Leczenie kanałowe zęba
Badge field

Jak można poradzić sobie z silnym bólem po leczeniu kanałowym?

Published date field

Wielu ludzi utożsamia leczenie kanałowe z bólem, jednak tak naprawdę to tylko jeden z wielu mitów dotyczących tego zabiegu. Celem leczenia nie jest sprawianie pacjentowi bólu, ale złagodzenie dyskomfortu spowodowanego zaawansowaną próchnicą i infekcją. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli pacjenci stosowali się do wszystkich zaleceń pozabiegowych, może u nich wystąpić silny ból wskazujący, że coś poszło nie tak. W przypadku wystąpienia uciążliwego bólu po leczeniu kanałowym najlepiej skonsultuj się z dentystą lub specjalistą od endodoncji, który pomoże Ci złagodzić dyskomfort.

Jakie natężenie bólu uważa się za normalne po leczeniu kanałowym?

Jak wyjaśnia Strona Zdrowia, po leczeniu kanałowym zwykle nie występuje ból zęba. Gdy znieczulenie przestanie działać, większość pacjentów odczuwa najwyżej nieznaczny dyskomfort, który szybko mija. Niektóre osoby skarżą się również na ból szczęki, ponieważ podczas zabiegu jama ustna pozostaje otwarta przez długi czas.

Jeśli odczuwasz umiarkowany ból, pomóc powinny leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty. Dentysta może przepisać Ci silniejsze środki, które należy stosować zgodnie z instrukcją. Pamiętaj, że leki przeciwbólowe dostępne na receptę powodują senność i mogą utrudniać wykonywanie pracy, prowadzenie pojazdu lub realizację codziennej rutyny.

Całościowa higiena jamy ustnej po leczeniu kanałowym również ma tu zasadnicze znaczenie. Dentyści często umieszczają na wyleczonym zębie korony lub inne elementy odbudowy, ale niekoniecznie w dzień zabiegu, więc najlepiej unikaj przeżuwania pokarmu w tych okolicach aż do założenia korony. Gdy wrócisz do szczotkowania zębów, używaj szczoteczek z miękkim włosiem. Przed przystąpieniem do spożywania posiłków lub napojów poczekaj, aż zniknie efekt spowodowany znieczuleniem. Odrętwiałe zęby i dziąsła mogą sprawić, że przypadkowo ugryziesz się w policzek albo język.

Jakie natężenie bólu wskazuje na problem?

Pewien dyskomfort zawsze towarzyszy gojeniu się rany po leczeniu kanałowym, ale skąd możesz wiedzieć, że odczuwasz zbyt duży ból? Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie problemu. Jeśli ból jest tak silny, że uniemożliwia Ci wykonywanie codziennych czynności, natychmiast skonsultuj się z dentystą. Czasami po leczeniu kanałowym rozwijają się powikłania. Ekstremalny ból może być oznaką tego, że zabieg nie usunął wszystkich bakterii lub źródeł infekcji. Inną przyczyną problemu jest niewłaściwe założenie plomby lub małe pęknięcie.

Jeśli po zabiegu przez kilka dni odczuwasz silny ból, natychmiast skonsultuj się z dentystą lub specjalistą od endodoncji. Jeśli w którymś momencie ból ustąpił, możesz skontaktować się z dentystą po kilku dniach lub w następnym tygodniu. Dentysta zbada stan zęba i podejmie odpowiednie działania.

Aby złagodzić ból i uratować ząb, konieczny okazać się może ponowny zabieg endodontyczny. W większości przypadków wznowienie leczenia jest skuteczne, jednak zawsze należy liczyć się z koniecznością usunięcia zęba. Dentysta wytłumaczy Ci wszystkie korzyści i przeciwwskazania wiążące się z każdą metodą leczenia i wskaże najlepszą dla Ciebie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz