młoda kobieta uśmiechnięta w pomieszczeniu

Białe dziąsła: przyczyny i objawy

Czy masz czasami wrażenie, że Twoje ciało próbuje się z Tobą komunikować? Stan zmęczenia objawia się natychmiastowym ziewaniem. Głód powoduje słyszalne burczenie w brzuchu. To samo dotyczy zdrowia jamy ustnej! Krwawienie z dziąseł to oczywisty powód do wizyty u dentysty. Jednak nie wszystkie sygnały wysyłane przez ciało są tak oczywiste. Weźmy na przykład białe przebarwienia na dziąsłach. Jeśli wystąpią u Ciebie, na pewno zaczniesz się zastanawiać, skąd się wzięły. To kolejny sygnał, który wysyła Ci ciało. Czytaj dalej, a dowiesz się, o co tu chodzi.

Dlaczego dziąsła robią się białe?

Przyczyną białych przebarwień na dziąsłach jest stan chorobowy zwany leukoplakią. Jak wyjaśnia Dentonet, leukoplakia to schorzenie objawiające się rogowaceniem nabłonka błon śluzowych w jamie ustnej, krtani oraz gardle. Pierwszym niepokojącym objawem jest pojawienie się białych plam, również na języku. Nie można ich zdrapać ani zetrzeć.

Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków zmiany te mają charakter łagodny. Czasami jednak mogą być wczesnym objawem choroby nowotworowej. Ten wstępny etap nazywany jest dysplazją. Jak wyjaśnia Medonet, dysplazja jest schorzeniem postępującym, dlatego też wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania: mały, średni i duży. Określenie stopnia zaawansowania wpływa na wybór leczenia – poważna dysplazja wiąże się z większym ryzykiem przekształcenia się choroby w nowotwór, natomiast lekka może całkowicie ustąpić.

Jakie są przyczyny leukoplakii?

Dokładne przyczyny leukoplakii nie są jeszcze znane, ale uważa się, że stosowanie produktów tytoniowych i nadużywanie alkoholu mogą przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Inne możliwe czynniki sprawcze to protezypocierające język lub wewnętrzną część policzków.

Czy oprócz białych przebarwień występują inne objawy?

Wiemy, że głównym objawem leukoplakii są białe plamy pokrywające dziąsła, których nie można zetrzeć.

Chorobie towarzyszą również jednak inne objawy:

  • Nieregularne lub płaskie bruzdy
  • Zgrubienia lub stwardnienia w innych częściach jamy ustnej
  • Białe bruzdy, którym towarzyszą uniesione, zaczerwienione zmiany (stan zwany rogowaceniem czerwonym lub erytroplakią), wiążą się z większym ryzykiem występowania zmian przednowotworowych.

Czy konieczna jest wizyta u dentysty?

Jak najbardziej! Jeśli zauważysz na swoich dziąsłach białe plamy, jak najszybciej udaj się do dentysty. Mogą one wskazywać na stan przednowotworowy, tak więc kluczowe znaczenie ma tu wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia. Zapamiętaj, kiedy pojawiły się u Ciebie te zmiany – dentysta lub chirurg szczękowy mogą potrzebować tej informacji.

Udawaj się również na regularne wizyty u stomatologa. Lekarz może wykryć wcześniej niezauważone zmiany, np. pierwsze objawy leukoplakii.

Białe plamy na dziąsłach mogą wzbudzać Twój niepokój lub lęk; stwierdzenie ich występowania jest pierwszym krokiem do zdobycia kontroli nad przebiegiem potencjalnej choroby. Jeśli zauważysz u siebie białe zmiany na dziąsłach, pamiętaj, że ciało próbuje przekazać Ci ważne informacje, które z kolei musisz przekazać dentyście!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz