kobieta sprawdza czy ma nieswiezy oddech

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Nieświeży oddech, znany również jako halitoza, to krępujący problem higieniczny, którego nikt nie chce mieć, ale większość z nas czasami go doświadcza. Aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z nieświeżym oddechem, należy najpierw zrozumieć, co go wywołuje.

Nieświeży oddech: przyczyny

Jama ustna jest pełna bakterii i często to właśnie one są przyczyną nieświeżego oddechu. Zalegające między zębami, wzdłuż linii dziąseł oraz na języku resztki pokarmowe stają się pożywką dla bakterii, które produkują lotne związki siarki odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Inną powszechną przyczyną nieprzyjemnego oddechu jest spożywanie pokarmów o silnym zapachu, takich jak czosnek, cebula, czy szczypiorek. Tego rodzaju jedzenie tworzy nieprzyjemny zapach w ustach, który może się utrzymywać przez długi czas. Na jakość oddechu znacząco wpływa również palenie papierosów i picie alkoholu. Czasami nieświeży oddech może być oznaką poważnej choroby, takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy choroba nerek.

Tak więc - co na nieświeży oddech? Oto kilka wskazówek, dzięki którym pozbędziesz się brzydkiego zapachu z ust:

 

Regularnie szczotkuj i używaj nici dentystycznej

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, szczotkuj zęby pastą do zębów z fluorem, np. Colgate Total Original, przynajmniej 2x dziennie i używaj nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przynajmniej raz dziennie. Taka praktyka pomaga skutecznie usunąć resztki jedzenia z jamy ustnej oraz bakterie zalegające między zębami i wzdłuż linii dziąseł.

Czyść język

Szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej zazwyczaj nie wystarczy do pozbycia się nieświeżego oddechu. Język również jest miejscem, gdzie gromadzą się bakterie, martwe komórki i resztki jedzenia. Użyj szczoteczki do zębów lub miękkiej, silikonowej skrobaczki do języka, aby dokładnie oczyścić język.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Suchość w ustach, a w konsekwencji nieświeży oddech, może wynikać z niedoboru śliny. Zwykle ma to miejsce w nocy, co skutkuje nieświeżym oddechem tuż po przebudzeniu. Jednak problem może pojawiać się w dowolnym momencie dnia. Ślina odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu czystości jamy ustnej i usuwaniu pozostałości pokarmowych. Aby wspomóc wydzielanie śliny, zaleca się regularne nawadnianie organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

Unikaj pewnych produktów i uważaj na dietę

Ograniczenie jedzenia pokarmów, które zazwyczaj są głównymi winowajcami nieświeżego oddechu, np. cebuli, to jeden ze sposobów na zachowanie świeżego oddechu. Musisz jednak wiedzieć, że specjalistyczna dieta również ma wpływ na jakość oddechu. Dieta ketogeniczna, bogata w białko i uboga w węglowodany, jest często odpowiedzialna za brzydki zapach z ust, nazywany ketonowym oddechem. Dzieje się tak, kiedy w organizmie dochodzi do zwiększonej produkcji ciał ketonowych, które obok glukozy są źródłem energii i których nadmiaru organizm nie jest w stanie wydalić. Wtedy zaczynamy odczuwać w ustach charakterystyczny posmak zgniłych owoców, octu jabłkowego lub acetonu. Można go zredukować poprzez częstsze mycie zębów oraz picie większej ilości wody, aby dodatkowo uniknąć suchości w jamie ustnej.

Odwiedź swojego dentystę

Jeśli już stosujesz się do poprawnych nawyków higieny jamy ustnej, ale nadal masz nieświeży oddech, odwiedź swojego dentystę i skonsultuj z nim przyczyny halitozy. Sprawdzi on, czy twój oddech nie jest spowodowany poważniejszym problemem zdrowotnym.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz