Podniebienie miękkie choroby
Badge field

Obrzęk podniebienia miękkiego: jak to jest?

Published date field

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego opuchnięte podniebienie miękkie nie powinno być ignorowane oraz jakie mogą być przyczyny tego stanu. Dowiesz się również, że opuchlizna na podniebieniu może wynikać z infekcji wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych, a także z poważniejszych schorzeń, takich jak nowotwory. Artykuł podkreśla znaczenie wczesnego rozpoznania objawów oraz konieczność konsultacji z dentystą w przypadku utrzymującej się opuchlizny.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Spis treści

  1. Czym jest podniebienie miękkie?
  2. Opuchlizna na podniebieniu miękkim
  3. Leczenie

 

Opuchniętego podniebienia miękkiego nie należy ignorować. Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się w jamie ustnej. Są to m.in. cukrzyca, anemia, białaczka i choroba Crohna. Wczesna ocena to najlepszy sposób na sprostanie pierwszym objawom zapalenia. Nie wiesz, na co wskazuje opuchlizna? Czytaj dalej.

Czym jest podniebienie miękkie?

Dotknij językiem podniebienia. Czujesz twardą i nierówną powierzchnię tuż za przednimi zębami? W tym miejscu znajduje się kość czaszki pokryta miękką warstwą tkanki. Zacznij przesuwać język do tyłu, a zobaczysz, że tkanka staje się coraz bardziej elastyczna, miękka i gładka. Właśnie w tym punkcie podniebienie twarde styka się z podniebieniem miękkim.

Podniebienie miękkie rozciąga się od końca podniebienia twardego do tylnej części gardła i kończy się w miejscu, w którym znajduje się niewielka struktura zwana języczkiem podniebiennym. Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej we Wrocławiu, uniesienie podniebienia miękkiego oddzielającego jamę gardłową od nosowej i skurcz mięśni krtani zamykających szparę głosową zabezpiecza przed wpadnięciem kęsa do dróg oddechowych – to główna funkcja tej struktury. Właśnie w tym miejscu kończy się jama ustna i zaczyna gardło. Podążając tym szlakiem, powietrze trafia do płuc, a pokarm – do żołądka.

Opuchlizna na podniebieniu miękkim

Podniebienie miękkie zbudowane jest z kilku rodzajów tkanek: naczyń krwionośnych, mięśni, więzadeł i tłuszczy. W razie infekcji wirusowej, grzybiczej lub bakteryjnej w tym rejonie zaczyna tworzyć się opuchlizna i stan zapalny. Ponieważ obszar ten łączy się bezpośrednio z układem oddechowym i przewodem pokarmowym, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie objawów w celu ustalenia dokładnych przyczyn opuchlizny. Stan zapalny to sygnał, który wysyła ciało w obliczu zagrożenia.

Niestety, jak podaje Poradnik Zdrowie, zagrożeniem może być również nowotwór. Wczesne objawy tej choroby to m.in. obrzęk, guzki, zaczerwienienie, ból i utrata funkcji. Dentysta pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości – podczas każdego zabiegu czyszczenia zębów możesz poprosić go o wykonanie badań przesiewowych.

Opuchlizna na podniebieniu może wskazywać na zwykłe afty lub poparzenie (np. po wypiciu kawy). Jak podaje portal Medonet, ból podniebienia może pojawić się również na skutek odwodnienia. Jeśli opuchlizna jest wynikiem infekcji wirusowej, picie dużych ilości wody i uzupełnianie elektrolitów (zawartych np. w sokach owocowych lub napojach energetycznych) Ci nie zaszkodzi, jeśli jednak po 24 godzinach objawy nie ustępują, skonsultuj się z dentystą.

Leczenie

Po dokładnym zbadaniu dentysta może skierować Cię do innego specjalisty. Aby poradzić sobie z opuchlizną, czasami wystarczy zwykły płyn do płukania jamy ustnej, który oczyści podrażnienie i złagodzi ból. Niekiedy jednak konieczne może okazać się wykonanie biopsji lub innego badania. Pamiętaj, że szczególne znaczenie ma tu wczesne rozpoznanie objawów, więc jeśli wyczujesz obrzęk na podniebieniu, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Pogorszenie się stanu zapalnego i wzrost opuchlizny może spowodować trudności w oddychaniu.

Dentysta to Twój sprzymierzeniec w walce z chorobą. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczem do dobrego samopoczucia; pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej to nie tylko piękne zęby!

 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz