Różne rodzaje koron protetycznych
Badge field

Różne rodzaje koron protetycznych

Published date field

Dentysta wykonuje różne zabiegi w zależności od stanu Twojej jamy ustnej na poszczególnych etapach życia. Czyszczenie zębów, wypełnianie ubytków i odbudowa kompozytowa to tylko niektóre z rutynowych procedur. Istnieją również inne, bardziej skomplikowane zabiegi, które obecnie stają się coraz popularniejsze i łatwiejsze do wykonania. Oprócz leczenia kanałowego i ekstrakcji zęba mądrości, lekarz może zalecić założenie korony protetycznej, dostępnej w wielu różnych wersjach. Zanim przedstawimy różne typy koron, warto poznać ich funkcje.

 

Korony protetyczne

Korona protetyczna to stały element nakładany na ząb. Po nałożeniu tylko dentysta jest w stanie go zdjąć. Korona nie tylko pokrywa uszkodzony ząb, ale również wzmacnia go i poprawia jego wygląd. Zyskuje na tym całe uzębienie.

Przed założeniem korony pobiera się odcisk zęba, który ma zostać odbudowany. W tym celu dentysta najpierw odpowiednio szlifuje ząb pod koronę. Często w trakcie przygotowywania stałej korony stomatolog decyduje się na założenie korony tymczasowej.

Rodzaje koron protetycznych

Dostępne są cztery rodzaje koron protetycznych.

  • Ceramiczne — stosowane są do odbudowy przednich zębów, ponieważ naturalnie dopasowują się do koloru otaczających zębów. Zbudowane są z materiałów porcelanowych.
  • Porcelanowe na podbudowie metalowej – w porównaniu ze zwykłymi koronami porcelanowymi zapewniają mocniejsze przyleganie, ponieważ opierają się na metalowej konstrukcji. Są również niezwykle wytrzymałe.
  • Korony na złocie – zwykle zawierają domieszkę złota, miedzi i innych metali. Mocno przylegają do powierzchni zęba, nie pękają i nie ścierają zęba.
  • Korony na metalu nieszlachetnym – są bardzo wytrzymałe i odporne na korozję. Zakładanie tych koron nie wiąże się z koniecznością usuwania dużych powierzchni zdrowych części zęba.

Różnice między poszczególnymi rodzajami koron

Szczelność brzeżna korony pełnoceramicznej, czyli wykonanej w całości z porcelany, zależy od materiału wypełniającego oraz od stanu zęba, na który jest nakładana, natomiast pozostałe trzy rodzaje koron zwykle zapewniają doskonałe dopasowanie.

Trwałość to główna zaleta koron na złocie i metalu nieszlachetnym. Korony pełnoceramiczne zwykle są mniej wytrzymałe i podatniejsze na pęknięcie pod wpływem działających sił (w przypadku nocnego zgrzytania zębami może okazać się to prawdziwym problemem). Z drugiej strony, korony porcelanowe na podbudowie metalowej są znacznie trwalsze. Oba rodzaje koron są wysoko odporne na ścieranie, jednak szybko mogą pogorszyć stan przeciwległych zębów, jeśli sąsiadujące powierzchnie staną się chropowate. Korony na złocie i metalach nieszlachetnych są odporne na ścieranie i nie powodują zużycia przeciwległych zębów.

Chociaż korony mogą z czasem poluzować się, a nawet wypaść, prawidłowo pielęgnowane będą służyć Ci przez całe życie. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Szczotkowanie i nitkowanie dwa razy dziennie, rano i wieczorem, to najlepszy sposób na zdrowe zęby. Kluczem do prawidłowej higieny są regularne wizyty u dentysty, który może zapobiec konieczności zakładania któregoś z opisanych tu rodzajów koron..

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz