halitoza

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnych zapachem z ust?

Halitoza, zwana również nieprzyjemnym zapachem z ust, to wstydliwy problem, którego każdy chciałby uniknąć, ale który od czasu do czasu dokucza każdemu z nas. Zanim dowiemy się, jak leczyć tę dolegliwość, przyjrzymy się jej przyczyną.

Jama ustna wypełniona jest bakteriami – najczęściej przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jej właśnie brudna jama ustna. Cząstki pokarmu często zalegają między zębami i wzdłuż brzegu dziąsłowego i stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Jeśli te okolice nie zostaną wyczyszczone, pojawia się nieprzyjemny oddech. Kolejną częstą przyczyną jest spożywanie produktów o silnym zapachu, takich jak czosnek, cebula, a nawet alkohol. Powodują one nieprzyjemny oddech. Niektóre zostają wchłonięte przez ciało i przedostają się do krwiobiegu. Następnie zapach wydostaje się przez płuca. Czasami nieprzyjemny oddech może wskazywać na poważną chorobę, taką jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy zaburzenia pracy nerek.

Aby poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust, przestrzegaj następujących wskazówek:

Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie i nitkuj je przynajmniej raz dziennie. W ten sposób skutecznie usuniesz resztki pokarmu i bakterie uwięzione między zębami i wzdłuż brzegu dziąsłowego.

Czyść język.

Szczotkowanie i nitkowanie zwykle nie wystarcza. Język to również miejsce, w którym gromadzą się bakterie, martwe komórki i resztki pokarmu. Używaj szczoteczki albo skrobaczki, aby go wyczyścić.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Suchość w ustach rozwija się wtedy, gdy w jamie ustnej brak wystarczających ilości śliny. Dzieje się tak zwłaszcza w nocy podczas snu – budzisz się wtedy o poranku z nieprzyjemnym oddechem. Ale problem może wystąpić właściwie o każdej porze. Ślina pomaga oczyścić język i wypłukuje cząstki pokarmu. W ciągu dnia pij duże ilości wody, aby pobudzić jej produkcję.

Uważaj na to, co jesz.

Łatwo jest wstrzymać się od spożywania produktów, które powodują nieprzyjemny oddech, ale pamiętaj również o diecie. Dieta wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa może być dla Ciebie korzystna, ale często powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Niespożywanie wystarczających ilości węglowodanów sprawia, że ciało zaczyna szybciej spalać tłuszcz zamiast cukrów, co w konsekwencji wywołuje brzydki oddech.

Odwiedź dentystę.

Jeśli pomimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej nie udało Ci się wyeliminować nieprzyjemnego oddechu, udaj się do dentysty, który sprawdzi, czy nie dolega Ci coś poważniejszego.