Czy wrażliwość zębów sprawia, że doświadczasz stresu albo unikasz ulubionych posiłków lub napojów? To na pewno dokuczliwe, zwłaszcza jeśli nie znasz przyczyny. Odpowiemy na Twoje pytania, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i podpowiemy, jak możesz przynieść sobie ulgę.
Jak naturalnie złagodzić wrażliwe zęby?
Jakie są przyczyny wrażliwości zębów?
Górną część zębów (korona) pokrywa twarda warstwa szkliwa. Korzenie, które znajdują się pod dziąsłami, nie są pokryte szkliwem – chroni je kostniwo. Obie warstwy zabezpieczają zębinę, która przekazuje wrażenia do nerwów i mózgu.
Jeśli na skutek stanu chorobowego lub urazu szkliwo ulega osłabieniu lub odsłonięte zostają korzenie, w zębinie rozwija się nadwrażliwość. Jak wyjaśnia Medycyna Praktyczna, jest to nadmierna reakcja zębów na zimno, ciepło i inne czynniki. Najczęściej objawia się jako krótki i ostry ból spowodowany reakcją odsłoniętej zębiny.
Przyczyny wrażliwości zębów to m.in.:
- Recesja dziąseł
- Choroba dziąseł (zapalenie dziąseł lub choroba przyzębia)
- Próchnica zębów lub gromadzenie się płytki nazębnej
- Zużycie szkliwa
- Uszkodzenie lub pęknięcie zębów
- Uszkodzenie wypełnienia
- Energiczne szczotkowanie
- Zgrzytanie zębami
- Stosowanie produktów wybielających zęby lub kwaśnych płynów do płukania jamy ustnej
- Zabiegi stomatologiczne (objawy są tymczasowe i zwykle ustępują po 4–6 tygodniach)
Jakie są metody leczenia wrażliwości zębów?
Być może nie wiesz, jak poradzić sobie z wrażliwością zębów. Do wyboru masz kilka opcji, które złagodzą dyskomfort lub wyeliminują przyczynę problemu. Pamiętaj, że właściwe leczenie lub rozwiązanie zależy właśnie od przyczyny i indywidualnej sytuacji.
Sposoby leczenia wrażliwości zębów to m.in.:
- Stosowanie pasty do zębów wrażliwych: Na rynku dostępne są rozwiązania, które zmniejszają dyskomfort spowodowany gorącymi, zimnymi lub kwaśnymi produktami spożywczymi; zanim jednak zauważysz pierwsze efekty, konieczne może okazać się wielokrotne stosowanie.
- Stosowanie słomki: Ten poręczny przedmiot sprawia, że gorące lub zimne napoje omijają wrażliwe okolice zębów.
- Lakier z fluorem: Dentysta może nałożyć lakier z fluoremna Twoje zęby, aby wzmocnić szkliwo.
- Odbudowa zęba: Po usunięciu zmian próchnicowych dentysta może założyć Ci koronę, wkład, nakładkę lub kompozytową strukturę. Taka odbudowa może zmniejszyć wrażliwość zębów.
- Przeszczep: Podczas zabiegu w miejscu cofniętej lub brakującej tkanki dziąseł umieszczany jest przeszczep, który chroni odsłonięty korzeń.
- Leczenie kanałowe: Jeśli przyczyną wrażliwości jest infekcja, lekarz może usunąć skażoną tkankę w miazdze zęba.
- Prawidłowa higiena jamy ustnej: Być może szukasz cudownych rozwiązań, nie zapominaj jednak, że najskuteczniejsze są podstawowe czynności. Jeśli dokucza Ci wrażliwość zębów, z pewnością nie chcesz, aby problem się pogorszył – to świetny moment, by poprawić swoje nawyki higieniczne.
Użyteczna wskazówka: Pamiętaj, że zmniejszenie wrażliwości nie jest tym samym, co wyeliminowanie głównych przyczyn. Nadwrażliwość lub ból mogą wskazywać na uraz lub stan chorobowy, który wymaga interwencji lekarskiej. Najlepiej udaj się do dentysty, który postawi diagnozę i dobierze leczenie.
Jakie są metody zapobiegania wrażliwości zębów?
Często najlepszym sposobem na poradzenie sobie z objawami jest niedopuszczenie do ich wystąpienia. Jeśli martwisz się, że może się u Ciebie rozwinąć wrażliwość zębów lub jeśli chcesz wyeliminować przyczyny tego problemu, masz do dyspozycji dwa doskonałe sposoby: odpowiednią dietę i prawidłową higienę jamy ustnej.
Metody zapobiegania wrażliwości zębów to m.in.:
- Delikatne szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem i pasty niezawierającej substancji ściernych, dwa razy dziennie przez dwie minuty
- Regularne wizyty u dentysty (najlepiej co sześć miesięcy) w celu wykonania zabiegu czyszczenia zębów
- Stosowanie nici dentystycznych lub specjalnych urządzeń do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (raz dziennie)
- Stosowanie fluorowanego płynu do płukania jamy ustnej i pasty do zębów lub picie wody zawierającej fluor, np. kranówki
- Unikanie lub ograniczenie spożywania kwaśnych produktów
- Żucie gumy bez cukru lub spożywanie produktów mlecznych, które stymulują wydzielanie śliny chroniącej szkliwo
- Skonsultuj się z dentystą, jeśli bolą Cię szczęki lub sądzisz, że zgrzytasz zębami – lekarz postawi diagnozę i wdroży leczenie
Wrażliwość zębów może być dokuczliwa, ale masz do wyboru wiele rozwiązań; skonsultuj się z dentystą, który postawi diagnozę i wdroży leczenie. Wiesz już, że wrażliwość zębów jest skutkiem odsłonięcia zębiny i wystawienia jej na działanie gorących, zimnych i kwaśnych produktów spożywczych. Czas teraz stawić czoło problemowi i wdrożyć zasady prawidłowej higieny w ramach codziennej pielęgnacji jamy ustnej – dzięki temu unikniesz problemów w przyszłości.