Bruksizm

Ćwiczenia łagodzące zgrzytanie zębami

Zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, zwane również bruksizmem, może w miarę upływu czasu spowodować uszkodzenie zębów. To częsty problem, a większość ludzi z bruksizmem nie zdaje sobie sprawy z tego, że dokucza im ta dolegliwość. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zgrzytają zębami w nocy. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno zgrzytanie zębami, jak i nieprzyjemne skutki uboczne poddają się leczeniu. Jednym ze sposobów są ćwiczenia, które pomogą Ci wyeliminować ten problem.

Czym są ćwiczenia łagodzące bruksizm?

W idealnych warunkach ćwiczenia łagodzące bruksizm wpływają zarówno na przyczyny, jak i skutki zgrzytania zębami. Napięcie mięśni szczęki to jedna z przyczyn bruksizmu, zaś u niektórych osób związek przyczynowy jest odwrotny – napięcie rozwija się na skutek zgrzytania. Tak czy inaczej napięcie mięśni szczęki wiąże się z dużym dyskomfortem i może wywoływać ból głowy, uszu lub stawów szczęki. Kolejną przyczyną bruksizmu jest stres. Zmniejszenie stresu ma dobroczynny wpływ na zdrowie – ćwiczenia relaksacyjne regulują ciśnienie krwi, poprawiają sen, regenerują ciało i ograniczają działanie czynników prowadzących do zużycia zębów.

Oto kilka ćwiczeń, które pomogą Ci zmniejszyć napięcie i stres.

  • Ćwiczenia poszerzające świadomość. Ćwiczenia poszerzające świadomość nie tylko pomagają rozpoznać czynniki wyzwalające, takie jak stres, złość lub nuda, ale także zapobiegają zgrzytaniu zębami. Jeśli skupisz się na ułożeniu języka i zębów, zapobiegniesz szkodliwemu zaciskaniu szczęki. Umieść język na tylnej powierzchni górnych zębów, a wyeliminujesz zgrzytanie. Rozpoznanie czynników wyzwalających pomoże Ci je kontrolować.
  • Ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia rozciągające regulują napięcie mięśni i stawów szczęki, a także innych mięśni okolic głowy. Gdy poczujesz wzbierające napięcie, spróbuj rozciągnąć szczękę, delikatnie otwierając ją i zamykając.
  • Fizykoterapia. Fizykoterapia jest skuteczna, ponieważ fizykoterapeuta może spersonalizować plan leczenia i dopasować go do Twoich potrzeb.
  • Masaż. Masaż również może Ci pomóc; pamiętaj jednak, że powinien obejmować nie tylko mięśnie szczęki, ale także szyi i barków. Fizjoterapeuta lub masażysta może odkryć węzły, które przyczyniają się do stałego napięcia.
  • Medytacja. Medytacja polega zwykle na ograniczeniu aktywności i skupieniu się na jednej rzeczy, często na oddechu. Spowolnienie umysłu daje uczucie spokoju, które powoduje odprężenie i uwolnienie napięcia będącego przyczyną bruksizmu.
  • Ukierunkowana relaksacja. Za każdym razem gdy poczujesz napięcie w szczęce lub twarzy, świadomie przyjmij bardziej odprężoną pozycję. Jeśli masz trudności w rozpoznawaniu napięcia, świadomie zaciśnij mięśnie, a następnie odpręż je powoli – zwróć uwagę na to, jak się czujesz, gdy te okolice znajdują się w bardziej neutralnej pozycji.

Skonsultuj się z dentystą, który pomoże Ci wybrać metodę odpowiednio do Twoich indywidualnych potrzeb.

Czy ćwiczenia łagodzące bruksizm naprawdę działają?

Naukowcy nadal badają skuteczność fizjoterapii w leczeniu bruksizmu. Jak dotąd udało się ustalić, że opisane ćwiczenia mogą złagodzić niektóre objawy. Poważne wady zgryzu lub przewlekły zespół skroniowo-żuchwowy wymagają jednak podjęcia specjalistycznego leczenia. Jeśli ćwiczenia łagodzące bruksizm nie przynoszą skutków, porozmawiaj z dentystą. Być może potrzebujesz leczenia ortodontycznego, aby wyrównać zęby.

Bruksizm może powodować napięcie i ból mięśni, ból głowy i sztywność. Opisane ćwiczenia mogą przynieść Ci pewną ulgę. Aby wyeliminować zgrzytanie zębami i odzyskać uśmiech wolny od bólu, skonsultuj się z dentystą, który pomoże Ci wybrać ćwiczenia odpowiednio do Twoich potrzeb.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz