zęby stałe

Jak korzystać z kalendarza wyrzynania zębów?

Jeśli jesteś rodzicem, pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka z pewnością jest powodem do radości, ale ogólnie mówiąc, wyrzynanie zębów to proces dużo mniej przyjemny. Procesy zachodzące w jamie ustnej dziecka mogą wydawać Ci się naprawdę tajemnicze. Kiedy powinny Cię zaniepokoić i kiedy najlepiej udać się na wizytę do stomatologa dziecięcego? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się, jak korzystać z kalendarza wyrzynania zębów.

Czym jest kalendarz wyrzynania zębów?

Czy wiesz, kiedy wyrżną się lub wypadną zęby mleczne Twojego dziecka? Albo kiedy pojawią się zęby stałe?. Strona Zdrowia przedstawia kalendarz wyrzynania zębów. Pamiętaj jednak, że służy on wyłącznie celom poglądowym – czas wyrzynania zębów jest inny w przypadku każdego dziecka.

Jak korzystać z kalendarza? Pierwszy ząbek może służyć jako punkt odniesienia. Oś czasowa w kalendarzu pomoże Ci przewidzieć moment wyrżnięcia kolejnych zębów.

Inne rzeczy, o których należy pamiętać podczas monitorowania wyrzynania zębów:

  • Co sześć miesięcy wyrzynają się zwykle cztery zęby.
  • Zęby wyrzynają się w obu szczękach parami – jeden po prawej stronie, drugi po lewej.
  • W większości przypadków dolne zęby wyrzynają się przed przednimi.
  • Zęby mleczne mają jaśniejszy kolor i są mniejsze niż zęby stałe.

Co może powiedzieć Ci kalendarz wyrzynania zębów?

U dziecka wyrżnie się w sumie 20 zębów mlecznych. Jak wyjaśnia portal Czytelnia Medyczna, zęby mogą być obecne w jamie ustnej już w okresie okołoporodowym. W typowych przypadkach ząbki mleczne u malucha pojawiają się w następującym porządku: Od 3. do 9. miesiąca – dolne jedynki. Od 5. do 12. miesiąca – jedynki górne. Od około 9. do 13. miesiąca – dolne i górne dwójki. Od około 10. do 18. miesiąca – dolne i górne czwórki. Od około 15. do 20. miesiąca – dolne i górne trójki. Od około 23. do 33. miesiąca – dolne i górne piątki.

Do 6. roku życia wypadają zęby mleczne. Cały proces trwa wiele lat i zwykle rozpoczyna się od wyrżnięcia górnych i dolnych siekaczy.

Jeśli chodzi o zęby stałe, u niektórych dzieci jako pierwsze wyrzynają się pierwsze trzonowce, natomiast u innych – siekacze. Do 13. roku życia wyrzyna się 28 zębów stałych. Jeśli zaś chodzi o trzecie trzonowce (zwane często zębami mądrości), 1–4 z nich pojawi się między 17. a 21. rokiem życia; uzębienie dziecka będzie wtedy liczyć 32 zęby.

Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Gdy u dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne, prawdopodobnie towarzyszyć im będzie ból i wrażliwość dziąseł. Nie wpadaj w panikę – ulgę przyniesie mu pocieranie dziąseł czystym palcem lub chłodną łyżeczką. Jeśli dziecko nie przestaje marudzić, skonsultuj się ze stomatologiem dziecięcym lub lekarzem.

Wielu rodziców zaczyna się niepokoić, jeśli zęby nie wyrzynają się u dziecka zgodnie z kalendarzem. Nie zapominaj jednak, że każde dziecko jest niepowtarzalne i że nie istnieje stały wzorzec rozwoju uzębienia. Najlepiej skonsultuj się ze stomatologiem dziecięcym – odpowie on na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jeśli jesteś rodzicem, zdrowie Twojego dziecka z pewnością jest dla Ciebie bardzo ważne! Dzięki kalendarzowi wyrzynania zębów i poradzie dentysty zapewnisz zdrowie jamie ustnej swojej pociechy i sprawisz, że jej uśmiech będzie nienaganny przez wiele lat.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz