunąć podobne przebarwienia.

Jeśli chcesz mieć piękny uśmiech, zadbaj o jasny kolor zębów. Przebarwienia i zielone plamy często powstają pod wpływem wyborów dotyczących stylu życia; czasami związane są z problemami zdrowotnymi lub stosowaniem pewnych leków. Wiedza o tym, co powoduje przebarwienia, to tylko połowa sukcesu. Aby zapewnić sobie biały uśmiech, przestrzegaj zasad higieny jamy ustnej i konsultuj się z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz