Jak zapobiec zgrzytaniu zębami?
Badge field

Jak zapobiec zgrzytaniu zębami?

Published date field

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, może wywołać silny ból, a nawet poważnie uszkodzić zęby. Przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pozwolą Ci zapobiec tej dolegliwości.

Objawy bruksizmu

Wiele osób zgrzytających zębami nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ często robią to w nocy podczas snu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów jest ból zębów i ich nadwrażliwość, zauważalna zwłaszcza przy jedzeniu i przeżuwaniu zimnych posiłków. Inne objawy to ból głowy i szczęki lub ogólny ból okolic twarzy, a także zmęczenie.

Zapobieganie

Precyzyjne określenie przyczyn zgrzytania zębami może nastręczać trudności, ale u wielu ludzi zaburzenie to rozwija się na skutek doświadczanego stresu. Zmniejszenie wpływu czynników stresogennych na Twoje codzienne funkcjonowanie może w znacznym stopniu złagodzić objawy bruksizmu. Postaraj się zaradzić problemom zawodowym lub prywatnym, bo mogą one przyczyniać się do rozwoju zaburzenia.

Ogólny stan zdrowia również odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu bruksizmowi. Jeśli żyjesz w stresie, prawdopodobnie nie zapewniasz sobie wystarczającej ilości snu, a Twoja dieta daleka jest od ideału. Postaraj się urozmaicić swoje posiłki, regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne i pozwól sobie na długi odpoczynek, by obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie. Ogranicz też spożycie alkoholu i kofeiny, bo mają one negatywny wpływ na Twój sen i stan umysłu.

Ciepła kąpiel przed pójściem do łóżka to dobry sposób na odprężenie i głęboki sen. Jeśli udało Ci się zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu i kofeiny, pomyśl o ograniczeniu czasu spędzanego przed telewizorem, ekranem komputera i telefonem. Wyłącz telewizor i nie bierz do łóżka smartfona, tabletu ani laptopa. Przed snem zgaś wszystkie światła – zwiększysz w ten sposób produkcję melatoniny w swoim ciele.

Odwiedź dentystę

Najlepszą metodą zapobiegania bruksizmowi są regularne wizyty u dentysty. Dowiesz się od niego, w jaki sposób można zaradzić zgrzytaniu zębami. Jeśli nie wiesz, co Ci dolega, dentysta może z łatwością zdiagnozować bruksizm, sprawdzając wielkość ubytków. Wczesne rozpoznanie choroby zapobiegnie rozwojowi poważniejszych problemów z uzębieniem.

Dentysta może również zalecić Ci nakładanie na czas snu specjalnej szyny zgryzowej. Zapobiega ona powstawaniu ubytków na skutek zgrzytania zębami. Porozmawiaj ze swoim dentystą i zastanówcie się, czy szyna zgryzowa to dobre rozwiązanie. Wybierz metodę odpowiednią do rozmiaru problemu i swojego budżetu.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz