pasta do zębów bez fluoru

5 naturalnych składników zawartych w pastach do zębów bez fluoru

Fluor wchodzi w skład większości past do zębów. Ten naturalny pierwiastek wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy. Jeśli jednak wolisz pastę bez fluoru lub jeśli Twoje dziecko jest za młode, aby stosować pasty z tym składnikiem, możesz wybrać alternatywne produkty. Ale czym tak naprawdę jest pasta do zębów niezawierająca fluoru? Poznaj składniki, które najczęściej wchodzą w skład tego produktu, w tym składniki naturalne i pochodzenia roślinnego.

Czym jest fluorek i jaka jest jego rola?

Fluorek to minerał powszechnie występujący w przyrodzie i zapobiegający próchnicy. Krótko mówiąc, odbudowuje szkliwo w procesie zwanym remineralizacją. Jak wyjaśnia portal Medonet, fluor zawarty w wodzie pitnej i paście do zębów zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy.

Składniki zawarte w pastach do zębów bez fluoru

Na rynku dostępny jest duży wybór past do zębów zawierających składniki naturalne, jednak nie każda pasta zawiera je wszystkie. Jak wynika z badań, pasty zawierające zioła i substancje pochodzenia roślinnego skutecznie usuwają płytkę nazębną (lub biofilm, jak zwą ją naukowcy). Najczęściej stosowane są następujące składniki :

  • Ksylitol
  • Ekstrakt z zielonej herbaty
  • Ekstrakt z papai
  • Uwodniona krzemionka
  • Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona)

Ksylitol

Ksylitol to słodzik pochodzący z roślin włóknistych, zwykle stosowany jako substytut cukru. Znajduje się w owocach, warzywach, a nawet drzewach. To nie tylko doskonały zamiennik cukru, używany do produkcji żywności, napojów i gum do żucia, ale również czynnik hamujący rozwój bakterii w jamie ustnej.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Zielona herbata pozytywnie wpływa na stan jamy ustnej. Jak wynika z badań, pasta do zębów zawierająca ten składnik eliminuje bakterie zamieszkujące jamę ustną i odświeża oddech!

Ekstrakt z papai

Papaja to przepyszny owoc i bogate źródło witaminy C. Papaina – enzym znajdujący się w drzewie papai – również ma korzystne działanie. Jak wynika z niektórych badań, u uczestników regularnie używających pasty do zębów z ekstraktem z liści papai stan zapalny dziąseł był mniej rozległy niż w grupie uczestników nieużywających tej pasty.

Uwodniona krzemionka i soda oczyszczona

Jak wyjaśnia portal Medonet, uwodniona krzemionka to substancja czyszcząca stosowana w pastach do zębów. Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, również przynosi wiele korzyści. Nie tylko czyści i poleruje zęby, ale również je wybiela!

Jak widać, pasty do zębów bez fluoru zawierają różne naturalne składniki, w tym liście papai, zieloną herbatę i sodę oczyszczoną. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań nad ich skutecznością – skonsultuj się z dentystą, który pomoże Ci wybrać najlepszą pastę dla Ciebie i Twojej rodziny.