Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Spis treści
- 4 rodzaje owrzodzenia u dzieci
- Dlaczego u dzieci pojawiają się wrzody?
- Leczenie owrzodzenia u dziecka
- Kiedy należy udać się do lekarza
Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Jeśli w jamie ustnej Twojego dziecka pojawiło się owrzodzenie, diagnozę powinien postawić dentysta lub pediatra. Na pewno jednak nie zaszkodzi Ci nieco wiedzy dotyczącej podobnych zmian oraz opcji leczenia.
Poniżej znajdziesz kilka użytecznych informacji, które pozwolą Ci ocenić, czy wrzody u dziecka to powszechna dolegliwość, czy też powód do niepokoju. Znajdziesz tu również wskazówki, jak złagodzić jego dyskomfort.
Pojawiające się wrzody mogą wskazywać na jeden z czterech stanów chorobowych. Jak podaje portal Medonet, afty u dzieci to często występująca dolegliwość. Opryszczka, choroba dłoni, stóp i jamy ustnej oraz urazy w obrębie jamy ustnej to również przyczyny powstawania owrzodzenia.
1. Afty to to okrągłe wrzody, które rozwijają się w tkance miękkiej jamy ustnej. Mogą być czerwone, białe lub szare. Często sprawiają ból i utrudniają spożywanie posiłków, jednak nie są zaraźliwe. Jak wyjaśnia portal Medonet, afty zazwyczaj znikają samoistnie po kilku dniach, chociaż ta przykra dolegliwość może utrzymywać się nawet 3 tygodnie.
2. Opryszczka jest zaraźliwa i powoduje występowanie pęcherzy wypełnionych płynem. Podczas pierwszego epizodu choroby dziecku może dokuczać gorączka, ospałość i ból.
3. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej przejawia się zwykle w postaci czerwonych pęcherzyków w jamie ustnej, na dłoniach i podeszwach stóp. Objawom tym towarzyszy zwykle gorączka i brak energii.
4. Urazy w obrębie jamy ustnej i oparzenia powodują czerwone rany, które podczas gojenia stają się białe.
Dzieci są równie podatne na rozwój owrzodzenia, co dorośli. Afty, najczęściej występujący zmiany tego typu, pojawiają się na skutek stresu, zmęczenia i zaburzeń immunologicznych, chociaż wszystkie przyczyny tych zmian nie są dokładnie poznane.
Opryszczka pojawia się wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej. Zwykle rozwija się dookoła warg dziecka oraz na skórze otaczającej usta, jednak podczas pierwszego epizodu może wystąpić także wewnątrz jamy ustnej.
Przyczyną tej choroby jest wirus opryszczki pospolitej (HSV-1), który przenosi się poprzez kontakt z osobą zakażoną. Dzieci zwykle zarażają się w trakcie interakcji z osobą dorosłą. Jeśli więc zauważysz u siebie objawy opryszczki i lubisz długo tulić swojego malucha, pamiętaj, że w razie choroby lepiej powstrzymać się od tego ostatniego buziaka na dobranoc. Karmiące matki, które zakaziły się wirusem, powinny skonsultować się z lekarzem.
Jak wyjaśnia portal Medicover, choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) to wysoce zakaźna choroba wirusowa wywoływana przez wirusy Coxsackie. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową lub poprzez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych (ślina, śluz, kał). Objawy zwykle nie są uciążliwe i powinny ustąpić w ciągu tygodnia.
Opryszczka i choroba dłoni, stóp i jamy ustnej są bardzo zakaźne, więc należy unikać styczności z każdą osobą, u której widoczne są wrzody.
Lekarz może przepisać dziecku lek przeciwwirusowy, który przyśpieszy gojenie się ran. W przypadku bardzo dużych lub uciążliwych aft może on również wykonać dodatkowe badania.
Komfort malucha można poprawić domowymi sposobami, podając mu chłodne napoje, dbając o nawodnienie jego organizmu, zapewniając mu odpoczynek i pozwalając, aby owrzodzenie ustąpiło samoistnie. Zapytaj lekarza o możliwość stosowania określonych dawek paracetamolu, ibuprofenu i związków zobojętniających kwas – złagodzą one dyskomfort dziecka. Pokrycie tkanek miękkich objętych owrzodzeniem małą ilością wyciągu wodnego z oczaru wirginijskiego może zmniejszyć stan zapalny i ból, zanim jednak skorzystasz z tej metody, skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli dziecko się nie porusza, wykazuje oznaki całkowitego wyczerpania, na jego twarzy wystąpił obrzęk, zażyło substancję chemiczną lub po zażyciu lekarstwa pojawiło się u niego owrzodzenie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.