Jak zapobiec zgrzytaniu zębami?

Jak zapobiec zgrzytaniu zębami?

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, może wywołać silny ból, a nawet poważnie uszkodzić zęby. Przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pozwolą Ci zapobiec tej dolegliwości.

Objawy bruksizmu

Wiele osób zgrzytających zębami nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ często robią to w nocy podczas snu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów jest ból zębów i ich nadwrażliwość, zauważalna zwłaszcza przy jedzeniu i przeżuwaniu zimnych posiłków. Inne objawy to ból głowy i szczęki lub ogólny ból okolic twarzy, a także zmęczenie.

Zapobieganie

Precyzyjne określenie przyczyn zgrzytania zębami może nastręczać trudności, ale u wielu ludzi zaburzenie to rozwija się na skutek doświadczanego stresu. Zmniejszenie wpływu czynników stresogennych na Twoje codzienne funkcjonowanie może w znacznym stopniu złagodzić objawy bruksizmu. Postaraj się zaradzić problemom zawodowym lub prywatnym, bo mogą one przyczyniać się do rozwoju zaburzenia.

Ogólny stan zdrowia również odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu bruksizmowi. Jeśli żyjesz w stresie, prawdopodobnie nie zapewniasz sobie wystarczającej ilości snu, a Twoja dieta daleka jest od ideału. Postaraj się urozmaicić swoje posiłki, regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne i pozwól sobie na długi odpoczynek, by obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie. Ogranicz też spożycie alkoholu i kofeiny, bo mają one negatywny wpływ na Twój sen i stan umysłu.

Ciepła kąpiel przed pójściem do łóżka to dobry sposób na odprężenie i głęboki sen. Jeśli udało Ci się zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu i kofeiny, pomyśl o ograniczeniu czasu spędzanego przed telewizorem, ekranem komputera i telefonem. Wyłącz telewizor i nie bierz do łóżka smartfona, tabletu ani laptopa. Przed snem zgaś wszystkie światła – zwiększysz w ten sposób produkcję melatoniny w swoim ciele.

Odwiedź dentystę

Najlepszą metodą zapobiegania bruksizmowi są regularne wizyty u dentysty. Dowiesz się od niego, w jaki sposób można zaradzić zgrzytaniu zębami. Jeśli nie wiesz, co Ci dolega, dentysta może z łatwością zdiagnozować bruksizm, sprawdzając wielkość ubytków. Wczesne rozpoznanie choroby zapobiegnie rozwojowi poważniejszych problemów z uzębieniem.

Dentysta może również zalecić Ci nakładanie na czas snu specjalnej szyny zgryzowej. Zapobiega ona powstawaniu ubytków na skutek zgrzytania zębami. Porozmawiaj ze swoim dentystą i zastanówcie się, czy szyna zgryzowa to dobre rozwiązanie. Wybierz metodę odpowiednią do rozmiaru problemu i swojego budżetu.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów