Idealny uśmiech nie pojawia się w ciągu jednej nocy. Konsekwentne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz prawidłowe nawyki żywieniowe to gwarancja zdrowia jamy ustnej, dlatego też zasad higieny należy przestrzegać już we wczesnym dzieciństwie. Jednak nawet zdrowe zęby potrafią wyrznąć się w niewłaściwym miejscu i często wymagają stosowania aparatu ortodontycznego, który skoryguje ich położenie.
Aby utrzymać wyprostowane zęby we właściwej pozycji, po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym pacjent powinien stosować aparat retencyjny. Jak długo należy go nosić? Wszystko zależy od kilku czynników – znajdziesz tu wiele przydatnych informacji, które pozwolą Ci zachować piękny i zdrowy uśmiech.
Do czego służą aparaty ortodontyczne?
Jak wyjaśnia portal Medonet, aparaty ortodontyczne pomagają usunąć wady zgryzu i wyrównują niewłaściwie ustawione zęby. Nieprawidłowy zgryz powstaje na skutek urazu jamy ustnej, niektórych nawyków, takich jak ssanie kciuka w dzieciństwie, przedwczesnej utraty zębów lub czynników genetycznych.
Bez względu na przyczynę, nieleczone wady zgryzu powodują problemy rozwojowe i zdrowotne: zaburzenia mowy, trudności w przeżuwaniu, próchnicę i utratę zębów, choroby dziąseł i słaby stan zdrowia jamy ustnej. W dzisiejszych czasach aparaty ortodontyczne wytwarza się z ceramiki, plastiku, metalu lub z połączenia tych materiałów. Ostateczny wybór aparatu zwykle zależy od wielkości wymaganej korekcji.
Po zdjęciu aparatu ortodontycznego
Zdjęcie aparatu ortodontycznego z pewnością ucieszy każdego pacjenta. Aby jednak zachować piękny uśmiech, należy zacząć stosować aparat retencyjny – wykonane na zamówienie urządzenie, które utrzymuje zęby we właściwej pozycji po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym. Świeżo wyprostowane zęby potrzebują nieco czasu, aby zespolić się ze wspierającą je tkanką miękką i kością szczęki.
Noszenie aparatu retencyjnego w porze nocnej i między posiłkami sprawia, że zęby pozostają na właściwym miejscu – w naturalny sposób z czasem zaczynają się one przesuwać, co grozi zniszczeniem efektów osiągniętych po kilku latach noszenia aparatu ortodontycznego.
Rodzaje aparatów retencyjnych
Istnieją dwa rodzaje aparatów retencyjnych: zdejmowane i stałe. Te pierwsze można zdjąć z zębów w porze posiłku lub szczotkowania. Należy je nosić bez przerwy przez co najmniej rok po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Ortodonta określi czas stosowania aparatu retencyjnego na podstawie rodzaju leczenia podjętego w okresie stosowania aparatu ortodontycznego. Jeśli po upłynięciu tego okresu lekarz nie wykryje żadnych przesunięć, może zalecić zakładanie aparatu retencyjnego wyłącznie w porze nocnej. Niektóre osoby powinny go nosić w nocy przez całe życie. Jak wyjaśnia portal Medonet, stały aparat retencyjny nosi się przez kilka lat, dekad lub dożywotnio.
Medonet wymienia następujące typy aparatów retencyjnych:
– Stały aparat retencyjny: jest to zwykły drut retencyjny. Drut przykleja się do wewnętrznej strony uzębienia w taki sposób, że jest praktycznie niewidoczny.
– Przezroczyste płytki termoformowalne: są to przezroczyste szyny, które swobodnie nakłada się na zęby i w każdym momencie można je zdjąć.
– Akrylowe płytki Hawleya: są to płytki, które nie pokrywają powierzchni żujących i siecznych, dlatego zapewniają wysoki komfort podczas noszenia.
Pielęgnacja aparatu retencyjnego
Po rozpoczęciu stosowania aparatu retencyjnego łatwo można zapomnieć o jego pielęgnacji. W przypadku aparatów stałych konieczne będą regularne wizyty u dentysty w celu wykrycia ubytków i dokładnego wyczyszczenia okolic zębów z kamienia i płytki. Aparaty zdejmowane można czyścić, zanurzając je w szklance wypełnionej wodą z octem lub stosując tabletki do czyszczenia protez. Po wyczyszczeniu aparat należy z powrotem założyć na zęby.
Zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza wcale, że Ty lub Twoje dziecko możecie pozwolić sobie na zaniedbanie higieny jamy ustnej. Wręcz przeciwnie – pieniądze wydane na zapewnienie sobie lub maluchowi pięknego uśmiechu prawdopodobnie przepadną, jeśli zaniechacie codziennej rutyny. Twoje zęby starzeją się wraz z Tobą, tak więc nie zapominaj o szczotkowaniu ich co najmniej dwa razy dziennie i nitkowaniu raz dziennie (czynność, którą utrudniał założony aparat ortodontyczny). Te proste zabiegi pozwolą Ci upewnić się, że nic nie zagraża zdrowiu Twojej jamy ustnej – nawet pomimo tego, że nie wiesz, jak długo będziesz nosić aparat retencyjny.