kobieta uśmiech

Wybielanie zębów lampą LED w gabinecie stomatologicznym - jak działa?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 11 Mar 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

 

Wybielanie zębów to zabieg cieszący się ogromnym zainteresowaniem i popularnością. Coraz więcej osób chciałoby możliwie szybko uzyskać efekt białego uśmiechu. Przykładem metody, która pomaga w uzyskaniu takich rezultatów jest specjalne urządzenie do wybielania zębów - lampa LED (ang. Light Emitting Diode, czyli dioda emitująca światło) wykorzystywana podczas tzw. profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Jak przygotować się do zabiegu wybielania lampą LED u dentysty?

Zanim zdecydujesz się na zabieg wybielania zębów, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu odbycia pełnego badania stomatologicznego i konsultacji przed wybielaniem zębów. Lekarz dentysta oceni stan zdrowia jamy ustnej, indywidualne potrzeby lecznicze oraz rodzaj przebarwień zębów i na tej podstawie dobierze odpowiedni preparat i metodę wybielania. W niektórych przypadkach przed przystąpieniem do profesjonalnego wybielania zębów może być też konieczne przeprowadzenie innych zabiegów stomatologicznych, takich jak pełna higienizacja czy leczenie próchnicy.

Na czym polega wybielanie zębów lampą LED?

A dokładniej - na czym polega wybielanie zębów specjalnym preparatem wybielającym przy użyciu lampy LED? Lampa LED to dość powszechnie spotykane w gabinetach stomatologicznych urządzenie do wspomagania i przyspieszania procesu wybielania, które zachodzi po nałożeniu na zewnętrzną powierzchnię zębów specjalnych preparatów wybielających. Ten sposób wybielania dedykowany jest osobom, których zęby posiadają niewielkie przebarwienia lub które chciałyby utrwalić bądź odświeżyć efekt przeprowadzonego w przeszłości wybielania zębów.

Przed nałożeniem żelu wybielającego, jama ustna i dziąsła pacjenta powinny zostać zabezpieczone tzw. koferdamem, czyli ochronną gumą, oraz koferdamem w płynie w celu uniemożliwienia zapłynięcia żelu poza powierzchnię zębów. Koferdam minimalizuje ryzyko podrażnienia i uszkodzenia dziąseł podczas wybielania zębów preparatami o wysokich stężeniach.

 

jama ustna zabezpieczona koferdamem

 

Po takim przygotowaniu żel wybielający nakładany jest na zewnętrzną powierzchnię zębów. Zastosowanie lampy LED, która emituje światło o określonej długości fali, umożliwia aktywację substancji aktywnych w żelu wybielającym. Dzięki temu reakcja chemiczna w trakcie wybielania zębów zachodzi szybciej, co pomaga w usuwaniu przebarwień i rozjaśnianiu zębów.

 

Jak długo utrzymują się efekty wybielania zębów lampą LED?

Efekty po wybielaniu oraz czas, przez jaki się utrzymują, mogą się różnić w zależności od typu zabiegu, rodzaju zastosowanego żelu wybielającego oraz wyjściowego stopnia przebarwień zębów. Bardzo istotne jest także zastosowanie się do zaleceń lekarza dentysty lub higienisty stomatologicznego po zakończeniu wybielania. Dobre nawyki higieniczne oraz utrzymanie tzw. białej diety przez okres stabilizacji koloru (ok. 2-3 tygodnie od zakończenia wybielania) mogą być także kluczowe dla utrzymania efektów wybielania zębów.

Efekty wybielania zębów przy użyciu lampy LED mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet 1-2 lat. Po tym okresie konieczne może okazać się wykonanie kolejnego zabiegu wybielania w celu odświeżenia efektów.

 

Co robić, aby utrzymać efekty wybielania zębów?

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się białym i jasnym uśmiechem, warto utrzymywać dobre nawyki higieniczne, regularnie poddawać się zabiegom profesjonalnej higienizacji oraz unikać czynników, które powodują przebarwienia zębów.

W celu odświeżenia bądź utrzymania efektów wybielania na dłużej, możesz także stosować pasty wybielające lub specjalny aplikator wybielający Overnight Whitening Pen, które mogą być bezpiecznie stosowane w domu, ponieważ zawierają niższe stężenia czynników wybielających niż preparaty stosowane profesjonalnie przez lekarzy dentystów i higienistów stomatologicznych. 

Wybielanie zębów przy użyciu lampy LED to jeden z najszybszych dostępnych sposobów na poprawienie koloru zębów. Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie i może ono wymagać regularnych powtórzeń. Warto skonsultować się z lekarzem dentystą lub higienistą stomatologicznym, aby indywidualnie ocenić, czy ta metoda jest odpowiednia dla Twoich zębów.

 

Jak często można wybielać zęby lampą LED?

Częstotliwość wybielania zębów może różnić się w zależności od wielu czynników. W celu wyznaczenia kolejnego zabiegu wybielania należy wziąć pod uwagę poprzednią metodę wybielania, dobrany wcześniej preparat wybielający, a także indywidualne potrzeby i stan zdrowia jamy ustnej. Przed przeprowadzeniem kolejnej serii zabiegu wybielania warto skonsultować się z lekarzem dentystą, by ocenić, czy ponowne wybielanie nie wpłynie negatywnie na nasze zęby. Większość lekarzy dentystów nie zaleca poddawać się zabiegom wybielania częściej niż co 1-2 lata.

 

U kogo wybielanie zębów lampą LED nie zadziała?

Warto wiedzieć, że istnieje pewna grupa osób, których zęby mogą nie być podatne na wybielanie lub którzy nie uzyskują tak spektakularnych efektów wybielania jak inni. Może to wynikać z różnych przyczyn, np:

  • stwierdzono, że u ok. 10% osób szkliwo w ogóle nie poddaje się wybielaniu,

  • efekty wybielania mogą różnić się w zależności od pochodzenia i rodzaju wyjściowych przebarwień (wybielanie jest najskuteczniejsze w przypadku powierzchownych przebarwień, takich jak przebarwienia spowodowane przez picie kawy, herbaty, czerwonego wina, palenie papierosów czy spożywanie barwiących pokarmów i przypraw; przebarwienia głębsze mogą być trudniejsze do wyeliminowania),

  • z wiekiem nasze zęby stają się bardziej żółte i mniej podatne na zabiegi wybielania,

  • nieprzestrzeganie zaleceń lekarza dentysty lub higienisty stomatologicznego i stosowanie produktów do wybielania w sposób nieodpowiedni (np. przez osoby bez uprawnień do wykonywania takiego zabiegu) może przyczynić się do nieuzyskania satysfakcjonujących i trwałych efektów wybielenia zębów.

 

Porady, jak utrzymać efekt wybielenia

W celu utrzymania efektu wybielania na jak najdłuższy czas, kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznej bądź szczoteczek międzyzębowych i nie pomijaj regularnych higienizacji w gabinecie. Unikaj pokarmów i napojów, które mogą przebarwiać zęby. Dobrym sposobem na utrzymanie efektu wybielonych zębów jest też stosowanie past wybielających, które dodatkowo pomagają w odświeżeniu efektu po wybielaniu. Pamiętaj także o regularnych kontrolach stomatologicznych, by cieszyć się nie tylko pięknym, ale i zdrowym uśmiechem.

 

Bibliografia:
  1. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016

  2. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018

  3. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz