Śmiejąca się para w trawiastym polu w słoneczny dzień
Badge field

Co to jest mikroabrazja szkliwa?

Jaśniejszy uśmiech może poprawić twoją pewność siebie, jednak nie każda metoda wybielania zębów sprzyja zdrowiu jamy ustnej. Jeśli chcesz poprawić estetykę swojego uzębienia, rozważ profesjonalny zabieg wybielający, taki jak mikroabrazja szkliwa.

Co to jest mikroabrazja szkliwa?

Mikroabrazja szkliwa to zabieg stomatologiczny powodujący trwały efekt kosmetyczny poprzez usunięcie przebarwień z powierzchni zębów. Żółte i brązowe plamki na zębie to często odwapnione okolice powstałe na skutek gromadzenia się cukru i kwasów, które osłabiają szkliwo. Zabieg wykonuje się zwykle w celu poprawy wyglądu przebarwionych zębów. Przebarwienia te mogą powstać w wyniku wad szkliwa, które rozwijają się wraz ze wzrostem zębów lub na skutek fluorozy.

Czy mikroabrazja szkliwa nie szkodzi zdrowiu?

Mikroabrazja szkliwa może być mniej szkodliwa niż inne metody wybielania zębów, gdyż nie wymaga stosowania silnych środków chemicznych. Ten nieinwazyjny zabieg usuwa jedynie mikrowarstwy szkliwa, dzięki czemu jest ono chronione w jak największym stopniu. Efekt wybielający tej metody jest skuteczny i długotrwały. Jednak to dentysta może stwierdzić, czy twoje zęby nadają się do tego zabiegu.

Mikroabrazja szkliwa – przed i po

Przed zabiegiem Mikroabrazja szkliwa polega na wykorzystaniu mechanicznych narzędzi dentystycznych zamiast silnych związków chemicznych. Dentysta zaleca ten zabieg osobom z przebarwieniami zębów spowodowanymi piciem kawy, nieprawidłową higieną jamy ustnej, genetyką lub fluorozą. Jak wyjaśnia Dentonet, fluoroza to choroba spowodowana nadmiernym przyjmowaniem fluoru, objawiająca się charakterystycznymi pasmami lub plamami na zębach – w zależności od stopnia zaawansowania – w kolorze kredowobiałym lub brązowym. Jeśli zauważysz u siebie zmineralizowane białe plamy i zmiany powierzchniowe, skonsultuj się z dentystą, który pomoże ci stwierdzić, czy mikroabrazja szkliwa będzie dla ciebie odpowiednia.

Po zabiegu Po zabiegu powierzchnia szkliwa będzie świetlista, błyszcząca i szklista. Osoby po mikroabrazji twierdzą, że powierzchnia ich zębów jest gładsza – dzięki niej ryzyko gromadzenia się bakterii powodujących próchnicę jest mniejsze.

Jak przebiega zabieg mikroabrazji szkliwa?

Zabieg mikroabrazji szkliwa jest zwykle szybki i bezbolesny. W czasie pierwszych 24 godzin po zakończeniu procedury może jednak wystąpić wrażliwość zębów. Dentysta prawdopodobnie użyje specjalnego, mechanicznego narzędzia obrotowego, takiego jak gumka polerska, zamiast silnych związków chemicznych. Za jego pomocą oszlifuje szkliwo. Typowy zabieg mikroabrazji szkliwa składa się z następujących etapów:

  1. Za pomocą ślinochronu zęby oddzielane są od dziąseł.
  2. Na zęby nakładane są czynniki kwasowe i ścierne w postaci pasty.
  3. Za pomocą gumki polerskiej dentysta delikatnie ściera pastę, aby usunąć przebarwione warstwy.
  4. Pasta jest zasysana, a następnie wypłukiwana z jamy ustnej.
  5. Aby wzmocnić kolor, stomatolog może dać Ci zestaw do wybielania zębów w domu.

Ile trwa zabieg mikroabrazji szkliwa?

Mikroabrazja szkliwa wykonywana jest w ramach jednej wizyty i zwykle trwa nie dłużej niż godzinę. Rzadko wymagana jest większa liczba wizyt.

Bezpieczne metody wybielania zębów mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Mikroabrazja szkliwa to zabieg praktycznie nieinwazyjny i świetne rozwiązanie w przypadku osób, u których występują zmineralizowane plamki na zębach. Skonsultuj się z dentystą, który pomoże stwierdzić, czy ten zabieg przywróci ci wymarzony uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz